שתף קטע נבחר

סוף למהפכה האזרחית: "שרון ולפיד בגדו בבוחרים"

עשרות ארגונים חברתיים זועמים על הידיעות בדבר ביטול "ברית הזוגיות" ו"חוק טל" במסגרת המו"מ עם יהדות התורה. "ראש הממשלה מחפש קורבן, השלו אותנו שיש כאן קול שפוי", אומרים בארגון "משפחה חדשה". "שרון התקפל מול החרדים", מאשים "הפורום למען בחירה חופשית בנישואים", ומבטיח: גם אם יעכבו את החקיקה, רכבת הנישואים האזרחיים כבר יצאה לדרך. בתנועה לאיכות השלטון תוקפים גם את שינוי, ש"זנחה אידיאלים בשביל הכיסאות". לפיד: לא שינינו עמדות, יהדות התורה מפריחה בלונים כדי להבריח אותנו

"המס הקואליציוני לכל אורך ההיסטוריה בישראל הוא פגיעה בזכויות הפרט, זוהי ארץ אוכלת יושביה". כך הגיבה הבוקר (יום ג') עו"ד אירית רוזנבלום מארגון "משפחה חדשה" לידיעות לפיהן במסגרת המו"מ עם יהדות התורה, הסכימו נציגי הליכוד, על דעת ראש הממשלה, לוותר על "ברית הזוגיות" - הנוסחה שנקבעה כתחליף לנישואים אזרחיים, שלא דרך הרבנות.

 

"השלו אותנו ופגעו באמונה ובתקווה שיש לציבור קול שפוי במדינת ישראל", אומרת ל-ynet עו"ד רוזנבלום, שארגונה היה מראשוני המברכים על "ברית הזוגיות" המתגבשת. "ראש הממשלה בכל ההתנהלות מחפש קורבן שישלם מחיר. כנראה שהוחלט להקריב את שינוי, והנושא שעלה הוא 'ברית זוגיות'. אני לא אופטימית, אבל המציאות תנצח - כי או שיצפצפו על החוק והרבנות ותהיה אנרכיה חברתית, או שהמחוקק יבין שהוא חייב לפתור את הבעיה הזו".

 

ב"משפחה חדשה" לא מתכוונים לנטוש את המאבק, ומבטיחים: "נגבש אסטרטגיות חדשות". עו"ד רוזנבלום מסבירה: "הרעיון הוא למצוא עזרה בתחושת הציבור, שעייף ולא יוצא להפגין ברחובות, אבל הוא זה שצריך לשים את הפתק בקלפי. הירידה מן העץ של שינוי היא במקומה, אבל לא על חשבון ערכים יסודיים של המפלגה וזכויות הפרט".

 

"הפורום למען בחירה חופשית בנישואים" הביע "מורת רוח חריפה נוכח התקפלותו של שרון מול החרדים והוויתור על חוק 'ברית הזוגיות" . בפורום קראו לראש הממשלה "לדבוק בהבטחתו לציבור עם היבחרו לראשות הממשלה, לדאוג למאות אלפי אזרחים אשר אינם יכולים להינשא בארצם".

 

הפורום כולל עשרות עמותות וגופים חברתיים בהם נעמ"ת, האגודה לזכויות האזרח, התנועה המסורתית, הרוב הציוני, הארגון למען עגונות ומסורבות גט, פורום ההומואים והלסביות וארגון אמהות חד-הוריות.

 

"רכבת הנישואים האזרחיים כבר יצאה לדרך ומאות זוגות נישאים מדי שנה בחו"ל ובנישואים אלטרנטיבים אחרים בארץ", אמרה זמירה שגב, רכזת הפורום. "הכניעה המבישה לחרדים וההסכם הקואליציוני המתגבש ידחו אולי את תהליך החקיקה בנושא, אך לא יעצרו את השינוי המתחולל בתחום הנישואים ולא ימנעו מאלפי זוגות להינשא על פי בחירתם".  

 

"זנחו אידיאלים בשביל הכיסא"

 

ביהדות התורה טענו אמש כי הליכוד נאות לא רק לוותר על "ברית הזוגיות", אלא גם לגנוז בהדרגה את חוק טל לגיוס מוגבל של בני הישיבות לצה"ל. בשינוי הגיבו לדברים בזעם, והשר אברהם פורז הבהיר כי מפלגתו לא תשלים עם ביטול ההסדר לגיוס האברכים, או להסכמות שהושגו בשיתוף המפד"ל. אולם גם מפלגתו זוכה הבוקר לביקורת נוקבת.

 

"האמת שלא הופתענו מהתנהלותה של שינוי. זה עצוב, אבל ידענו שבסופו של דבר ששינוי תהיה הראשונה שתפקיר את חוק טל", כך אמר עו"ד אליעד שרגא, ראש התנועה לאיכות השלטון, שדווקא מתנגד לחוק - אך מן הכיוון ההפוך, בטענה שאין בו די.

 

סימני האזהרה לגבי שינוי, אומר שרגא, היו קיימים כבר לפני מספר חודשים. "לא בכדי מחק טומי לפיד את עצמו כעותר בתירוצים שונים מהדיון בהרכב של 11 שופטים על ביטול חוק טל. הם ברחו מהעתירה. בנוסף, לפני חודש וחצי תנועה למען איכות השלטון הגישה הצעה ל'חוק יסוד: שיוויון בחובת השירות', שיחייב כל אזרח לשרת בצה"ל. ומי התנגד לחוק? שינוי".

 

"לכל אורך הדרך, מאז כניסתם לממשלה, זנחו חברי שינוי את האידיאלים לטובת כיסאות בממשלה", מאשים עו"ד שרגא. "אני מקווה שמה שלא תעשה הכנסת יעשה בג"ץ, שימחק את הכתם השחור הזה שנקרא חוק טל מספר החוקים של מדינת ישראל, מאחר שהוא פוגע אנושות בערך השיוויון במדינת ישראל".  

 

לפיד: "הם מפריחים בלונים"

 

יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, הגיב היום בהודעה מיוחדת לטענות של יהדות התורה באומרו כי "הרב רביץ והרב גפני לא הפנימו כנראה את הדיבר 'לא תענה ברעך עד שקר'. הם הרי יודעים שהם לא הגיעו להסכם קואליציוני עם הליכוד בכל הנוגע לענייני דת ומדינה, והם מפריחים בלונים בתקווה להבריח את שינוי". 

 

לפיד הוסיף כי העקרונות שהציג בעבר יחד עם פורז לראש הממשלה, כתנאי לישיבת שינוי בקואליציה עם יהדות התורה, עומדים בעינם. "שינוי לא תסכים לוותר על חקיקת חוק 'ברית הזוגיות' ועל שינוי חוק טל", הבהיר.

 

מחר ייפגש צוות המו"מ של שינוי, בראשות השר פורז, עם הצוות של הליכוד בראשות עו"ד יורם ראב"ד. בינתיים, נמשכים המאמצים לגבש חזית אחידה בין שינוי לעבודה בנושאי דת ומדינה. ח"כ אופיר פינס מהעבודה פנה בנושא ליו"ר מפלגתו, שמעון פרס, ואמר: "צריך לעשות זאת מתוך רצון לשמור על קווי היסוד של הממשלה הקודמת בנושא, ולמנוע העברת מאות מיליונים לישיבות ולמוסדות דת".


פורסם לראשונה 10/08/2004 10:59

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
לא הופתענו. עו"ד שרגא
צילום: זום 77
ארץ אוכלת יושביה. עו"ד רוזנבלום
צילום: אורי אילון
הפגנת ארגון "משפחה חדשה"
צילום: אורי אילון
צילום: רויטרס
שומע את הקולות? שרון
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
בשביל הכיסאות? לפיד ופורז
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים