שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לא רק 'חגיגת' בפיצוציה: מניירות גילגול ועד חומרים ממסטלים
  נוזלים כימיים שונים ומשונים, ליקוויד-אנרג'י, פופרס, כדורי הזיות, באנגים, ניירות גלגול וגלולות "חגיגת" – כל אלה נמכרים בחופשיות בפיצוציות בתל-אביב. הבעלים טוענים: המוצרים חוקיים לגמרי. אם גובים מאתנו מסים עליהם, למה אסור לנו למכור אותם? המשטרה : לא מדובר בחומרים האסורים על פי פקודת הסמים
  בפיצוציות בתל-אביב החיים התנהלו אתמול כשורה. הידיעה על ההשפעות של ה"חגיגת" ועל הקשר האפשרי שלו לאישפוזה של צעירה בבאר-שבע לא הכניסו את בעלי הפיצוציות למגננה.

   

  הנוזלים הכימיים, הליקוויד-אנרג'י, הפופרס, כדורי ההזיות, הבאנגים וניירות הגלגול לא הוסתרו מתחת למדפים ולא הוחזרו לארון. גם אם חלק מהמוצרים נמכרו ונסחרו במסגרת מה שמכונה "התחום האפור" – איש בפיצוציות ובקיוסקים לא התרגש. "הכל צביעות", חזרו ואמרו כמה מוכרים בפיצוציות במרכז תל-אביב. "הדברים האלה מגיעים לארץ באופן חוקי, משלמים עליהם מיסים, הם משווקים לחנויות, אבל פתאום החליטו שאסור להשתמש בהם. הידיעה שהתפרסמה על ה'חגיגת' היא מטעה. מדובר בחומר שהוא טבעי לחלוטין וללא כימיקלים. הרי יש חומרים חוקיים אחרים מסוכנים יותר שנמכרים וזה לא מפריע לאיש. אז פתאום התלבשו דווקא על ה'חגיגת'?"


  סמים קיוסק פיצוציה באנג

  באנגים בפיצוציה בתל-אביב. (צילום: טל כהן)


  רונן חזות, הבעלים של פיצוציית "סופר 24" ברחוב המלך ג'ורג, מראה לנו את כדור ה"חגיגת" שהוא מוכר (50 שקל ליחידה), ומה נכתב על האריזה שלו: "מעורר מיני לנשים ולגברים. חומר אורגני. 100% טבעי ללא כימיקליים. לשתות אחרי האוכל ולהרבות בשתיית מים. המכירה מעל גיל 18". "ה'חגיגת' הולך כאן מצויין", מספר חזות. "אנשים לוקחים את הכדור הזה ואומרים שחבל על הזמן. זה הרווח הכי גדול שלנו, ולכן אנחנו מוכרים אותו". משה חיימקביץ, השותף לעסק שחווה את גלולת ה"חגיגת" בעצמו, מספר על היתרונות של הכדור: "אתה מרגיש מסטול, אבל יחד עם זאת אתה נשאר עירני ויודע מה אתה עושה. אתה מקבל כוח ואנרגיה והכי חשוב – בקטע של סקס זה מחרמן לאללה".

   

  רונן ומשה עוברים איתנו על מוצרים אחרים שמעוררים חשק מיני, ממריצים את מחזור הדם וגורמים למצב-רוח שמיימי, ומדגישים כי מדובר במוצרים חוקיים. אחד מהם הוא נוזל הפופרס (85 שקל לבקבוק קטן), הפופולרי במיוחד במסיבות ובסקס. "זה חומר שמריחים אותו ואתה מקבל 'סאטלה' שמפוצצת לך את המוח", מספר רונן. "זה טוב והולך אחלה בסקס. היום זה מוצר שקשה להשיג אותו. צריך קשרים טובים כדי להביא את המוצרים האלה לחנות".

   

  מוצר נחשק נוסף הוא ה"ליקוויד-אנרג'י" (בין 60-50 שקל לבקבוק קטן), המורכב מנוזל ומאבקה. את המשקה שותים בעיקר במהלך מסיבות, לאחר שמנערים
  טוב את הנוזל והאבקה בבקבוק. "יש לו השפעות טובות והוא נותן אנרגיה", מתאר משה. ויש, כמובן, מוצרים מוכרים יותר כמעט בכל פיצוציה במרכז תל-אביב, שמרביתם משמשים ככלים לעישון סמים קלים. קשה למצוא היום פיצוציה שמכבדת את עצמה שלא תמצא בה באנגים וניירות גלגול, אפילו ריחניים וצבעוניים. "אני מוכר בין 20 ל-30 באנגים בשבוע", מספר משה. "עכשיו הבאתי באנג משופר מאוסטרליה, שעולה בסך-הכל 12 שקלים".

   

  – אין בעיה למכור את המוצרים האלה בפיצוציות?

   

  "בתל-אביב אין בעיה למכור שום-דבר. שמעתי שבהרצליה ובראשון-לציון הוציאו את הבאנגים מהקיוסקים והפיצוציות, אבל בתל-אביב זה שונה. סך הכל זה רווח טוב. הכל עניין של ביקוש".

   

  רפי פרנסיס, מנהלל פיצוציית AM-PM מול גינת שינקין, אמר כי התלבט אם להביא את ה"חגיגת" לחנות שלו, אולם לאחר שמשרד הבריאות הורה להסיר את המוצר מהמדפים – החליט לוותר. "הרבה מאוד אנשים מתעניינים ומחפשים את ה'חגיגת'", אמר רפי. "בכל יום לפחות חמישה אנשים נכנסים ומבקשים את הכדור. אם לא היתה בעיה הייתי מביא אותו. יש דברים שנמכרים כאן והם לא פחות גרועים מ'חגיגת'. זה נכון שיש דברים שנמצאים בתחום האפור, כמו באנגים, ניירות גלגול ומבחנות, אבל אין הוראות ברורות בנושא. אלה גם מוצרים שיש להם רווח טוב".

   

  - מה אתה חושב על הדרישה להוציא מחוץ לחוק מכירת מוצרים כאלה, המשמשים לעישון סמים קלים?

   

  "זה לא יהיה אפקטיבי, כי אתה יודע מה קורה במרכז תל-אביב מבחינת הסמים הקלים. זה לא ישנה דבר, כי מי שירצה להשיג – ישיג. אפשר לחשוב שאם יורידו את הבאנגים מהמדפים, אז אנשים יפסיקו להשתמש".

   

  רועי, בן 22 מירושלים, מגיע מעיר הקודש לעיר החטאים כדי לקנות מוצרים לעישון סמים. לדבריו, הממסד מעוניין לאסור על שימוש בסמים בשל שיקולים פוליטיים וכלכליים בלבד. "למה אני צריך להרגיש עבריין אם אני מעשן סמים", הוא שואל. "הרי אני לא מכור להירואין או לסמים קשים ואני גם לא משתמש בכימיקליים. אני סטודנט, יש לי ציונים מעולים, אני תורם לחברה, וכשאני מסיים את העבודה אני מתפנן בבית בסבבה ולא מזיק לאף אחד".
  ***

  "כמו באמסטרדם והודו"

   

  לפני שבוע ביקרו חברי ועדת הסמים של הכנסת בפיצוציות ובקיוסקים שבהם מוכרים כלים לעישון סמים. אם להאמין להצהרות של חברי הכנסת, הם נדהמו. "אני מסתובב ברחובות חגיגת. מעל תל-אביב ומרגיש שהם הפכו חלק אינטגרלי מרחובות אמסטרדם והודו", הצהיר יו"ר ועדת הסמים, ח"כ איוב קרא.

   

  אחרי הסיור הגיש קרא הצעת חוק האוסרת על פיצוציות וקיוסקים למכור כלים לעישון סמים. אחת החנויות שבהן ביקרו חברי הוועדה היתה "אמסטרדם הקטנה" ברחוב המלך ג'ורג, שמוכרים בה בגדים למסיבות, ניירות גלגול, באנגים, מבחנות, בלונים עם גז צחוק ועוד המצאות. "חבר הכנסת איוב קרא נכנס אלי לחנות ראה את מה שאני מוכרת ומייד החליט שאני מעשנת סמים", סיפרה חנה, מנהלת החנות. "הוא ממש עיצבן אותי, אז אמרתי לו שכמו שהוא מדבר, נראה לי שהוא עישן סמים. הם באים לכאן בשביל יחסי-ציבור, כי חבר כנסת שמצטלם עם באנג זו תמונה יפה בעיתון".

   

  חנה, שעברה את שנות ה-50 לחייה, עבדה לפני כמה שנים בעמותת מנ"ס (משפחות נפגעות סמים), שמטפלת במכורים לסמים קשים. היא תומכת נלהבת בשימוש בסמים קלים ואפילו הצביעה ל"עלה ירוק". היא שמעה מח"כ קרא על הצעת החוק שלו, אבל לגלגה: "זה שטויות במיץ עגבניות. אם מכניסים את זה לא - גיל 18 רץ בצורה חוקית, אני משלמת מסים ומע"מ, אז איך ייתכן שלא יתנו לי למכור אותם? הרי מכל בקבוק של מים מינרלים או מטפטפת בגינה אפשר לייצר באנג. אז מה, בשלב הבא יאסרו למכור מים מינרליים כי הבקבוקים משמשים להכנת באנגים?"

   

  - מה יהיה אם יאסרו את זה בחוק?

   

  "זה מגוחך. עובדה שכבר לא עוצרים אנשים שמחזיקים גראס לשימוש עצמי. אנשים דווקא ינסו רק בגלל שזה אסור. אנשים ירצו לנסות כי זה יפתה אותם".
  ***
  משרד הבריאות: אין לנו מספיק פקחים

   

  "חגיגת" אינו המוצר היחיד שמשרד הבריאות הורה להוריד מהמדפים. פקחי" שירות המזון והתזונה במשרד הבריאות יוצאים לפיקוח יזום או מקבלים דיווחים מצרכנים עירניים ומדווחים על כל מוצר הנמכר ללא רישיון או שעלול לסכן את בריאות הציבור", מסבירה ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, מנהלת שירות המזון והתזונה במשרד הבריאות.

   

  בשבועות האחרונים בלבד הורה משרד הבריאות להסיר מהמדפים את "חגיגת", "שיאגרה" ו"ליקוויד אנרג'י". בעבר הזהיר משרד הבריאות לדוגמה, שלא לצרוך את "פטריית הקמבוצ'ה".

   

  ברגע שבאחת הדרכים מגיע למשרד הבריאות מידע על מוצר בעייתי, שירות המזון והתזונה מברר האם ייצור אותו מוצר נעשה במפעל שיש לו רשיון יצרן. ללא רשיון יצרן, המשרד מורה מיד להסיר את המוצר מהמדפים, מפרסם אזהרות לציבור ופותח תיק תלונה נגד היצרנים. לעיתים, מוצרים שקיבלו אישור על רכיבי המוצר, אך מפרסמים מסרים מטעים על-גבי האריזה היוצרים חשש לבריאות הציבור (כגון: מותר לחולי סוכרת, או משפר את התפקוד המיני), מורדים גם הם מהמדפים. תלונות על מסרים מטעים שאינם מסכנים את הציבור מועברות לוועדה למניעת הטעיית הצרכן.

   

  "הבעיה הגדולה הניצבת בפנינו היא שרבים מהמוצרים נמכרים למרות האיסור והאזהרות שפרסמנו", אומרת ד"ר ניצן-קלוסקי. "אין לנו מספיק פקחים או יכולת להטיל קנסות על המשווקים. כך שלצערנו אנשים ממשיכים לקנות את המוצרים האסורים. כשאפשר, אנחנו מגישים תלונות ופותחים בהליכים נגד העבריינים. אבל לא ניתן לפקח באופן מוחלט. לכן, אנחנו חוזרים ומזהירים את הציבור שלא לקנות את אותם מוצרים". (רבקה פרייליך)
  ***
  שיפור במצב הצעירה שנטלה "חגיגת"

   

  במחלקה הנוירוכירורגית של המרכז הרפואי "סורוקה" משתפר זה היום החמישי מצבה של הצעירה בת ה-28 מאחת מערי הנגב, שאושפזה בסוף השבוע כשהיא סובלת מלחץ-דם גבוה ומקריש-דם במוחה. בני משפחה העריכו כי הדבר אירע כתוצאה משימוש בגלולה המכונה "חגיגת", הנמכרת באופן חופשי בפיצוציות ברחבי הארץ.

   

  בעצת רופאיה, מקפידה הצעירה לאמן את ידה השמאלית ואת הצד השמאלי של גופה ששותק זמנית.

   

  הרופא המטפל בצעירה, ד"ר אבי כהן, אמר: "אין זה הוגן ורציני לקשור את מה שאירע לצעירה ישירות עם הגלולה שנטלה. ייתכן שהקשר הוא רק נסיבתי. אנו מטפלים במקרים של נזקים תוך-מוחיים לא מעטים שנגרמים בגלל מגוון סיבות, ולאו-דווקא בגלל כדורים כאלה או אחרים. מצבה של הצעירה בינוני. נגרם נזק למוחה ולכן פלג גופה השמאלי משותק. אני מעריך שאחרי הטיפול נשלח אותה לשיקום שיימשך כמה שבועות או חודשים".

   

  הצעירה בילתה בסוף השבוע בחתונה בבאר-שבע. בתום מסיבת החתונה נותרו במקום כמה צעירים שהחליטו לנסות את הגלולה ששמה נודע כמגבירת חשק מיני. זאת, למרות שמשרד הבריאות הורה לפני כשבועיים להסירה מהמדפים.

   

  לפתע החל לחץ הדם של הצעירה לעלות במהירות. וככל הנראה כתוצאה מכך נוצר קריש הדם במוחה. חבריה שהביאו אותה לחדר המיון סיפרו לרופאים על נטילת הכדור והתבקשו להביא כדור לבדיקה. במקביל החלו הרופאים בניסיונות דחופים לייצב את מצבה. (צבי אלוש)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טל כהן
  חגיגת. מעל גיל 18
  צילום: טל כהן
  צילום: טל כהן
  פופרס. צריך קשרים
  צילום: טל כהן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים