שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  במוקד חקירת הפנטגון: דיפלומטים ישראלים
  וושינגטון פוסט: חוקרי המודיעין הנגדי של ה-FBI העלו בשיחות עם אישים בפנטגון שמות של שני דיפלומטים ישראלים, ושאלו אם לדעתם, הדיפלומטים הללו מוכנים לקבל מידע רגיש. בארה"ב מעריכים ששני הדיפלומטים הישראלים נתונים למעקב זה זמן רב

  חוקרי ה-FBI המבקשים לדעת את מהות הקשר בין נציגים ישראלים לבין בכירים יהודים בפנטגון, התעניינו לדעת בשיחות שקיימו עם אישים בפנטגון, אם שני דיפלומטים ישראלים מהשגרירות בוושינגטון, היו מוכנים לקבל חומר מודיעיני רגיש. כך דיווח היום (שבת) "וושינגטון פוסט".

   

  העיתון אינו מציין את שמות הדיפלומטים הישראלים, אם כי ברור שה-FBI עוקב אחר הדיפלומטים הישראלים במשך תקופה ממושכת. ה-FBI חוקר במקביל גם את מהות קשריו של עובד הפנטגון לארי פרנקלין, האיש שנחשד כ"כחפרפרת" של ישראל, עם אישים ישראלים ויהודים.

   

  וושינגטון פוסט דיווח שחוקרי המודיעין הנגדי תחקרו בשבועות האחרונים בכירים בהווה ובעבר בפנטגון וכן ממשרדו של סגן הנשיא דיק צ'ייני, בחשד שהעבירו חומר מסווג לישראל באמצעות השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק ולאחמד שלאבי, שהיה ערב המלחמה בעיראק המועמד האמריקני לתפוס את השלטון לאחר נפילת סדאם.

    

  השמות המוזכרים הם של ניו-קונסרווטיבים (השמרנים החדשים) בממשל בוש, בהם היהודים, סגן שר ההגנה פול וולפוביץ, תת-שר ההגנה, דאג פיית', בכיר לשעבר בפנטגון ובעל השפעה בפנטגון ריצ'רד פרל, ודיוויד וורמסר, מומחה לאיראן במשרד סגן הנשיא צ'ייני. השאלה שנשאלו אנשים בפנטגון היא האם הם חושבים שאישים אלו ירגלו עבור ישראל, ויעבירו אליה חומרים סודיים.

   

  וורמסר, פיית' ופרל, כתבו בשנת 1996 נייר עמדה שהועבר לראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, המדבר על הצורך להפיל את סדאם חוסיין ומשטרים קיצונים אחרים במזרח התיכון.

   

  ציד מכשפות נגד הניצים בממפלגה הרפובליקנית?

   

  הניו-קונסרווטיבים, בעלי עמדות ניציות במפלגה הרפובליקנית, טוענים שמתנהל נגדם ציד מכשפות על רקע דעותיהם הפוליטיות.

   

  עדיין לא ברור אם יוגש כתב אישום נגד לארי פרנקלין, שתואר כחפרפרת ישראלית בפנטגון. אם יוגש כתב אישום, יש סיכוי שיהיה זה אישום על עבירות של שימוש בלתי הולם במסמכים מסווגים. יתכן שבמשך השבוע יתחיל חבר מושבעים במשפט זוטא, שבסופו יוכרע אם יש הצדקה להגשת כתבי אישום.

   

  "וושינגטון פוסט" מציין כי לאחר שלוש וחצי שנים של מאבקים בתוך ממשל בוש לקביעת מדיניות כלפי איראן, עדיין אין מדיניות רשמית. הניו-קונסרווטיבים לחצו לקבל החלטה לשינוי המשטר באיראן. הם התנגדו לטיוטת המדיניות שהוצעה לנשיא, שהתנגדה לסייע לחוגי האופוזיציה כדי להפיל את משטר המולות איראן.

   

  לאישים אמריקנים, בהם כאלה שתושאלו על-ידי ה-FBI, לא ברורה סיבת החקירה בהקשר לישראל, שכן מדובר במערכת יחסים קרובה במיוחד, כולל העברת מידע מודיעיני רגיש ביותר. עם זאת, מדגישים גורמים אמריקנים כי בעיניהם, ישראל היא אחת משלוש המדינות הפעילות ביותר בריגול בתוך ארה"ב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  לארי פרנקלין. יואשם?
  צילום: איי פי
  מהות קשרי הפנטגון וישראל
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  שר ההגנה, ראמספלד
  צילום: רויטרס
  מומלצים