שתף קטע נבחר

מרצה ערבי-ישראלי: הרוסים ישלטו בחברה הישראלית

פרופ' מאג'ד אל חאג' מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה, אמר לעיתון ערבי כי בעקבות מחקר שהתמקד בעולים החדשים מרוסיה, הוא קובע שאליטה רוסית עתידה לשלוט במדינה בכל התחומים. על הערבים, לטובתם, "לקשור עימם יחסים טובים"

"אני רוצה להפנות את תשומת הלב של הערבים לעולים מרוסיה, שיום אחד, אני סבור, ישלטו בחברה הישראלית" - כך אמר פרופ' מאג'ד אל חאג', מרצה בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה, בראיון המתפרסם הבוקר (א') בעיתון הערבי הבינלאומי "א-שרק אל-אווסט".   

 

אל-חאג' טוען בראיון כי "אליטה רוסית עתידה להחליף את זו האשכנזית, שנחלשה. היום הרוסים נמצאים במחנה הימין, אך הם פרגמטיים והערבים יכולים למתן את היחסים איתם".  

 

במחקרו שאל פרופ' אל-חאג' את העולים מה הסיבות שגרמו להם לעלות לישראל. לדבריו, 36 אחוז מהעולים אמרו כי הם עלו לארץ רק בגלל חשש לעתיד ילדיהם, 32 אחוז מהמשתתפים במחקר אמרו כי עלו לישראל כי חששו מאי יציבות השלטון במדינותיהם, 24 אחוז אמרו כי עלו כיוון שחיפשו תנאים כלכליים נוחים יותר ורק 24 אחוז אמרו שהסיבה העיקרית לעלייתם היא אידיאולוגית.

 

עוד עולה מהמחקר של פרופ' אל-חאג', לדבריו, כי העולים

מצביעים באופן מבוהק נגד המשטר הקיים, בשל אי אמון ושנאה למשטר המלווה אותם עוד מארץ מוצאם.

 

כך למשל, עולה מהמחקר, כי בבחירות 1992 הצביעו העולים נגד ראש הממשלה יצחק שמיר וסייעו לעלייתם לשלטון של יצחק רבין ומפלגת העבודה. ב-1996, מנגד, הצביעו נגד ראש הממשלה שמעון פרס וסייעו לבחירת בנימין נתניהו. בבחירות 2001 הצביעו נגד אהוד ברק וסייעו להעלאת אריאל שרון לראשות הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת חיפה
פרופ' אל-חאג'. הרוסים לשלטון?
צילום: אוניברסיטת חיפה
צילום: חיים זיו
מעטים עלו מסיבות אידיאולוגיות. עולים חדשים בנתב"ג
צילום: חיים זיו
צילום: ששון תירם
נגד המשטר. עולה חדש בנתב"ג
צילום: ששון תירם
מומלצים