שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל סולל כבישים עוקפים למניעת פיגועי הירי
  באיזור יהודה ושומרון החלו בסלילת כבישים עוקפים שמטרתם להרחיק את הנוסעים הישראלים משטחי A, שבקרבתם מתבצעים הפיגועים

  בעקבות גל פיגועי הירי והמטענים על כבישי יהודה ושומרון, החל צה"ל לסלול שורה של כבישים עוקפים כדי להרחיק את הנוסעים הישראלים משטחי A, שבקרבתם מתבצעים הפיגועים.
  בעשרת הימים האחרונים העתיקו הפלסטינים את הפעילות האלימה מתוך שטחי A, בהם האחריות הביטחונית היא של הרשות, לכבישים העוקפים, בהם נוסעים המתנחלים וכוחות צה"ל. כך יכולה הרשות להתנער מאחריות לפיגועי הירי והמטענים ולחסוך מהפלסטינים תגובה כואבת של צה"ל.
  אתמול יצאה פקודה חדשה של הרמטכ"ל האוסרת על חיילי צה"ל לנוע בשטחים ברכב לא ממוגן, וקצינים בכירים בפיקוד מרכז מעריכים כי ייקח עוד זמן עד שכל יחידות צה"ל יסתגלו למגבלה החדשה. אתמול עוד נסעו מכוניות צבאיות "רכות" על כמה מכבישי השטחים.

  המשימה: לאבטח את צירי התנועה

  בחטיבת אפרים, שבתחום אחריותה כמה מן ההתנחלויות הגדולות ביותר כדוגמת אריאל, עמנואל ואלפי מנשה - כ-60,000 מתנחלים, חופש התנועה על הצירים ויכולת התושבים לצאת לעבודה בישראל ולחזור בערב הביתה, הם המשימה העיקרית.
  מפקד החטיבה, אל"מ איתן אברהם, הורה לכל כלי הרכב הממוגנים בחטיבה להיות במהלך היום על הכבישים, וגם הוא עצמו מלווה מדי פעם מכוניות של אזרחים, בנסיון להגביר את הנוכחות הצבאית על הצירים. במקביל, מאיץ צה"ל את סלילת הכבישים העוקפים החדשים, שירחיקו את התנועה הישראלית מן הערים הפלסטיניות.
  באיזור קלקיליה סולל צה"ל כביש עוקף מהיישוב אלפי מנשה לאיזור כפר סבא, כביש שיחבר בין הישוב רבבה לכביש חוצה שומרון, במרחק בטוח מן הכפר חארס, וכביש נוסף מהיישובים גיתית ואבישר לכיוון פדואל, כדי להימנע מתנועה סמוך לכפר בורקין.
  אחד המקומות הקרובים ביותר לשטחי הרשות הוא קטע הכביש שבין אלפי מנשה ל"מחסום הפירות", העובר במרחק של כמה מאות מטרים בלבד מן העיר קלקיליה. במקום נפצעו כבר שלושה ישראלים, ושלשום בערב פתחה חוליית חמאס באש על מכונית ישראלית ואחד הכדורים חלף בתוך מכנסיה של הנהגת, שיצאה ללא פגע.
  "החוליות מגיעות מקלקיליה דרך הפרדס, כשהן מנסות להסתתר מן התצפיות שלנו, ויורות. הן בוחרות מקום ממנו ניתן יהיה לחזור במהירות רבה לתוך שטחי A, מתוך ידיעה שלא ירדפו אחריהם לשם", אומר קצין בכיר. קטע הכביש החדש, שסלילתו הוקדמה על ידי צה"ל, יוביל מאלפי מנשה לכיוון דרום מערב, ויתחבר לאיזור כפר סבא מדרום לעיר. הכביש החדש ירחיק בכמה קילומטרים את הנוסעים הישראלים ויפחית בצורה משמעותית את יכולת חוליות הירי להגיע אל הכביש מבלי להתגלות על ידי מארבים ותצפיות צה"ל.
  קטע הכביש העוקף את חארס, שוכן בדיוק מעל לכביש חוצה שומרון וכל אבן שמתגלגלת ממנו פוגעת ברכבים ישראלי. גם היחסים עם ההתנחלות הקרובה רבבה, אינם טובים ום וכבר היו מספר מתנחלים שעלו עם נשק לתוך הכפר והתעמתו עם תושביו. הכביש העוקף יקטין את הסיכון של שני הצדדים ואת הצורך לרתק למקום כוחות צבא גדולים למשימות של הפרדת כוחות.
  עם זאת מבינים בצה"ל שפתרון קטעי הכביש הוא חלקי בלבד. באיזור חברון ורמאללה, למשל, חיה האוכלוסיה הישראלית בקירבה של ממש לערים הפלסטיניות. אתמול נפצעה בחברון מתנחלת מריקושט בצווארה, בסמוך לקאסבה בעיר. לכך, אין עדיין לצה"ל פתרון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אופן
  מפגינים נוכחות. ג`יפ צה"לי בחלחול
  צילום: חגי אופן
  צילום:דרור זיסמן
  כביש חוצה שומרון החדש
  צילום:דרור זיסמן
  צילום: דרור זיסמן
  מפקד חטיבת אפריים, איתן אברהם
  צילום: דרור זיסמן
  מומלצים