שתף קטע נבחר

שרון יפנה לצירים: "עיני כל העם נשואות אליכם"

מתח בליכוד לקראת כינוס הוועידה אחר הצהריים: רה"מ הגיש הצעת החלטה לוועידה, על פיה "הליכוד ינהל מו"מ להרחבת הקואליציה עם כל מפלגה ציונית על בסיס קווי היסוד של הממשלה". ומנגד, הצעת ה"מורדים" מתנגדת לצירוף העבודה לממשלה. לפני ההצבעה ינאמו 4 נציגים משני המחנות. רה"מ צפוי לפנות אל צירי הליכוד: "עיני כל העם נשואות אליכם"

רגע האמת בליכוד: רגע לפני שהמסך יעלה אחר הצהריים (יום ד') על ההצגה הפוליטית הטובה והרעשנית בעיר, מתכוננים הצדדים היריבים בליכוד לוועידת המפלגה כאילו מדובר ביום קרב. דיוני ועידת הליכוד יחלו ב-16:00 והקלפיות ייפתחו עם סיום נאומו של ראש הממשלה, עד 22:30.

 

אתמול הגיעו נשיאי ועידת הליכוד, אורי שני והשר ישראל כץ, בשיתוף עם ח"כ עומרי שרון, לפשרה בנוגע לנהלי ההצבעה בוועידה. לכנס יוגשו שתי הצעות, אחת של שרון, ואחת של "המורדים".

 

על פי הצעת ראש הממשלה, "הליכוד ינהל משא ומתן להרחבת הבסיס הקואליציוני של הממשלה עם כל מפלגה ציונית על בסיס קווי היסוד של הממשלה והחלטותיה", ומהצד השני - "ועידת הליכוד מתנגדת לצירוף מפלגת העבודה לממשלה".

 

ההצבעה תתבצע באותו הטופס עם סימון. אפשר יהיה להתנגד לשתי ההצעות, לתמוך בשתיהן או לסמן תמיכה והתנגדות.

 

"עיני העם אליכם"

  

מקורביו ותומכיו של ראש הממשלה, אריאל שרון, ובראשם בנו עומרי, ניהלו אתמול שיחות טלפון עם עשרות רבות של צירי הוועידה במטרה לשכנע אותם להגיע אל הישיבה בהיכל התרבות ולהצביע בעד צירוף מפלגת העבודה לממשלה, ולמעשה – לתמוך בראש הממשלה ולא להביך אותו.

 

טיוטת נאומו של ראש הממשלה כבר נכתבה, אולם מקורביו אומרים כי הנאום המלא ייכתב היום. גורמים בליכוד אמרו כי שרון ינסה לייצר מומנטום חיובי לפני פתיחת הקלפיות. הגורמים אומרים כי שרון יתייחס, בין היתר, לעובדה כי לא יוכל להמשיך לתפקד כראוי אם לא יאפשרו לו לפעול באופן חופשי. כמו כן, יפנה שרון אל צירי הוועידה ויאמר להם: "עיני כל העם נשואות אליכם, חברי המרכז".

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה אמרו ל-ynet כי שרון צפוי לשאת נאום אגרסיבי, בו יעביר ביקורת חריפה על מתנגדיו בתנועה. על פי הגורמים, ראש הממשלה לא צפוי להזכיר שמות מפורשים, אולם ידבר על המהלכים שנעשו נגדו ונגד מדיניותו.

 

אתמול נפגש ראש הממשלה עם כמה מתומכיו בסיעת הליכוד,

והתייעץ איתם לקראת הופעתו בפני צירי הוועידה. שרון ביקש לשמוע את דעתם של חברי הכנסת בעניין הנושאים שאליהם עליו להתייחס בנאומו. אחד מחברי הכנסת שנפגש עם שרון אמר: "אין ספק ששרון מפוכח, והוא מכיר בבעייתיות המצב שנוצר". 

 

תומכיו של שרון ניהלו אתמול את ענייניהם הפוליטיים מ"בית גיבור" שברמת גן, לשם הגיע אתמול אחר הצהריים גם סגן שר הביטחון, זאב בוים, כדי לעודד את הפעילים. "באתי לראות איך המטה עובד", אמר בוים ל-ynet, וסיפר כי טילפן אל פעילים ברחבי הארץ ודירבן אותם להגיע לכינוס.

 

לדבריו, "דיברתי עם הרבה אנשים, בין חתונה לחתונה שאני פוקד, ואעשה זאת גם מחר. אי אפשר לדעת איך יהיו התוצאות, אבל אני מקווה שהשפיות תגבר. אם מחר לא תהיה תוצאה טובה מבחינת ראש הממשלה, אז זה עלול לגרור למצב של בחירות, או להתרסקות הליכוד".

 

אמש הודיעו גם השרים דני נווה ומאיר שטרית כי יתמכו בראש הממשלה בוועידה.

 

אנשי שרון יוצאים לעבודה

 

בניגוד למשאל המתפקדים, עת השאירו אנשיו של שרון את השטח בידיהם של מתנגדי תוכנית ההתנתקות, הפעם ניסו פעילים מרחבי הארץ, ובראשם יו"ר סניף הליכוד ברמת גן, כרמל שאמה, לקחת את העניינים לידיים.

 

במהלך עשרת הימים האחרונים התקיימו כנסים בכמה נקודות בארץ, וכן נעשה מאמץ גדול, בעיקר טלפוני, לשכנע פעילים לבוא לוועידה. גם מבחינה לוגיסטית נראה כי המצב יהיה הפעם שונה. אנשיו של שרון צפויים ללבוש חולצות וכובעים, וכן לשאת שלטים עם כיתובים בגנות מתנגדיו של ראש הממשלה ובעד אחדות בתנועה.

 

אחר הצהריים תוקם גם עמדה מיוחדת בכניסה להיכל התרבות, שם יירשמו הפעילים שיגיעו לאירוע. במטה תומכיו של שרון מבקשים לעקוב אחר נוכחות הפעילים, ולדאוג לכך, גם בשעות אחר הצהריים, שאף אחד לא יישכח להגיע.

 

אבל גם ההתארגנות הזאת לא מרגיעה לגמרי את ראש הממשלה ואת תומכיו. החשש הוא כי בהצבעה החשאית שתערך, יוציאו צירי הוועידה את תסכולם ואת כעסם על שרון בגלל התנהלותו המזלזלת בהם בשנים האחרונות. עוד חוששים בקרבתו של שרון כי גם מי שיגיע, לא תהיה לו סבלנות להישאר עד תחילת ההצבעה. לכן צירי הוועידה נתבקשו "לא לאבד את הסבלנות, ולחכות עד הסוף".

 

המתנגדים: "פרס יחלק את הליכוד"

 

ומן הצד שני, אצל מתנגדי צירוף העבודה לממשלה בליכוד, אין רגע דל. אמש התקיים במשרדו בתל אביב של שר החוץ, סילבן שלום, דיון בהשתתפות השר עוזי לנדאו, סגן השר מיכאל רצון וחבר הכנסת מיכאל איתן. הסיסמאות אותן ישאו מתנגדי צירוף העבודה בוועידה, הן: "כן לליכוד, לא לעבודה", ו"פרס יחלק את הליכוד".

 

בדיון נידונה האפשרות ששר החוץ ינאם בוועידה, אולם הוא טרם קיבל החלטה. חבריו הפעילו עליו לחץ ואמרו: "אם אתה מנהיג, אתה צריך לנאום", אולם שלום סירב להתחייב. גורמים במטה המתנגדים לצירוף העבודה אמרו ל-ynet בתום הפגישה כי "שלום חושש קצת, ולכן הוא לא החליט אם לנאום או לא".

 

בפגישת ה"מורדים" נידונו גם נושאים טכניים הקשורים להצבעה. בפגישה הועלה החשש כי בשל ההערכה כי ראש הממשלה יפסיד בהצבעה, ינסו תומכיו לחמם את האווירה בוועידה, "לפוצץ" את הישיבה, ובכך למנוע הצבעה.

 

"פשרה, למנוע את התבזות הליכוד"

 

גם המתנגדים נערכו מבחינה לוגיסטית, והם צפויים לשאת שלטים בגנות ממשלת אחדות עם העבודה. בשל ההיערכות בשני הצדדים, גובר החשש בקרב בכירי הליכוד כי הוועידה תהיה רעשנית וחמה מאי פעם.

 

בכיר בליכוד אמר אמש ל-ynet: "אני מקווה מאוד שעד מחר אולי יימצא פיתרון כלשהו כדי להביא הצעת פשרה, שתמנע התבזות גדולה לליכוד. איך שלא מסתכלים על הוועידה הזאת, אנחנו לא יכולים לצאת טוב".

 

לפי שעה נראה כי ארבעה אישים ידברו מכל צד. השמות שהועלו בקרב תומכיו של ראש הממשלה: שרון עצמו, והשרים אהוד אולמרט, ציפי לבני ולימור לבנת.

 

בקרב המתנגדים עדיין לא התגבשה הרשימה המלאה של הנואמים, אולם נראה כי יישאו דברים השר עוזי לנדאו, סגן השר מיכאל רצון, ח"כ מיכאל איתן ואם שר החוץ שלום יכריע בעד הופעה בפני צירי הוועידה, אזי גם הוא יהיה בין הנואמים מטעם המתנגדים.  

 

המגעים בין ש"ס לליכוד

 

אתמול נפגשו ח"כ עומרי שרון ויו"ר ש"ס, אלי ישי, בבית גיבור ברמת גן, סמוך למטה תומכי ראש הממשלה. יו"ר תנועת ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר ל-ynet: "נפגשנו בעבר, זו לא תהיה הפגישה הראשונה וגם לא האחרונה, אבל מצבנו במשא ומתן לא השתנה. אין עדיין התקדמות", דברי ישי.

 

גורמים בש"ס סיפרו הלילה ל-ynet כי "מטרת הפגישה היתה לשבור את הקרח ואת האיבה שבין הליכוד לש"ס, ובין ישי לעומרי שרון. המשימה הזאת הצליחה, ואפשר לומר שמעכשיו והלאה הליכוד ייבחן ברצינות את האפשרות של צירוף ש"ס לממשלה. עם זאת, לא היתה כל התקדמות ממשית בנושאים פרטניים".


פורסם לראשונה 17/08/2004 22:37

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
רה"מ ובנו. יוצאים למאבק
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: דן בלילטי
שלום. ינאם?
צילום: דן בלילטי
צילום: חיים זיו
כץ. ניסיונות פשרה
צילום: חיים זיו
בוים. הפסד יביא להתרסקות הליכוד
מומלצים