שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הוכרזו המועמדים לאוסקר הישראלי

  "מדורת השבט" של הבמאי יוסף סידר מוביל עם 13 מועמדויות. למרות ההצלחה: "סוף העולם שמאלה" לא מועמד בקטגוריות המרכזיות לפרסי האקדמיה הישראלית לקולנוע, שייקראו מהשנה על שמו של השחקן המנוח שייקה אופיר

  סרטו של יוסף סידר, "מדורת השבט", מוביל את רשימת המועמדויות לפרסי האוסקר הישראלי עם 13 מועמדויות בכל הקטגוריות הקיימות (הסרט יוצא לבתי הקולנוע ב-2 בספטמבר). אחריו ברשימה "שנת אפס" של יוסף פיצ'חדזה ו"ללכת על המים" בבימויו של איתן פוקס המועמדים בשמונה קטגוריות (טרם נקבע מועד יציאה לסרט של פיצ'חדזה) ובמקום השלישי "הכלה הסורית" בבימויו של ערן ריקליס (טרם נקבע מועד יציאה) עם שבע מועמדויות.

   

  המועמדויות הוכרזו במסיבת עיתונאים שקיימה הבוקר (ב') האקדמיה הישראלית לקולנוע ולטלוויזיה. פרסי האקדמיה יוענקו בפעם ה-15 בטקס חגיגי שייערך במשכן לאמנויות הבמה בתל-אביב ב-27 בספטמבר, ויועבר בשידור חי בערוץ 2.

   

  שש מועמדויות גרפו הסרטים "אור" של קרן ידעיה ו"עטאש-צימאון" של תאופיק אבו-ואיל וכן "סוף העולם שמאלה" של אבי נשר. חמש מועמדויות הוענקו לסרטו של דני (נוקיו) ורטה, "מטאליק בלוז". שלוש מועמדויות הוענקו לסרטים "אהבה קולומביאנית" של שי כנות, "האושפיזין" של גידי דר ו"שושלת שוורץ" של שמואל ואמיר הספרי. שתי מועמדויות הוענקו לסרטו של איתן ענר, "ריקי ריקי" ומועמדות אחת הוענקה לכל אחד מהסרטים "סיפור קיץ" של שמואל פלג-חיימוביץ ו"ולקחת לך אישה" של רונית ושלומי אלקבץ. 

   

  23 סרטים עלילתיים משתתפים השנה בתחרות האקדמיה. מדובר במספר חסר תקדים שמציין את השנה הפוריה ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי. יו"ר האקדמיה, מארק רוזנבאום, ציין כי "המספר הגבוה של הסרטים המתמודדים ואיכותם יצרה מצב של תחרות מעניינת ומורכבת ותהליך הבחירה היה קשה". רוזנבאום הודיע כי שם הפרס שעד כה כונה "האוסקר הישראלי" הוחלף, וייקרא מהשנה "פרס אופיר" על-שמו של השחקן המנוח שייקה אופיר.

   

  בקטגוריית הסרט העלילתי הטוב מועמדים השנה הסרטים "אור", "ללכת על המים", "מדורת השבט", "מטאליק בלוז" ו"עטאש-צימאון". הסרט "סוף העולם שמאלה", שהיה הסרט המצליח ביותר בקופות, נעדר מהרשימה. הסרט שייבחר יתמודד על הזכות להיאבק על פרס האוסקר לסרט הזר בטקס ההוליוודי.

   

  לפרס הבמאי הטוב ביותר מועמדים קרן ידעיה ("אור"), ערן ריקליס ("הכלה הסורית"), איתן פוקס ("ללכת על המים"), יוסף סידר ("מדורת השבט"), תאופיק אבו-ואיל ("עטאש-צימאון") ויוסף פיצ'חדזה ("שנת אפס").

   

  על פרס השחקן יתמודדו שולי רנד ("אושפיזין"), מכרם ח'ורי ("הכלה הסורית"), ליאור אשכנזי ("ללכת על המים"), משה איבגי ("מדורת השבט"), אבי קושניר ("מטאליק בלוז") וטל פרידמן ("שושלת שוורץ").

   

  לפרס השחקנית מועמדות דנה איבגי ("אור"), היאם עבאס ("הכלה הסורית"), רונית אלקבץ ("ולקחת לך אישה"), מיכאלה עשת ("מדורת השבט") ונטע גרטי על תפקידה ב"סוף העולם שמאלה".

   

  בקטגוריית שחקן המשנה יתמודדו השנה שמיל בן ארי ("אהבה קולומביאנית"), שאול מזרחי ("האושפיזין"), אסי דיין ("מדורת השבט"), משה איבגי ("מטאליק בלוז"), יהודה לוי ("שושלת שוורץ") ומוני מושונוב ("שנת אפס").

   

  שחקניות המשנה שתתמודדנה על פרס בקטגוריה זו הן רונית אלקבץ ("אור"), קלרה ח'ורי ("הכלה הסורית"), חני פירסטנברג ("מדורת השבט"), לירז צ'רכי ("סוף העולם שמאלה"), תיקי דיין ("סיפור קיץ") ואניה בוקשטיין ("שושלת שוורץ"). 

   

  על פרס התסריט יתמודדו קרן ידעיה ושרי עזוז ("אור"), שולי רנד ("אושפיזין"), סוהא עראף וערן ריקליס ("הכלה הסורית"), גל אוחובסקי ("ללכת על המים"), יוסף סידר ("מדורת השבט") ודני (נוקיו) ורטה ("מטאליק בלוז").

   

  בקטגורית הצילום יתמודדו טובי הוכשטיין ("ללכת על המים"), עופר ינוב ("מדורת השבט"), דוד גורפינקל ("סוף העולם שמאלה"), אסף סודרי ("עטאש-צימאון") ואיתי נאמן ("שנת אפס").

   

  על פרס העריכה יתמודדו טובה אשר ("הכלה הסורית"), יוסף גרינפלד ("ללכת על המים"), עינת גלזר-זרחין ("מדורת השבט"), רחל יגיל ("מטאליק בלוז") ודב שטויר ("שנת אפס").

   

  פרסים נוספים יוענקו עבור העיצוב האמנותי, עיצוב התלבושות, המלחין הטוב ופס הקול.

   

  שנת 2004 היתה מצוינת גם עבור הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי ומתוך 20 סרטים שהוגשו השנה כמועמדים לפרסים מטעם האקדמיה, חמישה עלו לשלב הסופי. המועמדים הסופיים הם: "את שאהבה נפשי" בבימויה של אילאיל אלכסנדר, "הכח לשחות" בבימויו של ירון זילברמן, "הכשרון לחיות" בבימויו של אמיר הר-גיל, "מאה ילדים שלי" בבימוי משותף של אושרה שוורץ ועמליה מרגולין ו"מחסומים" בבימויו של יואב שמיר.

   

  במסגרת הטקס יוענקו פרסים מיוחדים לבמאי והתסריטאי אברהם הפנר על מפעל חיים ופרס על הישגים מקצועיים שיוענק למלחין נחום (נחצ'ה) היימן. פרס הוקרה מיוחד יוענק ליורם גולן על פעילותו למען הקולנוע הישראלי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  מועמדת, קרן ידעיה
  צילום: איי אף פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים