שתף קטע נבחר

עוזי דיין: אין נשים בוועדה? אני בחוץ

האלוף במילואים וראש המועצה הציבורית לגדר הביטחון סירב לכהן כיו"ר ועדת הפרס להנצחת דוד בן-גוריון. הסיבה המפתיעה: אין נשים בוועדה. כשיו"ר עמותת יד דוד בן-גוריון הסביר לדיין כי הוועדה כבר מונתה וניתן יהיה לשלב בה נשים רק בשנה הבאה, ענה לו דיין בתגובה: "דברו איתי בשנה הבאה"

גם פמיניסט וגם לוחם. האלוף (מיל') עוזי דיין, המשמש כיום כיושב ראש המועצה הציבורית לגדר הביטחון לישראל, דחה הצעה לשמש יו"ר ועדת פרס עמותת יד בן-גוריון. הסיבה: אין אשה בחבר השופטים.

 

לפני שבועות אחדים קיבל דיין הצעה מעמותת יד בן-גוריון לשמש יו"ר חבר השופטים של ועדת הפרס ובשבוע שעבר זומן לפגישה עם יו"ר העמותה, אשר בן-נתן. בפגישה אמר דיין כי כי לאור העובדה שבוועדה יושבים שלושה שופטים גברים, הוא מסרב ליטול את התפקיד. עם זאת ציין כי אם תימצא אשה בחבר השופטים יוכל לשמש כיו"ר הוועדה.

 

בתשובה הסביר בן-נתן לדיין כי הדבר בלתי אפשרי, אך ניתן לעשות זאת בשנה הבאה. לכך השיב דיין: "דברו אתי בשנה הבאה. אני יכול לתת לכם במקומי חמש הצעות למינויי נשים - כל אחת מהן טובה יותר ממני".

 

"אנחנו לא אנטי-פמיניסטים"

 

"היו לנו בעבר נשים בוועדה", הסביר בן-נתן ל-ynet. "דינה פורת ב-96', ולפניה הפרופסור אניטה שפירא. לפני שעוזי דיין הגיע לפגישה עמי הודעתי לו מי יהיו החברים בוועדת השופטים. הוא בחר להופיע בכל-זאת והודיע לנו, ב'פרינציפ', שלא יעמוד בראש הוועדה. מדוע לא אמר לנו זאת מראש? אם היה אומר לנו מראש, היינו מחפשים אשה. אנחנו לא אנטי-פמיניסטים".

 

בן נתן הוסיף: "הסברתי לדיין שאם הוא פמיניסט היה עליו לעשות זאת מיד בשיחת הטלפון. עכשיו הכל סגור. לא נוכל להוציא את אחד מחברי הוועדה ולהכניס אשה במקומו. זה כבר בלתי-אפשרי".

 

דיין לעומת זאת הסביר ל-ynet כי מדובר בשנה השמינית שבה אינה מכהנת אשה בוועדת הפרס. "ברגע שאין אשה כבר שמונה שנים, זאת כבר אפלייה סדרתית, בפרט כשניתן היה לתקן את המעוות בהוספת אשה לוועד השופטים. אני עדיין מאמין שניתן לעשות זאת ומקווה שהנהלת יד בן-גוריון תדע לעשות זאת".

 

דיין הוסיף: "אני משתדל, בכל מקום בו אני נמצא, לקיים את העיקרון הזה. במערכת הביטחונית זה יותר קשה. כשהייתי מפקד חטיבה  בסדיר, הייתה לי סמ"פ קשר. כשהייתי מפקד אוגדת מילואים הייתה אצלי קצינת חימוש חטיבתית שמיניתי. כשהייתי אלוף פיקוד מרכז מיניתי קצינת שלישות אוגדתית וגם במועצה לביטחון לאומי הקפדתי שיותר מרבע מן הסגל יהיו נשים. יש לנו הרבה מה לעשות בנושא ולכן אני בעד אפלייה מתקנת זמנית לנשים".

 

ועדת הפרס של עמותת יד בן-גוריון מעניקה מדי שנה פרס על סך  25 אלף שקלים לאדם או למוסד אשר תורם להנצחת פועלו וחזונו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון. הפרס מוענק מדי חול המועד סוכות, בתאריך הולדתו של בן-גוריון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
דיין. בעד אפלייה מתקנת
צילום: ג'רמי פלדמן
בן גוריון. לא בלי נשים בוועדת הפרס
צילום: לע"מ
מומלצים