שתף קטע נבחר

"גילון מנציח אפליה וגזענות כלפי עולי אתיופיה"

ארגונים המטפלים בעולי אתיופיה זועמים בעקבות טענותיו החריפות של ראש מועצת מבשרת ציון נגד תושבי מרכז הקליטה ביישוב שהם "מלכלכים והורסים". בארגונים אומרים: "קשה להאמין שאישיות ציבורית בכירה מתבטאת כך נגד אוכלוסיה שהיא מלכתחילה אחת החלשות בישראל". יו"ר הסוכנות היהודית קרא לגילון לחזור בו: "ראשי רשויות צריכים לקלוט עולים ולא להשמיץ אותם"

תגובות זועמות להאשמותיו של כרמי גילון נגד העולים מאתיופיה: "למה הוא מצפה, שיזרקו את העולים מאתיופיה לעיירות פיתוח בגלל שהוא לא יודע כיצד לקלוט אותם? בכל קליטה ישנם קשיים ואתגרים, וצריך לדעת כיצד להתמודד איתם ולא לצאת בהאשמות גורפות".

 

כך הגיב הבוקר (ד') טקלה מקונן, מנכ"ל ארגון "פידל" לשילוב חינוכי וחברתי של עולי אתיופיה בישראל, לדברי ראש מועצת מבשרת ציון וראש השב"כ לשעבר, כרמי גילון, על תושבי מרכז הקליטה שבישובו.

  

מקונן הביע פליאה וכעס רב על דברי גילון. "קשה לי להאמין שאישיות ציבורית בכירה כל-כך מתבטאת באופן כזה נגד אוכלוסיה שהיא מלכתחילה אחת החלשות בישראל. זו אוכלוסיה שסבלה קשות לכל אורך הדרך, עוד בדרכם לישראל. הם סובלים עד היום מבעיות השתלבות קשות, מבעיות רגשיות ונפשיות ומתדמית ירודה ביותר. עכשיו הוא סתם מוסיף שמן למדורה ויוצר ניכור עוד יותר גדול בין החברה הישראלית לבין העולים מאתיופיה".

 

עוד אמר מקונן, כי בחירתם של גילון והקב"ט לומר את דבריהם דווקא מול אנשי הסוכנות היהודית ומרכז הקליטה, מעידים כי גילון מונע מאינטרסים. "ברור שיש לו אינטרסים פוליטיים שונים, והוא לא רואה את קליטת העלייה לנגד עיניו. זה שהוא בחר לדבר מול אנשי הסוכנות, זו שערוריה. אנשי הסוכנות שוקדים ימים ולילות למען העולים ועושים עבודת קודש. האם הוא עשה מאמץ כלשהו לקרב עולים לחברה? במקום שינסה לסדר להם את הבעיות עימן הם מתמודדים, הוא יוצא בכאלה האשמות נגדם. צריך לבדוק מה האינטרסים הנסתרים שעומדים לנגד עיניו".

 

מקונן הוסיף כי הוא מתכוון לכתוב מכתב מחאה נגד דברי גילון, אותו ישלח לשרת הקליטה ולראש הממשלה.

 

"לחשוב פעמיים לפני שמתבטאים בגזענות"

 

גם שלמה אקלה, מנכ"ל ארגון בהלאקין לשימור מורשת תרבות יהודי אתיופיה, זועם. "לא יעזור לאף אחד כלום, יהודי אתיופיה נמצאים בארץ ואיש לא ישנה זאת", אמר אקלה. "כל ההתבטאויות השליליות נגדם לא יחזקו את החברה הישראלית, לא את הקהילה ולא את המדינה. צריך לחשוב פעמיים לפני שאומרים דברים גזעניים כאלה – במיוחד כשמדובר באישיות ציבורית חשובה".

 

עם זאת, אקלה מכיר היטב את מצבם של העולים במרכזי הקליטה ואינו מתעלם מהטענות שהשמיע גילון. "יכול להיות שישנן תופעות יוצאות דופן בקרב מספר צעירים במרכז הקליטה, אבל זה לא אומר שכל העולים הם כאלה. מדבריו מצטיירת הכללה גורפת על כלל העולים במרכז הקליטה במבשרת ובמציאות זה ממש לא כך".

 

עוד הוסיף אקלה, כי דבריו של גילון עשויים לפגוע בצעירים אתיופים המשרתים בצה"ל. "תמיד היו במדינה כאלה שנתנו את הנשמה למען עולי אתיופיה וכאלה שהיו מעדיפים לא לראות אותם כאן. אנשים כמו גילון, עם רקע ביטחוני רב, ניסיון ומעמד, חייבים לשקול את דבריהם היטב ואסור להם לומר דברים כאלה. זה פוגע בצעירים מהקהילה המשרתים בצה"ל ותורמים למדינה. אם יש בעיות צריך לפתור אותן בדרך של שתוף פעולה".

 

גילון מנציח אפליה

 

גם עו"ד יסמין קשת, מנהלת המחלקה המשפטית של "טבקה" – המרכז לסיוע משפטי ומינהלתי ליוצאי אתיופיה, מוחה על דברי גילון. "בסופו של דבר דבריו פוגעים בכל תושבי מבשרת ובכל תושבי המדינה בכך שהם מהווים פגיעה בדמוקרטיה. גילון מנציח אפליה, גזענות ופערים הולכים ומתרחבים. כולנו נשלם על כך את המחיר", אמרה עו"ד קשת.

 

"גילון בוחר בדרך הקלה, של לטאטא את האשפה מתחת לאדמה בתקווה שתיעלם. אבל התופעות שאותן הוא מציין הן תוצאה של הזנחה וזלזול של החברה בעוליה. אי אפשר לטאטא את העולים החוצה. לאן הוא רוצה לזרוק אותם? יש מקום מוצלח יותר לבנות בו מרכז קליטה? במקום לנסות ולטפל בבעיות הקיימות הוא מתלונן שהלכלוך מפריע לו".

 

עו"ד קשת הוסיפה כי גילון יצא נגד העלייה, שהיא תכלית קיומה של מדינת ישראל. "המדינה נבנתה למען היהודים ולמען העלייה. הוא יוצא כאן כנגד כל מוסדות המדינה. יש צורך לטפל בבעיות אותן הוא ציין, אך יש לעשות זאת תוך התחשבות בהבדלי התרבויות ולא לצאת בהאשמות גורפות". לדבריה, אם גילון יפעל לפינוי מרכז הקליטה, ארגון "טבקה" ייאבק נגדו.

  

גם יו"ר הסוכנות היהודית, סלי מרידור, שבפני נציגיו אמר גילון את הדברים מעוררי המחלוקת, קרא לו להתנצל ולחזור בו מדבריו. "תפקידם של ראשי רשויות הוא לעסוק בקליטת עלייה ולא בהשמצת העולים", אמר מרידור. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
כרמי גילון
צילום: חן מיקא
עולים במרכז קליטה (ארכיון)
צילום: לע"מ
מרידור. שיתנצל
מומלצים