שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  10 מיתוסים מופרכים על נישואים

  האם ילדים מקרבים בין זוגות נשואים? האומנם זוגות שחיו יחד לפני החתונה נהנים מנישואים ארוכים וטובים יותר? דייוויד פופנו, פרופסור לסוציולוגיה, עושה סדר בבלגן ומפריד בין מיתוסים לעובדות

  עונת החתונות בשיאה, ולא שאנחנו רוצים להרוס את המסיבה, אבל אתם בטח מכירים את הסטטיסטיקה (אחד משלושה, במקרה הטוב). וכשכל כך הרבה זוגות מסביב מתגרשים, רובנו מתחילים לבחון מחדש את מערכות היחסים שלנו. אז לפני שאתם עושים אנליזה נמהרת, דייוויד פופנו, פרופסור לסוציולוגיה ומנהל 'פרויקט הנישואים הלאומי' באוניברסיטת ראטגרס, מציע לעשות סדר בבלגן ולהפריד בין מיתוסים לעובדות.

   

  מיתוס 1: גברים מרוויחים מהנישואים יותר מנשים

  עובדה: בניגוד למחקרים שפורסמו בעבר בהרחבה, מחקרים חדשים מראים שגברים ונשים יוצאים נשכרים מהנישואים כמעט באותה מידה, אך הרווח מגיע בדרכים אחרות. גם גברים וגם נשים חיים זמן רב יותר, מאושרים יותר, בריאים יותר  וגם עשירים כאשר הם נשואים. למרות שהנשים נהנות יותר מהבעלים מיתרונות כלכליים.

   

  מיתוס 2: ילדים מקרבים בין בני זוג נשואים ומגבירים את האושר בנישואים

  עובדה: מחקרים רבים שעסקו בהשפעה של הילד הבכור על הזוגיות הראו שהרחבת המשפחה בדרך כלל מרחיקה בין האם והאב הטריים ומכניסה לא מעט סטרס לנישואים. אבל שיעורי הגירושים בקרב זוגות עם ילדים נוטים להיות קצת יותר נמוכים.

   

  מיתוס 3: המפתח לנישואים ארוכי טווח ומוצלחים הוא מזל ואהבה רומנטית

  עובדה: זוגות שנישואיהם מוצלחים וארוכים מייחסים את זה בעיקר לתחושת מחויבות ולחברות. זוגות אלה מגדירים את נישואיהם כיצירה שדורשת עבודה קשה, מסירות ומחויבות (הן זה כלפי זה והן כלפי מוסד הנישואים). הזוגות המאושרים ביותר הם חברים שחולקים את חייהם ויש להם תחומי עניין וערכים משותפים.

   

  מיתוס 4: ככל שהאישה משכילה יותר, כך פוחתים סיכוייה להתחתן

  עובדה: מחקר שהתבסס על שיעורי הנישואים באמצע שנות ה-90 והתפרסם לפני שנים אחדות הגיע למסקנה שבוגרות קולג' נוטות יותר להינשא בהשוואה לנשים שלא למדו בקולג', למרות שהן מבוגרות יותר בזמן החתונה. בעבר, לעומת זאת, נשים בעלות השכלה גבוהה יותר נטו פחות להתחתן.

   

  מיתוס 5: לזוגות שחיים יחד לפני הנישואים, וכך יכולים לבחון האם הם מתאימים זה לזה, יש נישואים מספקים יותר שגם מחזיקים מעמד זמן רב לעומת זוגות שלא חיו יחד קודם

  עובדה: מחקרים רבים מראים שנישואיהם של זוגות שחיו יחד לפני החתונה נוטים להיות פחות מספקים, וסיכוייהם להיפרד גבוהים יותר במידה משמעותית. אחת הסיבות לכך היא שחלק מהאנשים שגרים יחד לוקחים את המחויבות באופן קליל יותר ונוטים יותר לשבור את הכלים כשמתעוררות בעיות.

   

  בנוסף, המגורים המשותפים עצמם יכולים להוביל לדפוסי התנהגות שעלולים להערים קשיים על הנישואים. באחד המחקרים, למשל, מצאו החוקרים ש"ייתכן שלבני זוג שגרים יחד יש פחות מוטיבציה לפתח את מיומנויות יישוב הסכסוכים והתמיכה שלהם" (יוצא מן הכלל חשוב אחד: לזוגות שכבר גרים יחד כשהם מחליטים להינשא בעתיד הקרוב יש אותם סיכויים להישאר יחד כמו לזוגות שלא חיו יחד לפני הנישואים).

   

  מיתוס 6: אנשים לא יכולים לצפות להישאר נשואים לכל החיים כפי שהיה בעבר, מפני שאנחנו חיים כיום הרבה יותר שנים

  עובדה: אלא אם כן אנחנו חוזרים מאות שנים אחורה כדי להשוות, לטענה הזו אין בסיס. העלייה הניכרת בתוחלת החיים היא בעיקר תוצאה של ירידה חדה בתמותת תינוקות. ובעוד שמבוגרים כיום יכולים לצפות לחיות קצת יותר מהסבים שלהם, הם גם מתחתנים בגיל מאוחר יותר. לכן תוחלת החיים של הנישואים לא כל כך השתנתה ב-50 השנים האחרונות. כמו כן זוגות רבים מרימים ידיים הרבה לפני שהם מספיקים לחגוג יום נישואים משמעותי. מחצית ממקרי הגירושים מתרחשים במהלך שבע שנות הנישואים הראשונות.

   

  מיתוס 7: לאישה נשואה יש סיכון גבוה יותר לסבול מאלימות בתוך המשפחה מאשר לרווקה

  עובדה: 'רישיון לנישואים הוא רישיון להכות את הרעיה', כך נטען לגבי גברים רבים. אך מחקרים רבים מראים שלאישה לא נשואה – במיוחד אם היא חיה עם בן זוג – יש סיכון גבוה במידה משמעותית לסבול מאלימות בתוך המשפחה.

   

  אחת הסיבות לממצא הזה היא שייתכן שנשים נשואות מדווחות הרבה פחות על אלימות בתוך המשפחה. ויותר מכך, נשים נוטות להינשא פחות ולהתגרש יותר מגבר מכה. ועדיין זה כנראה גם משום שגברים נשואים נוטים פחות לנהוג באלימות כלפי נשותיהם, מאחר שהם משקיעים יותר ברווחתן, וגם מעורבים יותר במשפחה המורחבת ובקהילה. הכוחות החברתיים האלה עוזרים למתן את ההתנהגות האלימה של הגבר.

   

  מיתוס 8: זוגות נשואים מנהלים חיי מין פחות מספקים ועושים פחות סקס, בהשוואה לאנשים פנויים

  עובדה: על פי מחקר גדול שנערך בארה"ב, אנשים נשואים לא רק עושים סקס בתדירות גבוהה יותר מחבריהם הלא נשואים, אלא גם נהנים יותר מחיי המין שלהם, הן מבחינה גופנית והן מבחינה רגשית.

   

  מיתוס 9: חיים משותפים זה כמו נישואים, רק בלי 'חתיכת הנייר'

  עובדה: חיים משותפים ללא נישואים בדרך כלל לא מציעים את היתרונות שיש בנישואים – בריאות, עושר ורווחה נפשית. באשר ליתרונות האלה, אנשים שגרים יחד ללא נישואים דומים יותר לאנשים פנויים מאשר לזוגות נשואים. דבר זה נובע בחלקו מהעובדה שאנשים שחיים יחד ללא נישואים נוטים שלא להרגיש מחויבות כמו זוגות נשואים, והאוריינטציה שלהם היא יותר לאוטונומיה אישית ופחות לרווחתו של בן זוגם.

   

  מיתוס 10: בגלל שיעור הגירושים הגבוה, שנובע מנישואים לא מאושרים, לזוגות שלא מתגרשים יש נישואים מאושרים יותר בהשוואה לעבר, אז כולם נשארו נשואים, לא משנה עד כמה הנישואים היו גרועים

  עובדה: על פי התגובות של אנשים שהשתתפו בכמה מחקרים גדולים, הרמה הכללית של האושר בנישואים לא עלתה בשנים האחרונות, וכנראה אף ירדה מעט. מספר מחקרים מצאו שבהשוואה לזוגות נשואים לפני 20-30 שנה, זוגות נשואים של ימינו סובלים מקצת יותר סטרס שקשור לעבודה ומיותר קונפליקטים שקשורים לנישואים, והאינטראקציה ביניהם פחות טובה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נישואין. המיתוסים
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים