שתף קטע נבחר

פרס לשרון: לדחות דיוני התקציב בשבוע, "ששרי העבודה ילמדו"

ראש הממשלה נועד אמש עם יו"ר האופוזיציה, ומנכ"ל משרדו השיב על הדרישות שזה הציג. המנכ"ל ונציגי האוצר ייפגשו עם ראשי העבודה ויציגו בפניהם את התקציב. גורמים המעודכנים בפרטי המו"מ: ראש הממשלה הסכים לבוא לקראת פרס במספר תחומים. בעבודה "לא שבעי רצון", אך המגעים מתחדשים בכפר המכביה. יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר בסיום פגישת צוותי המו"מ של הליכוד וש"ס כי "המו"מ הגיע לשלב מיצוי"

מנסים ליישב את המחלוקות: ראש הממשלה, אריאל שרון, נועד אמש (יום א') עם יו"ר האופוזיציה, שמעון פרס, בניסיון לקדם את המו"מ בין הליכוד לעבודה - שנקלע למשבר.

 

פרס הציג בפגישה את עמדות מפלגת העבודה בנושאים החברתיים-כלכליים. גורמים בעבודה רמזו כי הדרישות שהציג היו "מרוככות", כדי לאפשר לראש הממשלה להשיב עליהן בחיוב. לאחר הפגישה קיים שרון התייעצויות ומנכ"ל משרדו, אילן כהן, העביר לפרס את תשובותיו.

 

מרכז צוות המו"מ של העבודה, יורם דורי, אמר כי המגעים יימשכו היום בכפר המכביה, אף שהתשובות שהגיעו מלשכת רה"מ אינן מספקות את מפלגת העבודה. כך, למשל, הדרישה המרכזית בעניין דחיית הגשת התקציב לממשלה לא התקבלה. "השיחות יימשכו מתוך רצון כן של מפלגת העבודה לנסות ולמצוא פתרון לבעיה", אמר דורי, והוסיף בעניין התקציב כי הוא "לא מציב אולטימטומים". 

 

פרס ביקש בפגישה לדחות את הנחת התקציב מה-15 בחודש ל-22, "כדי ששרי העבודה ייכנסו למשרדיהם וילמדו את החומר". אולם נראה כי תאריך זה אינו ריאלי, שכן כדי להשביע שרים חדשים בכנסת - על ראש הממשלה לבקש זאת שבוע מראש. שרון הציע שראשי העבודה ייפגשו עם מנכ"ל משרדו ועם נציגי האוצר, כדי לשמוע מהם על התקציב.  

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי "הדרישה של אנשי העבודה היא פרנציפ שעולה הרבה כסף למשק הישראלי. אם יש להם דרישות כלכליות, שיבואו ויסבירו לנו מאיפה הם רוצים לקחת את הכסף עבור זה. אולי הם מתכוונים להוריד כמה מיליונים מתקציב הנסיעות של שר החוץ".

 

מרכז הצוות הכלכלי-חברתי בצוות המו"מ של העבודה, ח"כ בנימין בן אליעזר, אמר ל-ynet: "אני מקווה שמחר הצוות יבוא אלינו עם תשובות ברורות. כל מי שמדבר על ללכת ולסגור את ההסכם הזה, צריך לדעת שההחלטה היא בידי אנשי הליכוד. אם יילכו לקראתנו בבעיות הייסוד שהצגנו, ולא מדובר בהרבה, אם יאפשרו לנו להיות שותפים בתקציב המדינה, אני לא רואה שום בעיה לסגור הכל בסוף השבוע הזה. אם לא, אז נצטרך להסיק מסקנות".

 

סלע המחלוקת: מועד התקציב

 

לאחר שבתחילת השבוע שעבר נדמה היה כי הסיכום בין שתי המפלגות על הקמת ממשלת אחדות קרוב מתמיד, אירע ה"פיצוץ" - בעיקר סביב המחלוקות בנושאים כלכליים וחברתיים. 

 

בליכוד דחו את הדרישה לדחות את הנחת תקציב המדינה לשנת 2005 על שולחן הממשלה. בצוות המו"מ של הליכוד אמרו כי "לדחייה יש משמעויות לאומיות, והעבודה תוכל להשפיע על עיצוב התקציב עד הקריאה הראשונה בכנסת. לא נוכל לדחות את אישור התקציב בממשלה עד שהעבודה תיכנס, שכן לא ברור מתי זה יקרה".

 

גורמים יודעי דבר סיפרו ל-ynet כי בכמה נושאים, הנוגעים לגמלאים ולרשויות המקומיות, הסכים שרון לבוא לקראת מפלגת העבודה. בעניין דחיית הנחת התקציב בפני הממשלה, נאמר לפרס כי יש כוונה למצות את כל הדיונים סביב השינויים בתקציב עוד במהלך השבוע.

 

שר האוצר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט, אמר לפרס לפני פגישתו עם שרון, כי העבודה צריכה לדרוש את הגדלת התקציב ב-1.7%, במקום באחוז אחד בלבד. שוחט הוסיף כי אם הליכוד יסכים לתנאי זה, ואם יסכים גם להפנות את התקציב לקשישים, לחינוך, להגדלת סל הבריאות ולנושאים נוספים, הרי שהעבודה צריכה להסכים לאישור התקציב כבר ב-15 באוגוסט.

 

ח"כ יולי תמיר קראה להפסיק לאלתר את השיחות בין העבודה לליכוד, לאור התוכנית הכלכלית שהציג שר האוצר. "המדיניות הכלכלית שהציג נתניהו היא סטירת לחי פומבית למפלגת העבודה", אמרה. "יש להפסיק מיד את המו"מ לממשלת אחדות. למדיניות דורסנית אסור בשום פנים ואופן להסכים".

 

בינתיים, המו"מ בין הליכוד לסיעות החרדיות נמשך. אמש נפגשו צוותי המו"מ של הליכוד וש"ס בכפר המכביה. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר בתום הפגישה ש"השיחות הגיעו לשלב המיצוי".

 

"צוות המשא ומתן שלנו העיר והקשה שאלות בנושאים חברתיים, ובנושא הזהות היהודית, אולם על חלקן בלבד ניתנו תשובות", אמר ישי והדגיש שה"סטטוס קוו" הוא עיקרון בל יעבור, שכל שותף קואליציוני חייב לעמוד בו.


פורסם לראשונה 08/08/2004 17:56

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור מזרחי באובאו
שוב באותו שולחן? שרון ופרס
צילום: ליאור מזרחי באובאו
צילום: חיים זיו
לעצור את הכל, בגלל ביבי. תמיר
צילום: חיים זיו
צילום: גלי תיבון
שלב מיצוי. ישי
צילום: גלי תיבון
מומלצים