שתף קטע נבחר

מתקפת נמלים על אוסטרליה

מושבת נמלים בגודל של למעלה מ-100 קילומטר התגלתה במלבורן, במה שנראה כמו פתיחה של סרט אימה גרוע במיוחד. הנמלים, שמקורן בארגנטינה, עברו שינוי גנטי, וכעת הן מתפשטות על שטחים נרחבים ומסכנות את בעלי החיים והצמחים במקום

מושבת נמלים ענקית המשתרעת על פני שטח של מאה קילומטרים התגלתה במלבורן, אוסטרליה. מה שנשמע בתחילה כמו עלילתו של סרט אימה גרוע במיוחד, הפך למציאות ומטריד את החוקרים המקומיים, ומעורר עניין גם בקרב חוקרי חרקים רבים ברחבי העולם.

 

הנמלים, מזן - Linepithema humile, הקרויות גם "נמלת ארגנטינה" של שום ארץ מוצאן, נפוצות מאוד במקומות שונים בעולם. הן נראות קטנות ובלתי מזיקות, ולעין בלתי מיומנת הן נראות כנמלים רגילות לכל דבר. אך הנמלים הקטנות הן תוקפניות מאוד, ונחשבות לאחד מ-100 החרקים התוקפניים והמזיקים ביותר. הן פוגעות בצמחים, בעלי חיים, וגורמים לנזקים חמורים לחקלאות, למשקי בית, ועוד.

 

"קיני הנמלים יכולים להתפשט על פני שטח של עשרות מטרים", אמרה אליסה סור, חוקרת מאוניברסיטת מונאש (Monash) באוסטרליה. "הן נמלים תוקפניות ביותר, גם אחת כלפי השניה. בדרך כלל מדובר בנחילים גדולים מאוד, אך הנמלים יודעות לווסת את מספרן, כך שהמושבות אינן מגיעות לפיצוץ אוכלוסין בדרך כלל ואינן מזיקות לצמחים ולבעלי החיים בצורה קיצונית".

 

"במלבורן", אמרה החוקרת, "ההתנהגות והצורה שלהם שונה לגמרי. הם אינן רבות ביניהן ואינן מנהלות מלחמות האחת עם השניה, ואין בקרה על מספר הנמלים בקן. כך שנוצר מצב ובו קן הנמלים מגיע לגודל של לפחות 100 קילומטרים, לאורך העיר כולה", אמרה.

 

לפי ההערכה, הנמלים עברו שינוי גנטי במהלך המסע שעשו מארגנטינה, ובעקבות השינוי השתנתה גם התנהגותן. במקום מושבן החדש, הן מהוות איום על הצמחים ואוכלוסיית החרקים המקומית. "הנמלים באוסטרליה אינן אלימות אחת כלפי השניה, ונהפוך הוא", אמרה סור, "הן משתפות פעולות כדי להילחם נגד נמלים מקומיות וחרקים אחרים. זה מה שגורם להן להיות מוצלחות כל כך ולהשתלט בקלות על שטחים נרחבים בלי הפרעה".

 

החוקרים מוטרדים מכך שהנמלים משנות באופן קיצוני את התנאים הסביבתיים בשטח גדול מאוד. "הן בהחלט משפיעות על המגוון הביולוגי באיזור, הן פוגעות בנמלים המקומיות וטורפות חרקים אחרים". מלבד הנזק הביולוגי, החשש הוא שהנמלים ימשיכו לנדוד ולהתרבות בלי הפרעה, ולבסוף יגרמו לנזקים גם לבני האדם – במשקים חקלאיים ובבתים הפרטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנמלים הזעירות מתפשטות במיליונים על שטחים עצומים
צילום: רויטרס
קטנה, אבל מסוכנת. אחת מחברות הקן
צילום: איי אף פי
מומלצים