שתף קטע נבחר

מזוז: "לערבים יש פגם גנטי" - לא התבטאות פלילית

היועץ המשפטי לממשלה קבע שהתבטאויותיהם של הח"כים בוים וחזן מהליכוד נגד ערבים הן "גבוליות, אך לא פליליות". הוא הורה להעביר לוועדת האתיקה של הכנסת את הטיפול בנושא

לא בתחום הפלילי: היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, העביר היום (ב') לטיפול ועדת האתיקה של הכנסת את התבטאויותיהם של חברי הכנסת זאב בוים ויחיאל חזן מהליכוד בטקס אזכרה לנפגעי פיגוע בכביש החוף. 

 

תזכורת: בטקס, שנערך לפני כחצי שנה, אמר בוים כי "לערבים יש פגם גנטי הגורם להם לעשות פיגועים". ואילו חזן הגיב לדבריו ואמר כי "הרג יהודים טבוע בערבים".

 

במכתב שכתב עוזרו הראשי של היועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי, בשמו של מזוז, נקבע כי התבטאויותיהם של שני חברי הכנסת מהליכוד הינן "גבוליות, אך לא פליליות".

 

"ספק אם ההליך הפלילי הוא ההליך המתאים בנסיבות המקרה דנן", קבע מזוז והוסיף כי נכון יותר יהיה לטפל בהתבטאויות הבעייתיות במסגרת ועדת האתיקה של הכנסת.

 

מזוז קבע כי יש לבחון אם בוים וחזן פגעו בהתבטאויותיהם בכללי האתיקה להם כפופים חברי הכנסת.

 

מרכז מוסאוא לזכויות הערבים בישראל מכנה את החלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לנקוט בהליכים פליליים נגד סגן השר זאב בוים וח"כ יחיאל חזן, "החלטה פוליטית שמביישת כל מדינת חוק". במרכז אומרים כי "אילו חברי כנסת ערבים היו משמיעים התבטאויות דומות, היועץ לא היה מהסס לפתוח בחקירה". 

 

בוים הסביר: "נגמרו לנו המלים" 

 

בטקס שנערך לציון לציון 26 שנים לפיגוע נגד האוטובוס בכביש החוף, אמר בוים: "אני שואל את עצמי, מה יש בטרור הרצחני הזה, מה יש באיסלאם בכלל, ובפלסטינים בפרט, האם מדובר באיזה חסך תרבותי או בפגם גנטי?"

 

ההתבטאות עוררה ביקורת קשה במערכת הפוליטית, אולם היו גם כאלה שביקשו לחזק את דבריו של בוים. יו"ר שדולת יש"ע בכנסת, ח"כ חזן, אמר אז: "לאור העובדה שבמשך עשרות שנים ערבים טובחים ביהודים, אצלם זה טבוע בדם, רצח יהודים הוא מעשה שנעשה באופן טבעי. זו בדיוק משמעות הביטוי שאסור להפנות לערבים את הגב". 

 

יום לאחר מכן כבר הודיע בוים שהוא לא מאמין בביטוי פגם גנטי, "אבל לצערי נגמרו לנו המילים לתאר את התופעה הנוראית של הטרור הרצחני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזוז. "גבולי"
צילום: רויטרס
בוים. "לערבים יש פגם גנטי"
צילום: אבי כהן
חזן. "הרג יהודים טבוע בערבים"
צילום: אבי כהן
מומלצים