שתף קטע נבחר

פרס: ללכת לבחירות מוקדמות - ואני המועמד

"מה שקרה בליכוד זה לא דבר פשוט, לא נפקיד את גורל המדינה בידי 800 אנשים", אמר יו"ר העבודה - וקרא לבקש "מנדט מחודש מהעם". ומי יתמודד בבחירות? הוא, כמובן. בינתיים, צוות המו"מ לא מפורק - והביקורת הפנימית על היו"ר גוברת. שוחט: "אם הוא חושב שהוא המועמד - הוא טועה בגדול". מצנע: "אין רוב להקדמת הבחירות, לא מבין מאיפה היציאה הזאת"

"מה שקרה אתמול זהו תהליך של פילוג בעם ובידוד המדינה. אנחנו לא יכולים להפקיד את גורל ישראל בידי 800-900 איש, כשאנחנו רואים ברוב הסקרים שרוב העם תומך בהתנתקות מהרצועה. הדבר הנכון לעשות הוא לחזור ולבקש מהעם מנדט לגיוס הכוחות".

 

את הדברים אמר אמש (יום ה') יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, בעקבות התבוסה הצורבת שספג ראש הממשלה בוועידת הליכוד. הדברים התקבלו בביקורת בקרב חבריו של פרס לסיעה ולצמרת המפלגה.

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס פרס אמש, אליה לא לווה בידי איש מסיעתו, הוא אמר: "מה שקרה אמש בליכוד איננו דבר פשוט. מדינת ישראל נמצאת במצב קשה מאוד. הטרור נמשך, מתחיל להתהוות איום אירני לא פשוט המאיים על שלום המדינה, מצבה החברתי של המדינה קשה מאוד, העוני לא קטן, השכבות החלשות סובלות. זו היתה צריכה להיות עת לאחדות ותקווה, ומהלך ראשון לצאת ממצוקה".

 

יו"ר העבודה נשאל האם יתמודד מטעם העבודה בבחירות הבאות, אם אכן יוקדמו. תשובתו הייתה חיובית: "אני יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה עד 2005. כשיבואו הבחירות - אחליט". על כך נשאל פרס, האם בעקבות המצב הקיים, ניתן להסיק שאכן הוא המועמד לראשות הממשלה. הוא לא הותיר מקום לספק: "אתם קוראים את המפה נכון", אמר לעיתונאים.

 

"אנחנו מעדיפים את טובת המדינה", המשיך פרס. "אנחנו לא נהיה קברני שלום, אלא מפלסי דרך לשלום. דעת מפלגת העבודה היא לקרוא לבחירות חדשות - להכרעת העם, שתבטא את רצון העם, כדי למנוע סבל מהמדינה ומתושביה, סבל מדיני, ביטחוני וחברתי. נמשיך לתרום ככל יכולתנו לחידוש תהליך השלום, אך הדבר הנכון הוא לדרוש מהעם מחדש מנדט". 

 

פרס אמר כי לא שוחח עם ראש הממשלה מאז החלטת מרכז הליכוד אמש. על פסילת העבודה בוועידה, אמר: "זה לא מעורר בי התפעלות. פסילה זו לא דרך פוליטית". הוא אמר כי המפלגה תרוץ לבחירות עם מצע ההתנתקות, כפי שזו נוסחה על-ידי שרון.

 

שוחט: הוא טועה בגדול

 

צירי הוועידה דחו ביום רביעי את הצעתו של שרון "לקיים מו"מ קואליציוני עם כל המפלגות הציוניות", וקיבלו ברוב קולות את ההצעה של השר לנדאו בדבר פסילת מפלגת העבודה. "המורדים", שכפו על ראש הממשלה את קיום הוועידה והצליחו להביך אותו פעם נוספת, חגגו את ניצחונם, אולם בכירים בליכוד ביקשו לצנן את התלהבותם, בהזכירם ש"את חיי היומיום מנהלים בממשלה ובכנסת". בקלפי של הח"כים, הצעתו של שרון דווקא זכתה לרוב.

 

בעקבות תוצאות הוועידה, גברו הקולות במפלגת העבודה להיערך לבחירות. כבר הבוקר הודיעה המפלגה על הקפאת המו"מ עם הליכוד. לא ברור כיצד ינהג שרון עם שובו מן החופשה, שהחלה היום. לפי נאומו אמש בוועידה, ודברים שאמר כאשר התבשר שבית-הדין של הליכוד הורה לקיימה - אין לו כוונה לגנוז את תוכניותיו להקמת ממשלת אחדות, שתוביל את ביצוע ההתנתקות מעזה.

 

פרס לא הודיע על פירוק צוות המו"מ, ומתח ביקורת על בנימין בן-אליעזר ואחרים, שקראו לעשות זאת. הוא הבהיר כי מפלגתו "לא תפנה עורף לתהליך השלום", ואם ראש הממשלה יפנה אליה שוב - היא תשקול כיצד לפעול. דבריו אלה התקבלו בביקורת במפלגתו. לדברי ח"כ אופיר פינס, "אי אפשר לאיים בבחירות מבלי לפרק את צוות המשא ומתן. הדיבור צריך להיות מלווה במעשה".

 

ח"כ איתן כבל פנה בדחיפות ליו"ר העבודה כדי שזה יורה על כינוס לשכת המפלגה. "עקב שינוי הנסיבות, ובעיקר לאור החלטת הליכוד אמש, יש לקיים דיון מחודש ומקיף בשאלת ההצטרפות לממשלה", אמר כבל. גם ח"כ יולי תמיר קראה לכנס את מוסדות המפלגה, כדי לקבל החלטה חד-משמעית בדבר הפסקת המו"מ והיערכות לבחירות.

 

גם הודעתו של פרס, היו"ר הזמני-הקבוע, לפיה הוא המועמד לראשות הממשלה, התקבלה בביקורת. "לא יקום ולא יהיה", כך הגיב ח"כ אברהם (בייגה) שוחט, שרואה עצמו מועמד. "לפני שנצא לבחירות יש לקיים הליך לבחירת יו"ר חדש. אם פרס חושב שהוא המועמד, הוא טועה בגדול".

 

ח"כ מתן וילנאי, מועמד בפני עצמו, קרא "להפסיק עם הגמגומים והמסרים הכפולים. השיטה הזו לא קידמה במאומה את המטרות שהצבנו לעצמנו ואף הרחיקה אותנו מבניית אלטרנטיבה לשלטון הליכוד". לדברי וילנאי, "יש להיערך להקדמת הבחירות על כל המשתמע מכך - כולל בחירת יושב ראש למפלגה". גם ח"כ בנימין בן-אליעזר הודיע שידרוש בחירות פנימיות, לפני בחירות כלליות: "מעולם לא הסתרתי את מועמדותי לתפקיד היושב ראש".

 

לעומתם סבור היו"ר לשעבר, ח"כ עמרם מצנע, כי אין זה הזמן לדבר על בחירות. "אני חושב שהקדמת הבחירות כלל לא רלוונטית והנושא לא עומד על הפרק", אמר מצנע ל-ynet. "בכנסת אין רוב להקדמת הבחירות ואני לא מבין את היציאה הזאת של פרס. הדבר היחיד שאנחנו צריכים להגיד זה שהעבודה צריכה להתכונן לבחירות, אבל ששרון יוציא את הערמונים מהאש. הוא ראש הממשלה, והוא קובע אם יש התנתקות או לא".


פורסם לראשונה 19/08/2004 20:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
לא פשוט. פרס
צילום: ערוץ 2
צילום: תומריקו
תבוסה צורבת. שרון
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומיסקי
לא יקום ולא יהיה. שוחט
צילום: אלכס קולומיסקי
צילום: שאול גולן
די לגמגומים. וילנאי
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
מאיפה היציאה הזאת? מצנע
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
"כן לליכוד, לא לעבודה". הוועידה אמש
צילום: תומריקו
מומלצים