שתף קטע נבחר

קרי נעל את הוועידה: "לעולם לא אוליך שולל למלחמה"

ג'ון קרי נשא נאום תקיף ומרגש בסיום הוועידה הדמוקרטית בבוסטון: "לא יוצאים למלחמה כי רוצים, יוצאים למלחמה כשחייבים. אנחנו כאן מאוחדים למטרה אחת - להפוך את אמריקה לחזקה יותר ומכובדת יותר בעולם". בתו, ונסה: "אבא שלי אוהב את המדינה הזו ולכן הוא ראוי לנצח"

"כמפקד עליון, לעולם לא אוליך אותנו שולל למלחמה", כך אמר הלילה (יום ו') המועמד הדמוקרטי לנשיאות, הסנאטור ג'ון קרי, בנאום בו קיבל רשמית את מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב. הנאום, שחתם את ועידת המפלגה שנערכה בבוסטון בארבעת הימים האחרונים, היה לדעת פרשנים נאומו התקיף ביותר של קרי נגד הנשיא ג'ורג' בוש. 

 

"אני ג'ון קרי ואני מתייצב למשימה", אמר הסנאטור ממסצ'וסטס בפתח נאומו והוסיף את תנועת ההצדעה המסורתית שלו. "אנחנו כאן מאוחדים למטרה אחת - להפוך את אמריקה לחזקה יותר ומכובדת יותר בעולם", הוסיף וזכה לתשואות רמות.

 

 

בתחילת הוועידה העריכו פרשנים כי קרי ינצל את נאומו כדי להציג חזון חיובי וסוחף, ויימנע מלתקוף את בוש. אולם קרי בחר להסיר את הכפפות נגד בוש ואנשי ממשלו: "אני אהיה מפקד עליון, שלעולם לא יוליך שולל למלחמה. יהיה לי סגן נשיא, שלא ינהל פגישות חשאיות עם מזהמים, כדי לשכתב את חוקי הסביבה שלנו. יהיה לי שר הגנה שיאזין לקציני הצבא שלנו, ויהיה לי שר משפטים שייפעל בהתאם לחוקה של ארה"ב".

 

לפני נאומו של קרי שודר סרטון קצר על פועלו בצבא, בחיים הציבוריים ובחיי המשפחה. במטה של קרי עושים מאמצים גדולים לשבור את תדמית האינטלקטואל הקר והמשעמם שדבקה בו, ולפאר את הקריירה הצבאית שלו כלוחם שזכה בעיטורי גבורה במלחמת וייטאנם.

 

"אני יודע מה צריך לעשות בעיראק"

 

"המטרה שלי היא להפוך את אמריקה לחזקה בבית ומכובדת ברחבי העולם. אנחנו לא נצא למלחמה בגלל שאנחנו רוצים. אנחנו נצא למלחמה כשאנחנו צריכים. זהו הסטנדרט. לפני שאתה יוצא לקרב, אתה צריך להסתכל להורים בעיניים, ולומר שעשית את הכל למנוע את המלחמה. ולעולם לא לצאת למלחמה מבלי שנדע כיצד להשיג את השלום", אמר קרי.

 

"אני יודע מה צריך לעשות בעיראק. אנחנו צריכים נשיא שיש לו אמינות, כדי להביא את בנות בריתנו לעזרתנו. רק כך נוכל לנצח ולהחזיר את החיילים הביתה. אנחנו צריכים לבנות מחדש את הבריתות שלנו. הגנתי על המדינה כאיש צעיר, ואני אגן עליה כנשיא. לעולם לא אהסס להשתמש בנשק כשיהיה צורך. אבנה צבא גדול. נספק לחיילינו את הנשק המתקדם ביותר".

 

"לומר שיש נשק להשמדה המונית בעיראק, זה לא אומר שזו המציאות. לומר שאפשר לצאת למלחמה בזול, זה לא אומר שזו המציאות. ולומר שהמשימה הושלמה, זה לא אומר שזו המציאות... כנשיא, אנהל מערכה מתוחכמת יותר נגד הטרור, אלה ימים מסוכנים. כוח זה יותר ממילים תקיפות. אנחנו צריכים להנהיג את העולם נגד הנשק הגרעיני הנמצא בידיים מסוכנות".

 

חלק מנאומו הקדיש קרי לנושאי פנים. הוא אמר מספר פעמים שכאשר ייבחר לנשיא, ישיב את האמון והאמינות לבית הלבן. הוא הבטיח שתחת הנהגתו תשקיע ארה"ב בטכנולוגיות חדשות למציאת מקורות אנרגיה: "אני לא רוצה להיות תלוי במשפחת המלוכה בסעודיה".

 

הוא הגדיר את הבחירות הללו כ"חשובות ביותר בדורנו", והכריז שארה"ב יכולה לחזור לשיא הכלכלי שאפיין את שנות ה-90: "אנחנו צריכים להאמין בעצמנו, ונוכל לעשות זאת שוב. העתיד לא שייך לפחד, הוא שייך לחירות".

 

קרי גם אמר שייאבק בתהליכי הפרטת שירותי הרווחה: "לא נעלה מיסים למעמד הביניים. שמעתם הרבה שקרים בחודשים האחרונים. אנחנו נוריד מיסים למעמד הביניים". 

 

בניגוד ליריבו בוש, הבטיח קרי לאפשר מחקר בתאי גזע עובריים, בכדי למצוא תרופות לאלצהיימר, פרקינסון, איידס וסוכרת. הייתה זו התייחסות לנאום מפתיע שנשא בוועידה בנו של הנשיא המנוח רונלד רייגן, צעד שגרם לרפובליקנים רבים להרים גבה. 

 

הבנות סיפרו על קרי האבא

 

קודם שעלה קרי לנאום, עלו עלו שתי בנותיו לבמה, סיפרו על חוויות מהמשפחה, והציגו את אביהן כאיש משפחה אוהב. בתו, אלכסנדרה סיפרה לקהל על אירוע מילדותה, כאשר אביה שחה והציל את האוגר של אחותה, שנפל מידיה למי הנמל: "וזה לא נגמר בכך. הוא גם הנשים אותו מפה לפה. האוגר לא התאושש מזה, אבל נשאר בחיים".

 

אחותה ונסה סיפרה: "אבא שלי אוהב את המדינה הזו ולכן הוא ראוי לנצח". היא ציינה לשבח את היושרה של אביה, ואת נחישותו לנצח, שהומחשה בבחירות המקדימות. מעורבותן של שתי בנותיו של קרי במסע הבחירות שלו נועדה לדעת פרשנים גם היא להציג אותו כאיש משפחה מסור, תדמית חובה לכל מועמד אמריקני לנשיאות.

 

אחר כך עלו לבימה חברי ספינת הקרב שעליה פיקד קרי בדלתת נהר המקונג בווייטנאם, ובהם לוחם אחד שסגן קרי הצעיר הציל את חייו. מי שהציג את קרי לפני שעלה לנאומו החשוב היה מקס קלילנד, נכה מלחמת וייטנאם בעצמו וסנאטור לשעבר.

 

הצגת הפן הצבאי של קרי, היתה חלק ממאמץ של מטה קרי להציגו כמי שמסוגל לנצח במלחמה נגד אל קאעידה והטרור האיסלמי העולמי, ולפתור את התסבוכת בעיראק.

 

מזכירת המדינה לשעבר, מדלן אולברייט, שנאמה לפני קרי, טיפחה את המסר הזה. "בשנים האחרונות יש איום חדש - טרור. כנשיא יוביל ג'ון קרי בריתות שיחסלו את רשתות הטרור בעולם. כנשיא, ישתמש קרי במודיעין כאמצעי לעצב מדיניות ולא כאמצעי להטות מדיניות, ולא יספר על נשק שקיים במקום מסויים, שהוא לא נמצא". אולברייט אמרה שצריך לבחור בג'ון קרי, "לא רק כדי לכבוש את הבית הלבן, אלא כדי להשיב לארה"ב את כבודה ברחבי העולם".

 

מלבדה נאמו ביום האחרון של הוועידה גם הסנאטור גו ליברמן, שנבחר בוועידה הקודמת לפני ארבע שנים להיות מספר 2 של המועמד לנשיאות אל גור (שהפסיד כזכור לבסוף לג'ורג' בוש), וכן הגנרל לשעבר ווסלי קלארק, שהתמודד מול קרי בפריימריס של המפלגה הדמוקרטית, הפסיד ברוב הסיבובים, פרש והעביר את תמיכתו לקרי.

 

סקר חדש: קרי מוביל על בוש ב-5%

  

הוועידה הדמוקרטית נערכה השנה תחת אבטחה כבדה מחשש לפיגוע טרור שמטרתו לחבל במערכת הבחירות האמריקנית. ביום הראשון נאמו התותחים הכבדים של הדמוקרטים - הנשיא לשעבר ביל קלינטון, רעייתו הסנאטורית הילארי רודהאם קלינטון, הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר וסגן הנשיא לשעבר אל גור.

 

ביום השני לוועידה נאמה, בין השאר, אשתו של קרי, תרזה היינץ' קרי. דבריה עניינו רבים לאחר השערוריה שעוררה בתחילת הוועידה, כשאמרה לעיתונאי שהרגיז אותה "... עכשיו תדחוף את זה!" ("!now shove it..."). בנאומה, לא טרחה קרי להתנצל. 

 

הנאום של קרי נעל את הוועידה. מיד בתום נאומו, שוחררו הקונפטי ובלונים בצבעי הדגל האמריקני כחול, אדום ולבן. הפרשנים העניקו לקרי ציון גבוה על נאומו. אבל עיקר העבודה עדיין לפניו, כולל שלושה עימותים טלוויזיונים מול הנשיא בוש עד ליום הבחירות ב-2 בנובמבר.

 

עם נעילת הוועידה התפרסם סקר חדש בארה"ב המצביע על ירידה בשיעור התמיכה בצמד הרפובליקני, ג'ורג' בוש ודיק צ'ייני, לעומת הצמד הדמוקרטי, ג'ון קרי וג'ון אדוארדס. הסקר נערך בקרב 1,001 מצביעים פוטנציאליים בין הימים שני לחמישי וגילה כי שיעור התמיכה בצמד הדמוקרטי עומד על 48% בעוד 43% בלבד הביעו תמיכה בצמד הרפובליקני. 8% מהנשאלים נמנעו. 

 

פרשנים ציינו ששינוי כזה במגמת הסקרים היה צפוי, ושינוי מגמה דומה צפוי גם אחרי הוועידה הרפובליקנית בחודש הבא בניו יורק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ג'ון קרי. מתייצב למשימה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
קרי וסגנו, הסנאטור ג'ון אדוארדס
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
האשה שאתו. תרזה היינץ-קרי
צילום: רויטרס
מומלצים