שתף קטע נבחר

אחרי הנגבי: המינויים של דני נוה על הכוונת

בעקבות דו"ח המבקר בעניין המינויים הפוליטיים, תבדוק נציבות שירות המדינה את רוב משרדי הממשלה. על הכוונת המיידית: משרד הבריאות. כמו צחי הנגבי, גם נוה היה לחביב המרכז. בנציבות חוששים שגמל לבוחריו בשורת מינויים בעייתיים. תגובתו: "תבדקו, זה קרה אצל כל השרים ובכל הממשלות"

פרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה, כפי שנחשפה בדו"ח מבקר המדינה, פתחה תיבת פנדורה: בנציבות שירות המדינה ישנו מידע על חששות למינויים פוליטיים לפחות בעשרה משרדי ממשלה נוספים, וכבר השבוע עשויים להיחקר גם משרדי הרווחה והחקלאות. אך נראה שגולת הכותרת תהיה משרד הבריאות, תחת כהונתו של השר דני נוה.

 

ב"ידיעות אחרונות" נכתב הבוקר (ב') כי הסיבה המיידית לפתיחת החקירות היא מידע שהועבר על-ידי פקידים במשרדי ממשלה שונים, המעלה חשד לביצוע עשרות מינויים פוליטיים, חלקם של אנשים שהוגדרו כ"לא יודעים לכתוב ולקרוא". על פקיד בכיר שמונה בנסיבות שכאלה נכתב: "איש לא יודע מה תפקידו כאן חוץ מאשר לטייל עם הטלפון הסלולרי החדיש שלו במסדרונות".  

 

ידיעה אחרת שהתקבלה בנציבות שירות המדינה סיפרה על מינויים בעייתיים של "פקחי עישון" במשרד הבריאות, שתפקידם לברר מי מעשן במקומות אסורים.

 

כמו צחי הנגבי, גם השר דני נוה נחשב לאחד האנשים החביבים על חברי מרכז הליכוד, והוא נבחר במקום השלישי בבחירות הפנימיות. מאז הוא שומר על קשר ישיר עם חברי המרכז, ומקפיד להגיע לשמחות שלהם ושל בני-משפחותיהם.

 

השר נוה אמר בתגובה: "אין שום בעיה שתתבצע בדיקה, כמו בשאר המשרדים. מדובר במינויים בודדים, שנעשו באופן ראוי על פי כל הכללים הקבועים בחוק. עצם העניין תמוה, שכן אני משוכנע שאם יבדקו כל שר בממשלות ישראל, ימצאו מינויים שכאלה ובכמויות. אם רוצים לקבוע נורמות חדשות, זה מחייב דיון ציבורי. מינויים פוליטים היו בכל הרמות והדרגות, אך אנשים לא צריכים להיפסל רק בגלל היותם חברי מפלגה".

 

דוגמאות נבחרות

 

מעדויות שהגיעו ל"ידיעות אחרונות" עולה כי מלשכתו התקשרו כמה פעמים למנהלי בתי-חולים ולבעלי תפקידים בכירים, כדי שיקצרו תורים רפואיים לחברי מרכז ולמקורבים.

 

תחקיר מקיף בנושא פורסם לפני כחצי שנה פורסם במוסף "7 ימים". לפי אותו תחקיר, השר נוהג לתגמל חברי מרכז ומקורבים בתפקידי מפתח במשרדו ובבתי-החולים. מייד לאחר מינויו החליט "למסד" את הקשר בין אנשי הליכוד למשרד הבריאות באמצעות "יועץ השר לפניות הציבור".

 

נוה מינה את דני יוסף, חבר מרכז מרמת-גן, לתפקיד היועץ בלשכתו. את מקורבו, חבר המרכז שלמה דוראני, הציב בתפקיד חדש, שלא היה קיים קודם לכן: "ראש היחידה הארצית למכשור רפואי למוגבלים". מלשכתו של השר נמסר כי מדובר ב"מינוי מקצועי, שאושר על ידי נציבות שירות המדינה".  

 

דוגמה נוספת: השר נוה ניסה למנות את מקורבו, חבר המרכז עו"ד כרמל שאמה, לתפקיד מנכ"ל החברה הכלכלית של בית-החולים "שיבא" בתל-השומר. התפקיד חולש על כל העסקים של בית-החולים. את המינוי טירפד ראש עיריית רמת-גן, צבי בר, שנקלע במקרה לפגישה בין מנהלי בית-החולים בתל-השומר לעו"ד שאמה.

 

ושוב: מחכים למזוז

 

את דו"ח המבקר בעניינו של הנגבי קיבל לידיו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, והוא שיכריע אם יש מקום לפתיחה בחקירה פלילית - כפי שדרשו באופוזיציה ובתנועה לאיכות השלטון. ההכרעה צפויה להתקבל מחר, בעקבות התייעצות מיוחדת שיקיים מזוז בעניין.

 

במערכת הפוליטית והמשפטית מעריכים שהיועץ יתקשה להתעלם מן הדו"ח הקשה, שנכתב בידי שופט מוערך. אלא שאם אכן יורה על פתיחת חקירה, כלל לא ברור היכן זו תתבצע - שכן הנגבי משמש כיום כשר הממונה על המשטרה וגורמי אכיפת החוק. יתר על כן, ראש אגף החקירות, ניצב משה מזרחי, ממתין עדיין להמלצתו בעניינו, בפרשת האזנות הסתר.

 

כבר אתמול נועד מזוז עם נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר. השניים החליטו על שורת צעדים למאבק במינויים הפוליטיים. הולנדר הנחה את אנשי משרדו לערוך בדיקה מקפת בכל המשרדים הממשלתיים, ובקרוב צפוי להיפתח הליך השעייתו של מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, שמואל הרשקוביץ, ש"מככב" לצד הנגבי בדו"ח המבקר.  

 

בינתיים, לאחר שקיבל גיבוי מלא מחברים רבים לסיעת הליכוד, זכה אתמול השר הנגבי לחיזוק נוסף - בדמותו של יו"ר הכנסת. "צחי הנגבי אינו יחיד בדורו, אינו מיוחד", אמר היו"ר, ראובן ריבלין, בתגובה ראשונה לדו"ח המבקר.

 

לדברי ריבלין, "כמו שרים רבים אחרים, שעשו במשרדים מינויים כשחשבו שהם יכולים לעשות זאת, כך גם הנגבי. לפתוח נגדו באיזושהי חקירה פלילית על דבר שעשו אותו רבים משרי הממשלה הוא דבר שנראה בעיני כמציאת קורבן יחיד לאשמת רבים. דו"ח מבקר המדינה בנושא המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה צריך לשמש כקו פרשת מים, אשר ממנו והלאה, איש בחטאו יישפט".   

 


פורסם לראשונה 30/08/2004 07:41

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר, טל רוזנר ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
היעד הבא? נוה
צילום: לע"מ
צילום: תומריקו
חביב המרכז. הנגבי
צילום: תומריקו
צילום: דן בלילטי
יחקור את המשרדים. הולנדר
צילום: דן בלילטי
הליכי השעייה. הרשקוביץ
צילום: זום 77
תיבת פנדורה. השופט גולדברג
צילום: זום 77
מומלצים