שתף קטע נבחר

"תראו, אני חבר כנסת פעיל"

36 שאילתות בנושאי חינוך הוגשו אמש לכנסת, בדקה ה-90 לפני היציאה לפגרה. ב-22:30 התייצבה השרה לבנת להשיב לשואלים, אך איש מהם לא נכח באולם המליאה. "יש להפעיל סנקציות ענישה נגד ח"כים המביישים את תפקידם ולא ממלאים אותו כראוי", טענה לבנת. ח"כ פינקלשטיין, לעומתה, טענה כי "מוסד השאילתות מתרופף", אך לא התייצבה במליאה בעת מתן התשובות

משפרים את הסטטיסטיקה, לקראת הפגרה: יומיים בלבד לפני יציאת המליאה לפגרה, החליטו חברי כנסת להזדרז והגישו אמש (יום ב') 36 שאילתות בנושאי חינוך. שרת החינוך, לימור לבנת, התייחסה אמש ברצינות לשאילתות. בשעה 22:30 , בתום הדיונים על הצעות החוק השונות, הגיעה השרה למליאה על מנת להשיב על השאלות הבוערות שהועלו, אלא שבאולם לא נמצא ולו חבר כנסת בודד אחד מבין מגישי השאילתות.

 

ריבוי השאילות של חברי הכנסת, כאמור, אינו מקרי. ערב היציאה לפגרת הקיץ מפרסמת הכנסת לציבור נתונים על פעילות חברי הכנסת, זאת מתוך רצון שהציבור ידע על הפעילות הפרלמנטרית של נבחריו. לבנת, מודעת לתאריך, פנתה ליושב ראש הכנסת בדרישה שלא יעביר את תשובותיה לפרוטוקול, זאת כדי שהדבר לא ייחשב כחלק מפעילותם הפרלמנטרית של חברי הכנסת שנעדרו מהמליאה .

 

"זו חרפה. לא ייתכן שחברי הכנסת המייצגים ציבור רחב לא יגיעו למליאה . יש להפעיל סנקציות הענשה על חכים המביישים את תפקידם ולא ממלאים אותו כראוי", אמרה לבנת ל-ynet.

 

לו הייתה חברת הכנסת ענבל גבריאלי מגיעה למליאה, הייתה מגלה בתשובה לשאילתה שהציגה כי משרד החינוך אסר על בתי ספר למנוע יציאת תלמידים בחתך סוציו-אקונומי נמוך ואף הקציב מלגות מיוחדות לצורך העניין. חבר הכנסת אברהם רביץ, לו נכח במליאה, היה מגלה בתשובה לפנייתו כי השרה הורתה לאנשי משרדה לתקצב לאלתר את לקויי השמיעה למרות הקיצוצים בתקציב.

 

חברת הכנסת גילה פינקלשטין הגישה שתי שאילתות אך כמו גבריאלי ורביץ, גם היא בחרה שלא להגיע למליאה. לאחר מכן פנתה פינקלשטיין לבר-און בטענה שמוסד השאילתות מתרופף. לדבריה, "אין כמעט שר אחד שעונה על השאילתות בזמן. יש לעגן בתקנון סנקציות כלפי משרד ממשלתי שלא מספק מענה בזמן".

 

ואכן, יושב ראש ועדת הכנסת, חבר הכנסת רוני בר-און, צפוי לכנס את הוועדה על מנת לדון בדרכי ענישה של חברי הכנסת, אך ככל הנראה תיוותר פינקלשטיין מאוכזבת ממסקנותיה. לטענת בר-און, בכוונתו להקים ועדת משנה לטיפול בנושא השאילתות, שתגבש נוסח לתיקון התקנון ולהפעלת סנקציות על חברי הכנסת.

 

יש לציין כי השרה לבנת נוהגת להשיב לשאילתות בעצמה. זאת גם מכיוון שאין במשרדה סגן שר שיוכל לבצע את העבודה, וגם מכיוון שכבר בשנת 1995 עתרה לבג"צ על מנת שיורה לשרים להשיב לחברי הכנסת על השאילתות המוגשות. בג"צ בחר אז שלא להתערב בנושא, אך מתח ביקורת חריפה על הכנסת, ביקורת שהביאה מאוחר יותר לשינוי תקנון הכנסת כך שיקבע כי השרים מחוייבים להשיב לשאילתות תוך 21 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
המליאה ריקה (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: שאול גולן
השיבה לשאילתות. לבנת
צילום: שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
לא הגיעה. פינקלשטיין
צילום: אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
יקים ועדת משנה. בר-און
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים