שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שביתת האסירים הסתיימה; שב"ס: הם לא השיגו דבר
  18 יום לאחר שהחלה שביתת הרעב, אכלו אחרוני השובתים בכלא "אוהלי קידר" ו"אשל". הפלסטינים טוענים כי הושגו הסכמות בין שירות בתי הסוהר לבין האסירים השובתים שאיפשרו את הפסקת השביתה. בשב"ס דוחים מכל וכל את הטענות ואומרים: האסירים הבינו שהשביתה ללא תכלית. נציב השב"ס: "היינו נחושים איתם"

  "היינו נחושים איתם", כך אמר אחר הצהריים (יום ה') נציב שירות בתי-הסוהר, רב-גונדר יעקב גנות, בעקבות הפסקת שביתת הרעב של רוב האסירים הביטחוניים בארץ - 18 ימים לאחר שהחלה.

   

  במהלך ימי השביתה הצטרפו לשובתים עוד ועוד כלואים, עד שמספרם הגיע לכ-3,000 מתוך 3,800 האסירים במתקני שב"ס. אחר הצהריים הסתיימה גם השביתה בכלא "אוהלי קידר" ו"אשל" בבאר-שבע, והאסירים אכלו תחת פיקוח רפואי.

   

  מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי הערב צפויה הרשות הפלסטינית להודיע רשמית על הפסקת שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים. זאת לאחר שלטענתם, הושגו הבנות בין האסירים להנהלות בתי הכלא. בשירות בתי-הסוהר טוענים בתוקף כי לא הושגו הסכמות כלשהן עם האסירים.

   

  בפועל הפסיקו כבר הבוקר רוב האסירים את שביתת הרעב . גם בשירות בתי הסוהר אומרים כי רק בבתי הכלא בבאר שבע נותרו עוד שובתים ובסך הכל שובתים רעב כ-600 אסירים. בשב"ס מעריכים שהשביתה תסתיים עוד היום, אך מדגישים כי לא מדובר "בהוראה מגבוה".

   

  יושב ראש הוועד למען האסיר הפלסטיני, עיסא קראקע, אמר ל-ynet כי חלה התקדמות במשא ומתן בין האסירים לשב"ס וכי בשעות הקרובות יוכרז ככל הנראה על הפסקת השביתה. מי שאמור להודיע על הפסקת השביתה הערב הוא השר לענייני אסירים, הישאם עבד אל-ראזק.

   

  נציגי האסירים אישרו כי הושגו הבנות בסעיפים רבים שהיו במחלוקת וכי מעט מאוד סעיפים נותרו עדיין ללא הסכמות. בין היתר, לא הושגה עוד הסכמה על סוגיית השימוש בטלפונים מבית הכלא.

   

  הרשות הפלסטינית הבטיחה כי תמשיך לקדם את נושא האסירים הפלסטינים בישראל, מול הקהילה הבין-לאומית, גם לאחר השביתה.

   

  "הם הבינו שאין תכלית"

   

  בשירות בתי הסוהר דחו כאמור את טענות הפלסטינים ואמרו כי האסירים הפסיקו את השביתה מרצונם, מבלי שהתקיים איתם משא ומתן כלשהו. בימים הקרובים יושבו לאסירים בהדרגה הפריווילגיות שנלקחו מהם בימי השביתה - כמו טלוויזיות ועיתונים בחדרים. עם זאת, בשב"ס מדגישים כי לא יהיו עוד הטבות, מעבר לאלה שניתנו קודם לכן.   

   

  לדברי גורמים בשב"ס, אט אט החלו האסירים להישבר ו"לשבור שביתה" והלילה הפסיקו את שביתתם הגרעין הקשה של האסירים הביטחוניים המרצים את עונשם בכלא נפחא בדרום הארץ. היום עומד מספר האסירים השובתים על כ-600, כשמדובר באסירים המרצים את עונשם בבתי הכלא אוהלי קידר ואשל הסמוכים לבאר-שבע.

   

  בשב"ס אומרים כי האסירים שקדו על ההכנות לשביתה במשך שנה וחצי וההכנות אותם הובילו אסירי החמאס היו "רציניות, אך עיתוי השביתה והנחישות של השב"ס הם שפגעו בהצלחתה".

   

  בשב"ס אומרים כי האסירים הבינו שהשביתה היא ללא תכלית. רב-גונדר יעקב גנות אומר כי הסיבות לכך שהאסירים הפסיקו את שביתת הרעב היא נחישות שירות בתי הסוהר אשר פעל בתקיפות והוציא מהתאים את כל מכשירי החשמל והמזון והשאיר להם בתאים מים ומוצרי היגיינה בלבד. "אם הם רוצים לשבות רעב, אז שביתת רעב עד הסוף".

   

  סיבה נוספת, על פי נציב השב"ס, היא החלטות הבג"ץ אשר דחו את עתירות הארגונים נגד החלטת השב"ס שלא לתת לאסירים השובתים מלח ומוצרים אחרים בזמן השביתה. נציב השב"ס אומר כי לחלק מהאסירים אשר הפסיקו את השביתה הוחזרו התנאים והפריבילגיות אשר הם קיבלו לפני השביתה.

   

  לדבריו, "לא נחתמו כל הסכמים ולא התפשרנו בשום מקום במיוחד לא בנושא הביטחון ובמהלך כל השביתה היינו גם הומניים וגם נחושים". גנות מוסיף ואומר כי בשב"ס לא חוששים שכעת שהאסירים הבינו שהשביתה לא הועילה להם – שהם יקצינו את צעדיהם.

   

  בשב"ס מעריכים כי גם יתרת האסירים שעדיין לא הפסיקו את השביתה יפסיקו או עוד היום או בקרוב את שביתת הרעב. 

   

  ברשות הזהירו מפיצוץ

   

  שביתת האסירים הפלסטינים זכתה להדים גדולים בקרב הציבור הפלסטיני ובעולם הערבי. ברשות הפלסטינית הזהירו שנושא האסירים עלול לגרום לפיצוץ הבא בסכסוך בין השני הצדדים. אוהלי מחאה הוקמו בכל ערי הגדה וברבים מכפריה והערב יפורקו, ככל הנראה. שלשום נודע כי בשכם מתה קשישה ששבתה רעב, לאות הזדהות עם האסירים.

   

  דרישות האסירים נגעו לתנאי המאסר. הם דרשו את הפסקת כליאתם בבידוד, ביקורי משפחות סדירים, מגע קרוב עם בני משפחתם - בעיקר עם ילדיהם, והסרת מחיצות הזכוכית בחדר הביקורים. האסירים דרשו גם להפסיק את הבידוק הביטחוני בעירום ורשות להתקשר מתוך בית הכלא.

   

  על פי דיווחי הפלסטינים, הושגה התקדמות בכל הסעיפים מלבד בקשת האסירים להסרת מחיצות הזכוכית והאישור לשימוש בטלפונים.


  פורסם לראשונה 02/09/2004 13:19

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דן בלילטי
  רב גונדר גנות. "הם הבינו שזה ללא תכלית"
  צילום: דן בלילטי
  צילום: חגי אהרון
  מתחילים לאכול. אסירים ביטחוניים
  צילום: חגי אהרון
  צילום: איי אף פי
  שביתת האסירים. הסתיימה בקול ענות חלושה?
  צילום: איי אף פי
  צילום: חיים הורנשטיין
  כלא שקמה. האסירים דורשים שיפור בתנאים (ארכיון)
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים