שתף קטע נבחר

ראשי הרשויות: ב-1 בספטמבר נשבית את כל השירותים המוניציפליים

ראשי הרשויות מחריפים את המאבק בממשלה: החליטו על השבתה מוחלטת, כולל שיבוש פתיחת שנת הלימודים. בנוסף - לא ישתתפו במימון פרוייקט ההזנה. שר הפנים פורז מתח ביקורת על התנהגות פקידי האוצר. שביתת ראשי הרשויות תיבלע כנראה בשביתה אותה מתכננת ההסתדרות לאותם תאריכים

ראשי הרשויות במרכז השלטון המקומי הודיעו על החרפת המאבק שהם מנהלים נגד הממשלה ועל השבתה כללית של הרשויות החל מה-1 בספטמבר, שתכלול גם את שיבוש פתיחת שנת הלימודים.

 

ראשי הרשויות מוחים על כך שהממשלה אינה מאשרת להם את התקציבים בתחומי הפנים, החינוך והרווחה. בתום דיון חירום בנושא, לצד ההודעה על ההשבתה, הודיעו ראשי הרשויות כי הם דוחים גם את הצעת האוצר להשתתף ב-50 אחוז מפרויקט ההזנה של בתי הספר, ודורשים השתתפות מלאה מצד האוצר.

 

שר הפנים, אברהם פורז, שהשתתף בדיון, מתח ביקורת על התנהגות פקידי האוצר אל ראשי הרשויות, אך מנגד קרא לראשי הרשויות לנהל את המאבק "עם כמה שפחות נזק לציבור. אל תהיו מיליטנטים ותרמסו צמתים. תנהלו את המאבק במתינות ובדרך ארץ".  

 

דרישת ראשי הרשויות להמשך המו"מ עם האוצר היא תוספת כוללת של שלושה מיליארד שקלים. לדברי השר פורז, למרות שהוא מסכים שבשנה וחצי האחרונות התנהגות האוצר כלפי הרשויות בלתי נסבלת, "קופת המדינה לא תעמוד בכל הדרישות שהצגתם. למספרים כאלה אי אפשר להגיע".

 

שלמה בוחבוט, ראש מטה המאבק של השלטון המקומי אמר: "רק בדרך זו נבהיר לממשלת ישראל שאי אפשר להמשיך באטימות וצריך להמשיך לדבר איתנו".

 

בדיון תקף בוחבוט את ראש עיריית תל אביב רון חולדאי על שאינו לוקח חלק במאבק ראשי הרשויות. בוחבוט אמר שכנראה שיש לעיריית תל אביב מספיק כסף ולפיכך יפנה במכתב חריף לשרת החינוך לימור ליבנת ויקרא לה שלא להמשיך ולהעביר תקציבים ממשרד לעירייה שקופתה מלאה.

 

עיריית תל אביב מסרה תגובה קצרה ולפיה "פורום ה-15 (15 הערים הגדולות - מ.ז) תומך במאבק של מרכז השלטון המקומי".

 

בדיוק כשהושג הסכם עם המורים

 

הודעת ראשי הרשויות על השבתת מערכת החינוך באה סמוך להודעת ארגוני המורים על חתימת הסכם עם האוצר שיאפשר את פתיחת שנת הלימודים כסדרה. ואולם אם יתממש איום ראשי הרשויות לא תיפתח שנת הלימודים מאחר שהרשויות מספקות לבתי הספר שירותים כגון הסעות וניקיון וכן שירותי אבטחה, שבהעדרם אוסר משרד החינוך לפתוח את שערי בתי הספר.

 

המורים והאוצר הגיעו להסדר לפיו יוותרו המורים על מענקי השתלמות ומשרד החינוך יעביר תקציב שישמש להקטנת היקף הפיטורים. במקביל יגדיל משרד האוצר את מכסות הפרישה המוקדמת של עובדי הוראה המבוטחים בפנסיה צוברת, מהלך שימנע פיטורי 350 מורים החברים בארגון המורים ו-1200 החברים בהסתדרות המורים.

  

שביתה בתוך שביתה

 

יצוין שלהחלטת ראשי הרשויות אין משמעות רבה שכן ההסתדרות ממילא החליטה להשבית את הרשויות המקומיות השבתה מלאה החל מה-1 בספטמבר, במחאה על ההלנה המתמשכת של שכר עובדי הרשויות.

 

"שביתת ראשי הרשויות, אם תפרוץ, תיבלע בתוך השביתה של ההסתדרות, אבל אנחנו תומכים בה", אמר ל-ynet מזכיר הסתדרות הפקידים, ליאון מורזובסקי. "אנחנו נשבות, כיוון שכרגע הממשלה אינה מקשיבה לנו ואינה מקיימת איתנו שום משא ומתן אפקטיבי. אם שר הפנים אומר שהעובדים יקבלו שכר כשהזבל יתחיל להיערם ברחובות, כנראה שהוא יודע על מה הוא מדבר". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ב-1 בספטמבר אין לימודים. הפעם לא בגלל המורים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
שר הפנים פורז. האוצר לא יעמוד בדרישות שלהם
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
שלמה בוחבוט. רק כך
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים