שתף קטע נבחר

סיפורים מהתופת: רופאים ישראלים שבו מפרגוואי

"אנשים נשרפו שם בגלל תאוות בצע", מספר ל-ynet אחד משני רופאים ישראלים ששבו מפרגוואי, שם טיפלו בנפגעי אסון השריפה במרכול שבו נספו 400 בני אדם. הם גילו את הפרטים האיומים על האירוע - והתמודדו עם מקרים קשים שבהם נשרפו בני משפחה זה לצד זה. "אני חש שנפלה בידי זכות גדולה. לא הצלחתי לישון בלילה בשל התמונות" מספר אחד הרופאים

"כשנחתנו, הלכנו לארוחת ערב אצל משפחה יהודית. אחד היהודים שם נשוי לאישה מקומית שהתגיירה, ואחיינה, ילד קטן, נכווה קשה מאוד בדליקה. שני הוריו נספו לצידו. הוא נותר לבד. היא ביקשה מאיתנו לבדוק מה שלומו. ביקרנו אותו בבית החולים. הוא נכווה קשה, פניו הושחתו לחלוטין. היו לי דמעות בעינים, כי ידעתי שמזה הוא לא ייצא. לא יכולתי לומר לה. אמרתי שהוא במצב קשה ומטפלים בו. זה היה אחד הדברים הכי קשים: לראות ילדים שנכוו קשה מאוד. אין אפשרות לנצח בסיפור כזה".

(ד"ר ירמי תמיר, שנשלח לפרגוואי)

 

שני מנתחים פלסטיים בכירים, מבית החולים "שיבא" בתל השומר, שבו אתמול (יום ג') מפרגוואי, לאחר שנשלחו לטפל בנפגעי כוויות משריפת הענק שפרצה במרכול ששעריו ננעלו על ידי הבעלים בבירה אסונסיון. מאות בני אדם נספו באירוע הקשה, ומאות נפצעו.

 

השניים הם ד"ר ירמי תמיר, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בתל השומר המנהל את מרפאת הפצעים בבית החולים, וד"ר ערן בר מאיר, מתמחה בכירורגיה פלסטית בתל השומר. הם נשלחו לאסונסיון במסגרת החלטת משרד החוץ לשלוח סיוע למאות נפגעי הדליקה הקשה, ושבו לאחר 12 יום של טיפול בנפגעי כוויות קשות וניתוחים שקיימו.

 

דורית שביט, סמנכ"ל אמריקה הלטינית במשרד החוץ, מספרת: "הרעיון נולד אצלנו באגף. השריפה היתה דבר נורא, ולכן החלטנו לנסות לסייע במידת האפשר. הדבר הראשון - לסייע להם ברכישת תרופות. בנוסף החלטנו לשגר שני רופאים

מומחים לטיפול בכוויות".

 

תזכורת: באסון השריפה נפגעו 800 איש שהיו נעולים בתוך המרכז המסחרי. 500 נהרגו, כ-130 פצועים פוזרו בין בתי החולים השונים, מתוכם כ-40 נותרו פצועים קשה. המשטרה המקומית חושדת כי הבעלים נעלו את השערים של המרכול - וחקירה נפתחה נגדם.

 

ד"ר ירמי תמיר סיפר ל-ynet על ההגעה לאסונסיון: "הטיסה ארכה 25 שעות (מישראל, לברצלונה, משם למדריד, משם לסן פאולו ברזיל, משם לאסונסיאון בירת פארגווי). התקבלנו בחום רב מאוד בקהילה היהודית שמונה כ-1,000 בני אדם. מסתבר שהרופא, שהיה ראש מנהלת הסיוע הרפואי במקום, היה בארץ לפני שנה ועבר השתלמות באירוע רב נפגעים. הוא מאוד אהב את ישראל".

 

הרופאים הישראלים עבדו ב-4 בתי חולים, מבין 20 בתי חולים שבהם טופלו נפגעי הכוויות: "סייענו שם לרופאים המקומים, ביצענו חמישה ניתוחים שארכו כמה שעות, הארוך ביותר נמשך 6 שעות. היו כוויות מאש פתוחה ושאיפות עשן. הטיפולים היו לסגירת כוייות פתוחות שמדרדרות את מצב הנפגע. אלה היו רק ניתוחים להצלת חיים ולמניעת נכות".

 


הרופאים הישראלים בפרגוואי. צילום: ד"ר ערן בן מאיר

 

 

תמיר ובן מאיר נתקלו בעשרות סיפורים קשים: "כמות הסיפורים האנושיים הקשים שם היתה מצמררת", מספר תמיר, "כמה מקרים נגעו לליבי במיוחד. מקרה אחד של אישה בהריון בחודש תשיעי שאיבדה את בעלה בשריפה, וחולצה בחיים לאחר שנפגעה משאיפת עשן. בבית החולים בדקו את העובר ומצאו שהוא סובל מדופק מואט. עשו ניתוח קיסרי הצליחו ליילד את התינוק - אך הוא נולד פגוע מוחית".

 

תמיר אומר שהוא ובן מאיר למדו על פרטי האירוע המזעזעים רק כשהגיעו לבירת פרגוואי: "הבעלים של המרכז שנשרף הוא אדם שמן, שוקל 200 קילו. כולם באסונסיון אומרים שם: צריך להרוג את השמן", אומר תמיר. "סיפרו לנו שיום ראשון הוא יום הקניות שלהם, והמקום היה מלא. בארובה של המזנון פרצה אש, היא עלתה לגג שקרס לתוך הבניין".

 

"הבעלים פחד שמא יברחו כולם בלי לשלם, או שיבזזו לו את הסחורה, לכן הורה לנעול במנעולים כבדים את כל הכניסות, ואמר לשומרים לירות במי שמנסה לפתוח את הדלתות. הוא הספיק לרוקן את כל הקופות מהכסף. כל הקופאיות מתו. במשך כשעה שעה וחצי אנשים התבשלו וניצלו בפנים. אנשים מבחוץ ניסו לפרוץ וזרקו אבנים, אך החלונות היו משוריינים. בסוף הצליחו להוציא את האנשים הודות לכך שהצליחו לשבור קיר. יש אסונות טבע שהן יד הגורל, סערות, סופות הוריקן... כאן הכל קרה בגלל חמדנות וטפשות. 'השמן' נמצא כעת בכלא, מחשש שיעשו בו לינץ' ויהרגו אותו".

 

תמיר אומר כי חש רגשות עזים בעקבות השהות בפרגוואי. "אני מרגיש שנפלה בידי זכות לעזור באירוע טרגי אנושי כזה. זה מציף אותי ברגשות של... לא רוצה להגיע התעלות, אבל האנושיות והסולידריות בין כל הרופאים שם, הזרים והמקומים, העובדה שאנשים סובלים אותו דבר בכל מקום בעולם, ושמעריכים את העזרה שלך.. הרבה זמן לא חויתי חוויה כזאת".

 

האירוע הותיר בו ובעמיתו חותם עמוק, אומר הרופא הישראלי. "לא ישנתי בלילה, היה קשה לישון. אצלנו עוד מצנזרים תמונות, שם לא. כוויה, זה האסון הגדול ביותר שהגוף יכול לספוג, מבחינה פסיכולוגית ואסתטית, לראות כל כך הרבה אנשים שרופים, ועוד בגלל חמדנות ורדיפת בצע..."

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
האסון בפרגוואי. הילדים נכוו קשה
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
צילום: איי אף פי
20 בתי חולים מלאים בנפגעים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
הפצועים בשטח
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מחוץ למרכול שנשרף
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קבורת הגופות
צילום: איי פי
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
"השמן". חשש שיעשו בו לינץ'
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
עיתון מקומי מדווח על הזוועה
צילום: ד"ר ערן בר מאיר
מומלצים