שתף קטע נבחר

ח"כ נודלמן: שטרן וליברמן עשו לי "עוקץ"

מלחמות בימין הרוסי בכנסת: יו"ר מפלגת "עליה" טוען כי עמיתו לשעבר, ח"כ יורי שטרן וכן השר לשעבר אביגדור ליברמן היו מעורבים בתרגיל "עוקץ" שנועד להעביר כספים בהיקף נרחב למפלגת "ישראל ביתנו". המטרה, טוענים נודלמן ואנשיו, היתה לרוקן כספית את "עליה" ולגזור עליה מוות פוליטי. שטרן מגיב: כל פעולותנו נעשו כחוק, זו תלונת סרק

מהומה בימין הרוסי: ח"כ מיכאל נודלמן, "המורד" מסיעת האיחוד הלאומי, דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד חברו לסיעה, ח"כ יורי שטרן. מפלגת 'עלי"ה' (עמנו למען ישראל המתחדשת) ויו"ר המפלגה נודלמן טוענים לתרגיל עוקץ אשר נועד להעביר כספים בהיקף נרחב ביותר למפלגת "ישראל ביתנו", לרוקן כספית את עלי"ה ובכך "להמיתה".

 

נודלמן דורש משר הפנים, אברהם פורז, להימנע מלהעביר לישראל ביתנו את יתרת מימון הבחירות, בסך 1.3 מיליון שקלים, בגין הבחירות לרשויות המקומיות לשנת 2003. עוד מבקש נודלמן משר הפנים לקבוע כי מפלגת ישראל ביתנו ולא עלי"ה היא זו החייבת להחזיר למדינה כספי מקדמה בסך 4.9 מיליון שקלים, אשר הועברו לחשבון הבנק של מפלגת ישראל ביתנו בבחירות לרשויות המקומיות.

 

עוד דורש ח"כ נודלמן דורש מהיועץ המשפטי להורות על פתיחה בחקירה פלילית כנגד ח"כ יורי שטרן, בחשד למרמה, גניבה והפרת אמונים. היועצת המשפטית של הכנסת, אנה שניידר,התבקשה על ידו להורות לחשב הכנסת שלא לקבל מח"כ שטרן כל הוראה או הודעה כבא כוח של עלי"ה ולקבוע כי ח"כ נודלמן הינו יו"ר סיעה נפרדת.

 

כך מתארים עורכי דינו של נודלמן, ממשרד ליאור ושות': באוגוסט 2003 חתם ח"כ שטרן, אחד משני חברי הכנסת מטעם עלי"ה בכנסת ה-16, על בקשה בשם עלי"ה לקבל מקדמה למימון בחירות בסך של 4,930,433 מיליון שקלים. ח"כ שטרן לא יכול היה לפתוח חשבון בנק על שם עליה הואיל והוא אינו מורשה חתימה בשמה. לפיכך, בבקשה למימון צוין מספר חשבון בנק שבבעלות מפלגת ישראל ביתנו, דבר המהווה עבירה ברורה על חוק מימון מפלגות.

 

מספר חשבון הבנק שצוין בבקשה שהגיש ח"כ שטרן זהה למספר חשבון הבנק עליו דיווחה מפלגת ישראל ביתנו למשרד הפנים ובכך נמנע מעלי"ה לדעת כי התבקשה בשמה מקדמה כלשהי. ואכן, בתאריך 10.09.03 העבירה המדינה את הסכום במלואו לחשבון מפלגת ישראל ביתנו.

 

לטענת עורכי דינו של ח"כ נודלמן היה זה רק השלב הראשון בתרגיל העוקץ, שכן על מנת לנסות ולהציג כחוקי את שוד כספי מימון המפלגות, מסרו חברי הכנסת יורי שטרן ואביגדור ליברמן הודאה משותפת ולפיה מפלגות עלי"ה וישראל ביתנו מגישות רשימות משותפות בבחירות לרשויות המקומיות.

 

כל אותה עת, טוענים עורכי דינו של ח"כ נודלמן, מפלגת עלי"ה לא היתה מודעת למתרחש. לדבריהם, שום מוסד מפלגתי של עלי"ה לא דן או אישר השתתפות של עלי"ה בבחירות לרשויות המקומיות, בודאי שלא אושר לבקש מהמדינה מקדמה שהינה שוות ערך ל-29 חודשי מימון שוטף של עלי"ה.

 

לאחר פרסום תוצאות הבחירות תבע משרד הפנים על יסוד המסמכים שהגישו ישראל ביתנו כי היא זכאית ל-100% מהמימון ולפיכך היא זכאית לתוספת בסך 1.3 מיליון שקלים. ואילו מפלגת עלי"ה נדרשת להחזיר את מלוא סכום המקדמה שנזקף לזכותה בסך 4.9 מיליון שקלים.

 

לנודלמן טענות קשות נגד חברו לסיעה והוא מכנה אותו גיס חמישי: "ההוראות שנתן ח"כ שטרן היו בניגוד גמור, מוחלט ובולט שלא לטובתה של המפלגה, ותוצאתן אחת – חיסול דה פקטו של עלי"ה. מדובר במקרה מובהק של עשיית שימוש לרעה בסמכות בניגוד לטובת התאגיד עד כדי גניבה".

 

ח"כ יורי שטרן אומר בתגובה לטענות: "אלי לא הגיעה שום תלונה. כשתגיע - נגיב. בשלב זה, כל שניתן לומר הוא שכל פעולותינו נעשו כחוק, על-פי ייעוץ משפטי צמוד ובסיכום עם כל הנוגעים בדבר. יש להצטער על תלונתו של נודלמן, משום שזהו עוד מהלך סרק בשורה של מהלכי סרק שהוא מבצע מאז שהחליט להתפלג מסיעתו בכנסת. יש להעיר בהקשר זה כי ח"כ נודלמן פנה בעניין דומה לבית המשפט המחוזי בירושלים ולאור הערותיו הברורות של בית המשפט, ביקש בעצמו למחוק את תביעתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
נודלמן. עוקץ
אתר הכנסת
צילום: אלכס קולומויסקי
שטרן. סרק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים