שתף קטע נבחר

ליצמן: בלי שינוי אפשר לסגור הסכם תוך 5 דקות

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, מבהיר בשיחה ל-ynet כי אין סיכוי לישיבה משותפת של המפלגה ושל שינוי בממשלה. ציטוט: "לפיד דבוק לכיסא בדבק. פתאום הוא מוכן להזניח את הדגל האנטי-דתי שלו. אני בטוח שהוא יגיד: 'אמרתי' רק כדי שאנחנו לא ניכנס. אני מכיר את הפויילעשטיקים של לפיד"

האם יש סיכוי שמפלגת יהדות התורה תיכנס לממשלת שרון? לדברי יו"ר הסיעה, ח"כ יעקב ליצמן, יש רק בעיה קטנה אחת: "בלי שינוי, אפשר לסגור הסכם תוך חמש דקות".

 

ליצמן הוא איש אמונו של האדמו"ר מגור, יעקב אריה אלפר. האדמו"ר מגור, בניגוד לקודמיו, מסרב לפגוש או לקיים קשר ישיר עם המנהיגות הפוליטית בישראל, וכלל לא מוכן לפגוש אף אדם המחלל שבת.

 

לכן, יש הטוענים כי בימיו איבדה חסידות גור מכוחה. אבל בכל הקשור למו"מ הקואליציוני מול הליכוד, דווקא הדרך בה נקט ליצמן הולכת ומתבררת כדומיננטית ביותר. בניגוד לחבריו גפני ורביץ, ליצמן קבע כלל כבר מהרגע הראשון: כל עוד שינוי בקואליציה אין על מה לדבר. הוא הגיע לישיבה הראשונה בלבד של צוותי המו"מ עם הליכוד ולאחר מכן בחר "לעשות הכל בשלט רחוק" לשיטתו.

 

מדוע אתה לא משתתף בצוות המו"מ לכניסה לממשלה?

 

"הודעתי לראש הממשלה, כבר ברגע הראשון, כי לא נשב עם שינוי. אך הוא התעקש שנבוא לישיבות, אז באנו. כשראיתי כאילו זה נתפס בציבור שאנחנו מסכימים לשבת עם שינוי, הפסקנו לבוא. הרבנים של אגודת ישראל הורו לנו כבר מההתחלה: לא יושבים עם שינוי".

 

ליצמן מייצג את הסיעה הגדולה, אגודת ישראל, בתוך יהדות התורה. "שלומי אמונים" ממוקמת אחריה, ומייצג אותה הרב מאיר פרוש. את חסידות בעלז מייצג הרב ישראל אייכלר. סיעה נוספת בתוך יהדות התורה היא סיעת דגל התורה, אותה מייצגים הרבנים אברהם רביץ ומשה גפני, שקרוב לחצרו של הרב אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי. רביץ קרוב יותר לחצרו של הרב אהרון לייבּ שטיינמן, הנחשב מתון יותר ביחס לאלישיב, שאישר דרך שתיקה בהסכמה גיוס חרדים.

 

קיימים חילוקי דעות בינך לבין דגל התורה בדבר אופן ניהול המו"מ?

 

"יש ויכוח, אבל אנחנו מנסים כל הזמן לתאם עמדות. קל לנו יותר לעשות זאת כי מוסכם על כולנו שלא יושבים עם שינוי. אני טענתי לאורך כל הדרך כי אי אפשר לקנות דירה לפני שבעל הבית נתן את הסכמתו".

 

יש חילוקי דעות גם לגבי סוגיית השרים. האם מדובר בחלק ממשחק קואליציוני כדי ללחוץ את שינוי?

 

"אני באופן אישי לא רוצה להיות שר. אגודת ישראל לא תיקח תפקיד שר. אבל אני לא יכול להתערב בנעשה בדגל התורה. אני מניח שהח"כים יעשו מה שהרבנים יאמרו להם".

 

בכך התייחס ליצמן לפרסומים בסוף השבוע, לפיהם אמר רביץ: "לא ויתרנו על שום דרישה של תיקים. לאחר שנסכם את הדבר עם צוות המשא ומתן של הליכוד נציג זאת בפני הרבנים ונבקש את אישורם". הבהרתו של רביץ באה בתגובה לגילוי הדעת שפורסם ב"יתד נאמן", על פיו "ישיבה בקואליציה עם סיעת שינוי יש בה משום חילול השם", וכי "אל לה לתנועת דגל התורה ליטול משרת שר". 

 

ליצמן טרח לחדד את ההבדלים בין החלקים השונים במפלגה: "אני קשור לעיתון 'המודיע' ושם לא היה צריך שום הודעת הבהרה. איפה שהיה צריך הייתה הבהרה".

 

מניסיונך הפוליטי, מה שרון רוצה באמת לעשות?

 

"בכל ליל שבת אומרים 'סוף מעשה במחשבה תחילה'. מה שיהיה בסוף זה מה ששרון ועמרי רצו בהתחלה.

 

"אני לא רואה אפשרות שהוא יוציא את שינוי או ששינוי תצא החוצה. לפיד דבוק לכיסא בדבק. המכנסיים שלו דבוקים לכיסא. פתאום הוא מוכן להזניח את הדגל האנטי-דתי שלו. אני בטוח שהוא יגיד: 'אמרתי' רק כדי שאנחנו לא ניכנס. אני מכיר את הפויילעשטיקים של לפיד. אנחנו, בניגוד לכך, לא נשנה את האידיאולוגיה שלנו, גם לא עבור תקציבים".

 

אז הדרך לממשלת שמאל חילונית סלולה?

 

"ומה היה עד כה? מה חדש? גם הממשלה הזו היא חילונית. רבנים לא מקבלים שכר, קצבאות ילדים וישיבות מקוצצות, וזאת ממשלה שלא נקראת חילונית".

 

האם העובדה שלא הצלחתם ליצור גוש חרדי חוסם עם ש"ס היא בעוכריכם?

 

"הדינמיקה של המשאים ומתנים בכל השנים הייתה שכל סיעה פועלת בנפרד. אך אם נגלה שהליכוד מחרים את ש"ס, אנחנו לא ניכנס לקואליציה. כרגע שרון לא מחרים אותם, עובדה שיש עדיין מו"מ בין הליכוד לבין ש"ס".

 

מה לגבי תוכנית ההתנתקות? הרבנים לא אמרו את דעתם?

 

"הרבנים לא יודעים כלל מהי התנתקות. התנתקות זו לא רק עקירת יישובים. הסיעה שמעה את וייסגלס, ונביא זאת בפני הרבנים בתום המו"מ. המדיניות המסורתית היא שבנושאי חוץ וביטחון הרבנים לא מתערבים. במקרה שכזה, חוץ מהצבעה אין לנו שום זכות בחירה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
ליצמן. 5 דקות
צילום: רפרודוקציה
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "דבוק לכסא"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים