שתף קטע נבחר

לריסה טרימבובלר ל-ynet: אני ויגאל עמיר נשואים

מתחת לאף השב"ס נישא רוצח ראש הממשלה ללריסה טרימבובלר. אביו של עמיר שימש שליח והעביר את הכתובה מהכלא אל הכלה. בשב"ס אומרים: לא היו בביקורי עמיר דברים חריגים; מבחינתנו, הוא יכול גם לעבר אותה באמצעות שליח. הכלה: "אלה היו קידושין, לא חתונה, אבל מבחינה הלכתית אני אשת איש". ערב ההכרעה בבג"ץ בנושא, היא מבהירה: "לא עברנו על נהלים"

חתונת רוצח ראש הממשלה: בשירות בתי הסוהר המומים מהידיעה כי יגאל עמיר נשוי. הבוקר (יום ו') אמרו ל-ynet כי "סוגיית חתונת עמיר נבחנת. אנחנו ממתינים לדיון בבג"ץ שהגיש עמיר בנושא ההתייחדות עם לריסה טרימבובלר שאמור להתקיים ביום חמישי הבא". ראשי השב"ס והפרקליטות העריכו כי הדבר לא יעמוד במבחן בג"ץ.   

 

דובר השב"ס, עופר לפלר, אמר כי מבדיקה עולה שאביו של עמיר ביקר אותו בפעם האחרונה לפני כארבעה שבועות. לפני שבוע ביקרו אותו אחותו ואמו ואתמול ביקרה אותו האישה - לריסה. על פי לפלר, "בבדיקה התברר כי בביקורים לא היו דברים חריגים".

 

בסוגיית ההתייחדות אומרים בשב"ס, בעקבות הפרסום על החתונה באמצעות שליח: "עמיר יכול גם לעבר את לריסה באמצעות שליח".

 

בתגובה לחתונה במחטף קרא ח"כ איתן כבל לקיים בדק בית בשב"ס - "לא ניתן להימנע מתחושה קשה של רשלנות בארגון", אמר כבל.

 

בעבר ניסתה משפחתו של עמיר לערוך חתונה במחטף ובאחד הדיונים שהתקיימו בבית הכלא ניסה האב, שלמה, להבריח לדיון יין וטבעת נישואים. אז הצליחו הסוהרים לסכל את המחטף כשמצאו את היין והטבעת בחיפוש בכניסה לאולם בית המשפט. 

 

קידושי לריסה, בשם עמיר

 

בעוד הקרב המשפטי שמנהל רוצח ראש הממשלה רבין על זכותו להינשא, הלילה התברר כי יגאל עמיר כבר נשוי.

 

לפני מספר שבועות זה קרה, תחת אפם של סוהרי השב"ס. אביו של יגאל עמיר, שלמה, הגיע לתאו בכלא המצוי תחת מעקב 24 שעות ביממה. הוא חזר עם טבעת וכתב כתובה, והעבירם לכלה המיועדת - לריסה טרימבובלר. כאשר קיבלה הכלה לידיה את הכתובה, והאב קידש אותה בשמו של עמיר, נכחו במקום שני עדים ורב. וכך, לפי ההלכה היהודית, הפכו השניים נשואים.

 

לדברי מקורביהם של בני-הזוג, הרב נסים קרליץ, אב בית-הדין הרבני של בני-ברק, הוא שאישר את הנישואים. ככל הידוע, הנישואים רשומים ברבנות בהרצליה.  

 

"זו לא הייתה חתונה, אלה היו קידושין", הסבירה טרימבובלר בשיחה עם ynet. "מבחינה הלכתית אני אשת איש, קיבלנו היתר הלכתי לכך. האקט של קידושין דרך שליח מוכר בהלכה. כעת, מבחינה הלכתית, אני אשת איש".

 

"למעשה, שקלנו את האפשרות הזאת מההתחלה", שיחזרה טרימבובלר. "במהלך החודשים האחרונים שוב שמעתי על האופציה הזאת. ברור שעדיף לעשות את זה בצורה נורמלית. אם היינו מקבלים אישור לחופה, זה היה עדיף. המאבק הזה נמשך כבר שמונה חודשים מיום הפרסום, ואין התקדמות".  

 

הכלה טוענת בתוקף שלא הייתה במעשה כל הפרה של נהלי השב"ס: "לשליח היה אישור לבקר את יגאל". היא גם משוכנעת שהעובדה שכבר נישאה לעמיר לא תפגע בדיונים המשפטיים, "שהם ממילא מתמקדים בסוגיית ההתייחדות".    

 

גאולה עמיר, אמו של הרוצח, סירבה לבקשת ynet להגיב לידיעה על נישואי בנה.

 

יובל רבין, בנו של ראש הממשלה יצחק רבין השוהה בארה"ב, שוחח הלילה עם מערכת ynet אך סירב גם הוא להגיב לדברים. 

 

איתן הבר, ראש לשכתו של רה"מ יצחק רבין ז"ל, אמר ל-ynet בתגובה: "מזמן חדלתי להתעניין במחלקת השרצים".

 

"שלב אחד לפני נישואים"

 

הרב לייב לנדסמן, דיין בניו-יורק, הסביר בשיחה עם ynet את המשמעויות ההלכתיות של האקט אותו ביצעו עמיר וטרימבובלר: "ההלכה מאפשרת קידושין באמצעות שליח, שהם למעשה שלב אחד לפני נישואים. התהליך הוא כזה שאתה כחתן ממנה שליח בפני שני עדים כשרים להיות השלוח שלך לקדש אשה פלונית, ונותן בידו טבעת. השליח מגיע לאשה, ושם נותן לה את הטבעת, ומקדש אותה בפני שני עדים כשרים 'הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל'".

 

הרב לנדסמן מדגיש שבשלב הקידושין, המקביל לשלב האירוסין, אין צורך בכתובה, אלא רק בטבעת: "כעת היא אשת איש, ולא יכולה להינשא למישהו אחר. אם היא רוצה להינשא למישהו אחר, היא נזקקת לגט. היא אשתו מבחינה הלכתית, אבל כדי שהחתן יוכל לחיות איתה, הוא צריך חופה ושבע ברכות".

 

גורמי דת הסבירו בשיחה עם ynet שהקידושין של בני הזוג עמיר וטרימבובלר עשויים לסייע להם בדיונים בבתי משפט: "לריסה טרימבובלר תוכל להציג את עצמה כעת כאשה הנתונה במצב קשה, כי למעשה היא נשואה, כך שיהיה קשה יותר למנוע מהם להתייחד".   


פורסם לראשונה 03/09/2004 00:28

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור ואורן רייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יש טבעת. טרימבובלר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
כדת וכדין. הרוצח
צילום: גיל יוחנן
צילום: מאיר פרטוש
האב. השליח
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים