שתף קטע נבחר

היום: הכרעת בג"ץ בעתירות נגד סגירת תיק שרון

התנועה לאיכות השלטון וחברי-הכנסת שריד וכבל עתרו נגד היועץ המשפטי, שהחליט לסגור את התיק נגד ראש הממשלה בפרשת האי היווני. הרכב מורחב של 7 שופטים יכריע בסוגייה, וכן בדרישה לחשוף חומר נוסף, מאחורי הקלעים של החקירה. האם הפעם ייסגר התיק באופן סופי, או שהסערה הגדולה עוד לפנינו?

הקרב מול מפלגתו שלו עוד לא תם, וכבר מצפה לראש הממשלה מאבק אחר - אישי בהרבה: הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ ימסור היום (יום ה') את הכרעתו בעתירות נגד החלטת היועץ המשפטי לסגור את תיק שרון בפרשת האי היווני.

 

 

לבג"ץ הוגשו שלוש עתירות נגד החלטתו של מני מזוז: הראשונה לעתור היתה התנועה לאיכות השלטון, שטענה כי היועץ "הפלה בין ראש ממשלה לבין כלל אזרחי ישראל, וכי הראיות בתיק מבססות אפשרות סבירה להרשעה, ואילו מזוז, בהחלטתו לסגור את התיק, נטל לעצמו את הסמכות ששמורה לבית המשפט".

 

בנוסף ביקשה התנועה, שמיוצגת על-ידי עו"ד ברק כלב, לצרף תצהירים של אדריכל וארכיאולוג שהשתתפו בפרויקט האי היווני, ולפיהם שמו של גלעד שרון כלל לא הועלה בישיבות צוות העבודה על הפרויקט, והסכום שזכה לקבל מהקבלן דוד אפל היה מוגזם ביחס לזה שקיבלו הם. בסופו של דבר, הבקשה נדחתה.

 

את שתי העתירות הנוספות הגישו, כל אחד בנפרד, חברי-הכנסת יוסי שריד (יחד) ואיתן כבל (עבודה). שריד טען כי מזוז "יצר משבר עמוק במערכת המשפט ואכיפת החוק ... החלטתו מטילה רבב בכל מערכת קבלת ההחלטות של הפרקליטות ופוגעת באמון הציבור במערכת המשפט". כבל מצידו טען כי היועץ "פשוט לא בחן את כל הראיות שהיו צריכות להיבחן בתיק, והעניק לגיטימציה לשחיתות השלטונית בהחלטתו".

 

במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ, ובשל הלחץ הציבורי בנושא לאחר המתקפה על הפרקליטות ועל עדנה ארבל באשר להתנהלות התיק, פרסם מזוז את חוות דעתה של הפרקליטה היוצאת, שקראה להעמיד לדין את שרון ואת בנו גלעד. טיוטת כתב האישום, אותה גיבשו ארבל וצוותה, פורסמה במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ בעתירות.

 

השופטת דורית בייניש פסלה עצמה מלשבת בהרכב הדן בעתירות, בשל קשריה עם ארבל - שעברה בעצמה לבית-המשפט העליון.

 

 

ככל הנראה, שופטי בג"ץ לא יסתפקו בהכרעה בעניין קבלת העתירות או דחייתן, אלא יקבעו גם אלו פרטים נוספים מהפרשה, אם בכלל, ייחשפו לעיני הציבור. לבקשת השופטים, מסרה המדינה לעיונם בלבד את הדו"ח שגובש בפרקליטות בדצמבר 2003, ובו הומלץ שלא להעמיד לדין את אריאל שרון. כן נמסר להם דו"ח סיכום הראיות – "דו"ח שיבר" של פרקליטות מחוז המרכז, אשר עליו התבססה ארבל בהמלצתה להעמיד לדין את ראש הממשלה שרון ובנו.

 

העותרים טענו כי סירוב היועץ לחשוף את חומר הראיות הינו "שרירותי". מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אסנת מנדל, טענה מנגד כי אין צורך בחומר זה כדי לרדת לסוף דעתה של ארבל, וכי חשיפת חומר מדיונים פנימיים תפגע בתפקוד הפרקליטות, שתחשוש מחשיפת חומרים פנימיים לציבור.


פורסם לראשונה 18/08/2004 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מזוז וארבל
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: תומריקו
הכרעה. שרון
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
משבר במערכת. שריד
צילום: תומריקו
מומלצים