שתף קטע נבחר

ראשי הרשויות: שנת הלימודים תיפתח כסדרה

לאחר שהאוצר הסכים לבטל קיצוץ בסך 272 מיליון שקלים מתקציב הרשויות, ולהוסיף 75 מיליון שקל לתקציב מבני החינוך, הודיעו הרשויות כי ידחו בשבועיים את איום השביתה. עד למועד זה יתנהל משא ומתן בנוגע ליתר דרישות השלטון המקומי. לבנת: זו החלטה אחראית של ראשי הרשויות. רן ארז: הפתרון חלקי

שנת הלימודים תיפתח כסדרה: ראשי מרכז השלטון המקומי דחו אמש (א') בשבועיים את איום הפסקת השירותים, שכלל גם את אי פתיחת שנת הלימודים.

 

הפשרה הושגה בתום ישיבה שהתקיימה בין הממונה על התקציבים באוצר, קובי הבר, מנכ"ל משרד הפנים, גדעון בר לב, וראשי השלטון המקומי. 

 

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "לאור ההודעה של הממונה על התקציבים באוצר על כך שיבטל את הקיצוץ בסך 272 מיליון שקלים בתקציבי הרשויות ומשרד הפנים ולאור נכונותו להוסיף 75 מיליון שקלים לתקציבי הבטיחות לשיפוץ מבני החינוך, הסכימו ראשי השלטון המקומי לדחות בשבועיים את הפסקת השירותים הכללית ברשויות המקומיות כדי לנהל משא ומתן מרתוני על שאר הדרישות של השלטון המקומי, המסתכמות ב-3 מיליארד שקלים".

 

עוד נמסר כי "אם לא ימוצה המשא ומתן עד לראש השנה, השלטון המקומי צפוי להודיע על הפסקת השירותים".

 

לבנת מברכת

 

שרת החינוך, לימור לבנת, אמרה בעקבות הסרת האיום על פתיחת שנת הלימודים, כי היא "מברכת על כך שנמצאו פתרונות על ידי האוצר".

 

לדברי לבנת, "מדובר בהחלטה אחראית של ראשי הרשויות. אני מקווה שהצוות שמקיים את המו"מ ימשיך לפעול על מנת למצוא פתרונות לבעיות נוספות".

 

בסוף השבוע שעבר הודיעו ראשי הרשויות על החרפת המאבק בממשלה. הם החליטו על השבתה מוחלטת, כולל שיבוש פתיחת שנת הלימודים.

 

כוונתם של ראשי הרשויות היתה להפסיק את שירותי החינוך והרווחה, כלומר, למנוע ממאבטחים לשמור בבתי הספר, לא לתת שירותי ניקיון לבתי הספר ולהפסיק עבודתם של לבורנטים וספרניות.

 

בלעדי האבטחה, חל איסור בחוזר מנכ"ל לפתוח את בתי הספר ועל כן פירוש הדבר היה אי פתיחת שנת הלימודים. 

 

יו"ר ארגון המורים העל יסודי, רן ארז, אמר ל-ynet בתגובה: "אני שמח שנמצא פתרון חלקי, אם כי מזערי, לבעיית הקיצוץ במערכת החינוך. חבל רק שלפתרונות כגון אלו מגיעים רק לאחר איום בהשבתות ובאי פתיחת שנת הלימודים. משרדי האוצר והחינוך מלמדים לא רק את המורים אלא גם את השלטון המקומי וההורים, שאת מה שמגיע בדין נותנים רק לאחר איומי שביתה, מאבקים והפגנות".

 

לדברי ארז, "מדי שנה הרשויות המקומיות מוציאות צווי עבודה וריתוק למורים שמשביתים את שנת הלימודים והרשויות מותחות ביקורת חריפה על השבתת ארגוני המורים והנה הפעם, היו אלה הרשויות שרצו למנוע את פתיחת שנת הלימודים".

 

בת ים: ההורים ישביתו

 

ובינתיים עומד בעינו איום ועד ההורים העירוני בבת ים להשבית את כל מערכת החינוך העירונית ב-1 בספטמבר. הפתרון שיזמו ההורים הוא הקמת מערכת חינוך אלטרנטיבית באמצעות האינטרנט, דרכה יקבלו התלמידים שיעורים ממורים מובטלים הממומנים מכספי ההורים. 

 

הסיבה העיקרית להשבתה היא דרישת ההורים וראש העיריה, שלומי לחיאני, לבטל עוד השנה את חטיבות הביניים בעיר. כמו כן מוחים ההורים כנגד תקציבי הבטיחות שקוצצו בעיר, המחסור במזגנים בכיתות ובציוד מעבדות.  

 

העובדים הפגינו בצמתים

 

עוד לפני הסיכומים, הפגינו אתמול משעות הבוקר מאות מעובדי הרשויות המקומיות בצמתים מרכזיים בכל רחבי הארץ במחאה על כוונת האוצר לצמצם עוד מאות מיליוני שקלים מתקציב השלטון המקומי בשנת הכספים הבאה.

 

עובדי הרשויות ניסו לחסום צמתים מרכזיים כמו הכפר הירוק ובני דרור, והתעמתו עם נהגים שביקשו להגיע למקום עבודתם או לביתם. 

 

ראש עיריית כרמיאל, ויו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר כי ההפגנות נועדו לעורר מודעות ציבורית ל"התעללות הממשלה ברשויות המקומיות", כהגדרתו.

 

הוא אמר: "בתקציב שאושר השבוע בממשלה, קיצצו לנו קרוב ל-300 מיליון שקל, במקום להוסיף לנו את מיליארד השקלים הדרושים לנו. רק אם נקבל את התוספת הזו נוכל איכשהו להמשיך להתקיים, בלי שיחזרו על עצמם המחזות המבישים של עובדים שאינם מקבלים שכר או מועצות דתיות שאינן קוברות את המתים. לאיזה שפל", תהה, "הביאה הממשלה את השלטון המקומי, וכמה היא עוד מתכוונת לדרדר אותנו?".


פורסם לראשונה 22/08/2004 22:38

 

בהכנת הכתבה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
אלדר. דחייה בשבועיים
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: תומריקו
נתניהו. בוטל הקיצוץ
צילום: תומריקו
צילום: סבסטיאן שיינר
לבנת. "החלטה אחראית"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום גלי תיבון
רן ארז. הפתרון חלקי
צילום גלי תיבון
מומלצים