שתף קטע נבחר

גילון: האתיופים הורסים, מלכלכים ומחטטים בפחים

ראש מועצת מבשרת ציון נגד העולים מאתיופיה: "יש תופעה של ונדליזם מצד ילדי מרכז הקליטה האתיופים במרכזים שלנו. מחרבנים בחצרות, הורסים, שוברים, מחטטים בפחי אשפה. היו שלוש תלונות על תקיפה מינית – ואני לא מתכוון לטייח אותן" אמר כרמי גילון בראיון וגיבה את הקב"ט שלו שאמר דברים דומים בתחילת השבוע. בסוכנות נדהמו, בארגוני העולים זועמים

סערה בעקבות דבריו של ראש המועצה המקומית, ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון, שהאשים את התושבים האתיופים בכך שהם "מחרבנים בחצרות שלנו, הורסים ושוברים. יש נגדם גם תלונות על הטרדה מינית".

 

"ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר (יום ד') כי הסיפור החל ביום ראשון, כאשר משלחת של 40 נציגים מהסוכנות היהודית וממשרד הקליטה הגיעה לביקור במבשרת ציון, שבה יש מרכז קליטה המאכלס 1,300 עולים אתיופיים.

 

ראש המועצה כרמי גילון שנכח באולם, העביר את רשות הדיבור לקצין הביטחון של המועצה, גדעון כהן. הדברים הבלתי צפויים שהשמיע הקב"ט בפני האורחים הדהימו אותם. "לא האמנו למה שאנחנו שומעים", סיפר הממונה על קליטת עולי אתיופיה בסוכנות היהודית, שלמה מולא. "הקב"ט התחיל לדבר על האתיופים במרכז הקליטה ואמר כי מדובר באוכלוסיה שבה יש אנסים ואנשים שמטרידים מינית בנות ביישוב. הוא דיבר על ונדליזם וסיפר כי המרכז הקהילתי (שבו מתקיימים חוגים ופעילויות לבני הנוער הוותיקים במקום) גודר כדי למנוע מהאתיופים להיכנס לתוכו וכשהגדר לא עזרה- הציבו במקום שומר".

 

"לכרמי גילון לא היה אומץ לומר את הדברים, אז הוא תידרך את הקב"ט שלו לומר אותם. במהלך הסקירה הוא הנהן בראשו בהסכמה", טוען מולא.

 

ואכן, גילון עצמו לא ממש הסתייג מדברי הקב"ט. בראיון לערוץ 3 ב-HOT אמר אתמול: "יש תופעה של ונדליזם מצד ילדי מרכז הקליטה האתיופים במרכזים שלנו. מחרבנים בחצרות, הורסים, שוברים, מחטטים בפחי אשפה. היו שלוש תלונות על תקיפה מינית – ואני לא מתכוון לטייח אותן".

 

הוא לא הסתיר את אי שביעות רצונו ממיקומו של מרכז הקליטה: "ברור שמרכז הקליטה מוריד את ערך הדירות, ברור שאני לא רווה נחת. אני אומר את האמת. מה, אני מת שיהיה לי מרכז שליטה פה במרכז היישוב? לא. אני מתייחס אל זה כאל עובדה קיימת. אני חושב שזה חלק מתפקידי כראש רשות, כאיש ציבור, לעסוק בקליטת העלייה".

 

דברי גילון והקב"ט עוררו זעם בקרב נציגי העדה האתיופית ואלה הודיעו כי יתבעו אותם על פגיעה בכבוד העדה. יפת אלמו, חבר ארגון "מכנף מדרום לציון":"דברי גילון נובעים משנאת חינם לעולים. כנראה מפריע לו לראות ילדים מאפריקה מסתובבים בקניון שלו. אם אכן יש בעיות עם העולים שם, אפשר היה לפתור את זה בדרך של דיאלוג, להיפגש עם ראשי הקהילה, ולא לזרוק התבטאויות גזעניות כאלה".

 

"גילון הבטיח לסגור את מרכז הקליטה עוד לפני שנבחר לתפקידו, ומאז הוא מנסה לממש את התוכנית בכל דרך אפשרית", מאשים מולא. "הפעם הוא בחר בדרך מכוערת במיוחד כדי להציג את עמדותיו, ועוד בפני בכירים במשרדי הממשלה. במקום להתנצל על הדברים המזעזעים שנאמרו, הוא קם והציע להעביר את הדיון ללשכתו. להטיח אשמה כזאת ב-270 משפחות זו גזענות מגעילה".

 

יו"ר הסוכנות, סלי מרידור, אמר: "הניסיון לטפול האשמות שווא על העולים החדשים הינו חמור ועומד בסתירה לעובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
גילון. הם מלכלכים
צילום רויטרס
צילום: סבסטיאן שיינר
עולים מאתיופיה (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים