שתף קטע נבחר

אילת יוצאת למלחמה באוצר

עיר הקיט הדרומית כמרקחה: ראש העיר קיים כנסי חירום עם ראשי ענף התיירות, בעלי העסקים ואפילו נציגי האופוזיציה נגד ההחלטה לבטל את הפטור ממע"מ בעיר. עצמאי אילתי ל-ynet: "זה כמו פיגוע חבלני שהאחראים עליו הם פקידי האוצר בראשות נתניהו". בין דרכי הפעולה המתוכננות לשינוי הגזירה: "נחסום את המעבר לטאבה ולא ניתן לצאת לסיני"

"אנחנו המומים מהאטימות וחוסר ההבנה של האוצר בנוגע למה שקורה בעיר אילת בשנים האחרונות", כך אמר אמש (ב') ל-ynet מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת.

 

יום לאחר שהאוצר פרסם את החלטתו לבטל את הפטור ממע"מ באילת, והעיר הדרומית כמרקחה. באמצע שנות ה –80' נחקק חוק אזור סחר חופשי שהעניק לאילת הטבות שונות. במהלך השנים כורסמו ההטבות, כולל הזיכוי במס הכנסה שהיה לתושבי אילת. התוצאה – לראשונה מזה שנים סובלת אילת מגל של נטישה. מורים ורופאים שהגיעו לעיר, בין היתר בזכות ההטבות, עזבו לצפון. ביטול ההטבה העיקרית, הפטור ממע"מ, מעריכים באילת, יגרום לאילת מכה אנושה שהעיר לא תתאושש ממנה.

 

מקימים צוותי פעולה

 

ראש העיר יצחק הלוי ערך אתמול כינוסי חירום בהשתתפות ראשי ענף התיירות, בעלי העסקים וגם חברי אופוזיציה. הוחלט להקים ארבעה צוותי פעולה: פוליטי, הסברתי, כלכלי, ומחאה שירכזו את המאמצים לביטול הצעת האוצר.

 

"ביטול הפטור הוא נוק אאוט מוחלט לאילת", אומר משה דיין, דובר עמותת העצמאים באילת, "זה כמו פיגוע חבלני שהאחראים עליו הם פקידי האוצר בראשותו של ביבי נתניהו. כשנתניהו היה ראש ממשלה הוא ביקר באילת והבטיח לנו שאו-טו-טו תגיע הרכבת ואו-טו-טו יהיה קזינו באילת. כמו שהוא עבד עלינו בעיניים כשהוא היה ראש מממשלה, ככה הוא עושה כשר אוצר. כשנשמע את הקטר הראשון של הרכבת מגיע לאילת, נהיה מוכנים לוותר על המע"מ".

 

לדיין אין ספק במידת הפגיעה של ביטול הפטור לאילת: "תהיה באילת נטישה המונית. מאז שחוקק חוק אזור סחר חופשי, אילת הכפילה את האוכלוסיה שלה. אנשים יעזבו, כי משקי הבית של האילתים יצטרכו לשלם 17% על מים, על דלק, על חשמל ועל הכול. בארבע שנים האחרונות אילת נלחמת על הכלכלה שלה. אנחנו מתמודדים מול קשיים עצומים ומצליחים בקושי להחזיק את האף מחוץ למים. עכשיו בא האוצר ומטביע אותנו. הפטור ממע"מ הוא היתרון היחידי שנותר לאילת, כל התיירים שמרכזים את הקניות באילת יפסיקו לעשות את זה ואלפי אנשים יפוטרו".

 

"לא ניתן לצאת לסיני"

 

בקניון מול הים באילת, הנחשב לקניון הרווחי ביותר בארץ, הסתובבו אתמול אלפי אנשים עם שקיות של מותגים שקנו באילת.

 

אורן מזרחי, אחראי משמרת בחנות 'מגה ספורט' בקניון אומר שהוא מתקשה להאמין שהאוצר יממש את כוונתו: "אנשים מגיעים לאילת אחרי שעשו סקר מחירים בחנויות בצפון. ביטול המע"מ יפגע אנושות במכירות שלנו".

 

כאמור באילת מתכננים את דרכי הפעולה למלחמה בהצעת האוצר: "אנחנו שוקלים לסגור את מעבר הגבול לטאבה על ידי חסימת כביש הערבה. לא ניתן לצאת לסיני" אומר ראש העירייה "שר האוצר המורגל במלונות פאר סבור ש'העושר' המשתקף כביכול, מלובי בתי המלון באילת, מתחלק בין תושבי העיר ובכך טעותו. אילת היא עיר פיתוח הנלחמת על קיומה".

 

ראש העיר הלוי מביא כדוגמא את עקבה שהפכה לאזור סחר חופשי ונהנית מפריחה כלכלית "קיבלנו טלפונים מעשרות חברי כנסת. כולם הביעו תמיכה באילת והתנגדות לביטול הפטור. אני נפגש מחר עם שר האוצר בירושלים. נבוא מוכנים. נביא לשר נתניהו נתונים כלכליים שיוכיחו שביטול הפטור יביא יותר נזק כלכלי מאשר תועלת".

 

האוצר: אפקטיביות ההטבה פחתה

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מטרתו המקורית של אזור סחר חופשי הייתה להפחית עלויות מחיה באילת. ברבות השנים האפקטיביות של ההטבה פחתה. לראייה, אילת מדורגת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסקר אשכולות חברתיים וכלכליים בדומה לנתניה, חדרה, יבנה ומעלה אדומים. לפיכך, ולאור העובדה שמבחינה כלכלית-חברתית מצבה של העיר אילת סביר, הרי שאין הצדקה לסיוע זה.

 

"יצויין כי אחוזי האבטלה באילת הינם נמוכים באופן יחסי לממוצע הארצי. בשנת 2003 נרשם באילת מספר הלינות של הישראלים הגבוה מאז ומעולם. ביטול הפטור לא יפגע בתיירות הפנים ורק יצמצם אפליה לטובה של אילת לעומת אזורים אחרים בארץ. כן יצויין כי במקרים רבים הפטור ממע"מ לא מגולגל במלואו לצרכנים, שכן מחיר המצרך או השירות נקבע על פי היצע וביקוש באותו ענף. למעשה, רק במכירות של מוצרים מפוקחים ניתן לראות כי הפטור אכן מועבר במלואו לצרכנים. ביטול ההטבה יביא לצמצום העיוותים ביחס למוצרי צריכה ושירותים אחרים במשק. התוספת להכנסות המדינה בשל ביטול ההטבה במע"מ נאמדת ב – 400 מיליון שקלים".


פורסם לראשונה 09/08/2004 18:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ו קוט
ראש העיר הלוי. כינוס חירום
צילום: ג'ו קוט
צילום: ג'ו קוט
חוששים מגל נטישה. חוף הים באילת
צילום: ג'ו קוט
צילום: דן בלילטי
נתניהו. האילתים זועמים
צילום: דן בלילטי
מומלצים