שתף קטע נבחר

הקרב בעבודה: פגישת פרס-פואד הסתיימה בצעקות

למרות ניסיון ליישר את ההדורים הבוקר בין היו"ר פרס לאחד מ"המורדים", בנימין בן אליעזר, נראה שלשכת מפלגת העבודה תחזה הערב בהתמודדות של ארבע הצעות שונות. סיבת הכינוס המקורית: הודעתו של פרס על כך ש"הולכים לבחירות" בעקבות החלטת ועידת הליכוד לפסול את העבודה. ואז החל מחול השדים

מתח רב לקראת כינוסה הערב (יום ד') של ישיבת לשכת מפלגת העבודה, האמורה לדון בהודעתו של היו"ר שמעון פרס לאחר ועידת הליכוד, לפיה על המפלגה להערך לבחירות מוקדמות.

 

המתח העיקרי נובע מהמחלוקות הקיימת בין חברי כנסת שונים במפלגה, המבקשים להציע הצעות החלטה הדורשות לפרק את צוות המשא ומתן עם הליכוד ולהתכנון לבחירות. פרס, מצידו, מגובה בח"כ דליה איציק, מסרב לדרישה.

 

ח"כ בנימין בן אליעזר נפגש מוקדם יותר היום עם פרס וניסה לשכנע אותו לתמוך בהצעת ההחלטה שלו ושל מתן וילנאי ואפרים סנה, אולם הפגישה הסתיימה בצעקות רמות בין השניים.

גורמים בעבודה אומרים כי בן אליעזר יצא נרגש מאוד מן הפגישה ומן הדברים שנאמרו בה.

 

לפי שעה קיימות ארבע הצעות החלטה, שככל הנראה יוצגו בשעה 18:00 הערב בפני חברי לשכת העבודה:

 

1. הצעתם של בן אליעזר וחבריו, המבוססת על שלושה עקרונות לפיהם: העבודה מחליטה לסיים את תפקידיו של צוות המו"מ עם הליכוד, ואם ייוצרו תנאים למו"מ, ההחלטה לפתוח בשיחות חדשות תובא לדיון בפני הלשכה. לאור המצב הקיים, בחירות כלליות הן המוצא היחיד, והעבודה צריכה להיערך לאפשרות זו ללא דיחוי. סיעת העבודה בכנסת תתמוך בהתנתקות.

 

בתחילה ביקשה הקבוצה הזו לדרוש גם את הקדמת הפריימריס לבחירת יו"ר חדש לעבודה, אולם לבסוף החליטו לוותר על דרישה זו מתוך רצון "לשמור על אחדות המפלגה ולא לעורר סערות מיותרות", כדברי אחד מיוזמי ההצעה.

 

2. הצעתם של פרס ודליה איציק, לפי צוות המשא ומתן לא יפורק, והמפלגה תתחיל להערך לבחירות. פרס מבהיר כי הוא לא מעוניין להיראות כמי ש"פוצץ" את המו"מ עם הליכוד.

 

3. הצעתו של עמרם מצנע, המבוססת גם היא על שלושה עקרונות לפיהם: העבודה תומכת בהתנקנות; העבודה תשקול הצטרפות ללא תיקים לממשלת חירום אם תהיה פניה מצד הליכוד; העבודה תתחיל בהיערכות לבחירות ללא דיחוי.

 

מצנע אומר כי פירוק צוות המשא ומתן או הישארותו במתכונת הנוכחית אינה מפריעה לו, וכי מבחינתו אפשר לפרק את הצוות כעת, ולהרכיב אותו מחדש בעת הצורך.

 

4. הצעתו של ח"כ אברהם (בייגה) שוחט, לפיה המו"מ עם הליכוד יושהה, ורק אם ראש הממשלה יוכיח שיש לו רוב להכנסת מפלגת העבודה לממשלה ולתהליך ההתנתקות, יובא חידוש המו"מ להחלטת לשכת העבודה. לאור הודעתו של יו"ר המפלגה כי יש לפעול בנחרצות להקדמת הבחירות, המפלגה תפעל ללא דיחוי בהכנות לקראתן. 


פורסם לראשונה 25/08/2004 13:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פרס ובן אליעזר. סיימו בצעקות
צילום: שאול גולן
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. תומכת פרס
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
מצנע. הצעה משלו
צילום: רויטרס
צילום: אורן אגמון
שוחט. הצעה רביעית
צילום: אורן אגמון
מומלצים