שתף קטע נבחר

מצעד נחקרים ביאח"ה: פריצקי, ליברמן, גרוס ויהב

השר לשעבר אביגדור ליברמן נחקר תשע שעות בנושא העמותות של מפלגתו, השר לשעבר פריצקי נחקר שבע שעות בפרשת מכרז הגז הטבעי. וגם ראש עיריית חיפה קפץ לביקור של שעתים ביאח"ה - אבל לחקירה בפרשת החניונים, יחד עם "מלך החניונים" ראובן גרוס

יום של "נחקרים בכירים" ביאח"ה: השר לשעבר, אביגדור ליברמן, השר לשעבר יוסף פריצקי, בעל החניונים ראובן גרוס וראש עיריית חיפה יונה יהב נחקרו היום (ב') במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה בבת ים.

 

ליברמן נחקר במשך כתשע שעות בפרשת עמותות "ישראל ביתנו", הנמשכת כ-4 שנים. החקירה החלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה בשנת 2000, ממנו עלה כי "מפלגת ישראל ביתנו קיבלה קו אשראי בבנק ישראלי בערך של מיליון דולר. כביטחון לקו אשראי זה שימשה ערבות בנקאית של בנק שמושבו בווינה. הבנק הווינאי קיבל כבטוחה נגדית להעמדת הערבות ערבות אישית שהעמיד תושב חוץ".

 

אף שמבקר המדינה לא התמקד בנקודה זו, החליטו במשטרה להעמיק ולחקור את קשריו של ליברמן עם אותו איש עסקים אוסטרי, כדי לבדוק את האינטרסים ההדדיים בפרשה. בין היתר יצאו חוקרי משטרה לאוסטריה כדי לבדוק את החשבונות.

 

דוברו של יו"ר "האיחוד הלאומי" מסר כי נפתחה חקירה נגדו, אולם לליברמן "אין מושג על מה החקירה", לדבריו. ביציאה מהחקירה סירב ליברמן לשוחח עם עיתונאים.

 

חקירת פריצקי: פרשת הגז

 

במקביל הגיע השר לשעבר יוסף פריצקי, שנחקר בפעם השלישית בפרשת הגז הטבעי. חקירתו של פריצקי נמשכה 7 שעות, והוא יצא מבלי למסור דבר לתקשורת. כשנשאל כיצד היה בחקירה השיב: "היה חם". 

 

חקירתו האחרונה של השר לשעבר פריצקי היתה בשבוע שעבר. הוא נשאל בעיקר על פרשת "תפירת התיק" ליריבו הפוליטי פורז, אך גם על הנסיבות שבעטיין העדיף את חברת "בריטיש גז" על פני קבוצת "מרחב" של יוסי מימן בעסקת הגז הגדולה.

 

פריצקי גם נשאל האם נסחט בידי גורמים שונים בקבוצת "מרחב" ובחברת חשמל. ככל הידוע, פריצקי הפנה את החוקרים לאלי לנדאו, מקורבו של ראש הממשלה, שאת כהונתו כיו"ר הדירקטוריון החליט שלא להאריך ימים ספורים לפני חשיפת הקלטת המביכה - בה הוא נשמע זומם "לתפור תיק" לפורז.

 

ההערכה היא כי בימים הקרובים יתייצב במשרדי היחידה לחקירות הונאה גם יו"ר דירקטוריון חברת החשמל לשעבר, אלי לנדאו. עדיין לא ברור אם הוא יתבקש למסור עדות, או שיהיה מדובר בחקירה באזהרה.

 

וגם פרשת החניונים נחקרת

 

וביאח"ה לא משעמם היום: במקביל לחקירות הגז והעמותות, הגיע להיחקר הבוקר גם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בפרשת החניונים. הוא יצא כעבור כשעתיים.

 

יהב אמר בצאתו מהחקירה: "מטבע הדברים אני מנוע מלדבר על החקירה הקצרה. אני מקווה שהחקירה תהיה מקפת ויסודית ויוכח שכל התהליכים שהתקבלו בעירייה היו במסגרת החוק וכל העננה הרובצת מעלי תוסר. אני נמצא כרגע בעמדת נחיתות זמנית מול התקשורת ואני מודה לעובדי העירייה והקרובים אלי על התמיכה שאני מקבל. יש לי מטרה להחזיר את חיי לשגרה ולצאת עם משפחתי לחופשה".

 

היתה זו חקירתו השנייה של יהב בפרשה, לאחר שבשבוע שעבר נחקר יותר מ-12 שעות. כשעה לאחר מכן הגיע גם ראובן גרוס, המכונה "מלך החניונים", להיחקר בפרשה (אף הוא בפעם השנייה). הוא יצא כעבור כ-3 שעות.

 

יהב חשוד שהיטה, עם בכירים, בעירייה, מכרז להפעלת חניון בן 400 מקומות חנייה במרכז הכרמל. החקירה מתמקדת בקשר שבין "מלך החניונים" גרוס והמכרז, לבין תרומתו הגדולה למסע הבחירות של יהב לראשות העיריה. נחקר גם החשד שגרוס קיבל הנחות מפליגות בארנונה.


פורסם לראשונה 02/08/2004 09:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
פריצקי. חקירה שלישית
צילום: תומריקו
צילום: שאול גולן
ליברמן. חקירה אחרת
צילום: שאול גולן
צילום: תומריקו
יהב. נחיתות זמנית
צילום: תומריקו
צילום: טל כהן
ראובן גרוס. פרשת החניונים
צילום: טל כהן
מומלצים