שתף קטע נבחר

62% ממצביעי העבודה: לא לקואליציה בלי שינוי

מנתוני סקר שערך מכון דחף, בהזמנת המרכז לפלורליזם יהודי, עולה כי 70% ממצביעי העבודה סבורים כי על המפלגה להתנות את כניסתה לממשלה בשמירה על קווי היסוד בנושאי דת ומדינה. הרפורמים, הקונסרבטיבים וחמד"ת קראו לחברי הסיעה להתחשב בנתוני הסקר

70% ממצביעי העבודה מצפים שהמפלגה תתנה את כניסתה לקואליציה עם מפלגות חרדיות בשמירה על קווי היסוד הנוכחיים בתחום דת ומדינה, ובכללם גם פתרון בעיית פסולי החיתון. כך עולה מנתוני סקר שנערך על ידי מכון דחף, בהזמנת המרכז לפלורליזם יהודי.


עוד עולה מנתוני הסקר, שנערך בקרב מדגם של 409 ממצביעי מפלגת העבודה, כי 62% מהמצביעים מתנגדים להצטרפות לקואליציה עם הליכוד והמפלגות החרדיות בלבד. 52% מהמצביעים הודיעו כי הם תומכים בתיאום עמדות עם מפלגת שינוי בנושאי דת ומדינה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני.


המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה ליהדות מתקדמת (רפורמית), התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) וחמד"ת – האגודה למען חופש מדע דת ותרבות, פנו בקריאה ליו"ר מפלגת העבודה, ליתר חברי הסיעה ולחברי לשכת המפלגה, וקראו להם להתחשב בנתוני הסקר ולפעול בנחישות למימוש מצע המפלגה בנושאי דת ומדינה.


שלושת הגופים דרשו כי מפלגת העבודה תתנה את כניסתה לקואליציה בשמירה על קווי היסוד של הממשלה הנוכחית בנושאי דת ומדינה. בכלל זה דרשו הגופים קידום חקיקה אשר תבטיח חופש נישואין ואת המשך הפעולה לארגונם המחודש של שירותי הדת בישראל על בסיס של יעילות, תקינות שלטונית ושוויוניות.


לנוכח האפשרות של ויתורים מרחיקי לכת מצד הליכוד במסגרת המשא ומתן עם יהדות התורה, מתכננים נציגי הגופים להגביר את מאמציהם ולהפעיל לחץ ציבורי רחב על ראשי מפלגת העבודה.


הרב אהוד בנדל, נשיא התנועה המסורתית, אמר כי "מפלגת העבודה חייבת לזכור כי כיום שוב לא ניתן למשכן את חופש הדת ואת חירויות האזרח על חשבון סדר היום המדיני. הרוב המכריע של הציבור הישראלי תומך בשוויון מלא לכל הזרמים הדתיים בישראל ובמתן אפשרות לכל אזרח להתחתן על פי דרכו. אסור שהרחבת הממשלה תבוא על חשבון קידום נושאים אלה."


עו"ד הרב גלעד קריב, מהמרכז לפלורליזם יהודי אמר כי "אם מפלגת העבודה תהפוך את תוכנית ההתנתקות לנושא היחיד על סדר יומה, ותשמש כ'רשת הביטחון' של יהדות התורה, היא תגלה בסופו של דבר, שתוכנית ההתנתקות היחידה שהצליחה היא התוכנית לניתוק מפלגת העבודה מקהל בוחריה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
צוותי המו"מ הקואליציוני
צילום: טל כהן
צילום: זום 77
"לא ניתן למשכן את חופש הדת". בנדל
צילום: זום 77
מומלצים