שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יהדות ואנושיות חייבים לבוא יחד

  "בשבילי, להיות יהודי פירושו לדחות קנאות בכל מקום". אלי ויזל, חתן פרס נובל לשלום, על יהדות ואנושיות

  • אלי ויזל הוא בעל תואר פרופסור על שם אנדרו וו' מלון להומניזם מאוניברסיטת בוסטון, ומחברם של יותר מארבעים ספרים, האחרון שבהם הוא Wise men and their tales. ב-1986 הוא זכה בפרס נובל לשלום.

   

  מילותיו האחרונות של דניאל פרל הן אלו של יהודי שנרצח רק בשל יהדותו. הן יהדהדו בלבבות רבים. מטרתן להוות תשובה לשאלות רוצחיו: למה אתה כאן?

  למה אתה מתנגד לטרור? למה אתה מוקיע חוסר צדק? "אני יהודי", ענה דניאל פרל.

   

  האם הוא האמין שלהיות יהודי היום נושא את אותה משמעות שהיתה לו אתמול ולפני אלף שנים? אני מאמין בכך. בשביל היהודי שבי, פירושו לחפש סיפוק בתור יהודי וגם בתור בן אדם. בשביל יהודי, יהדות ואנושיות חייבים לבוא יחד. להיות יהודי פירושו להכיר בכך שכל אדם נוצר בצלם אלוהים ולפיכך הוא ראוי לכבוד. בשבילי, להיות יהודי פירושו לדחות קנאות בכל מקום.

   

  בתור יהודי אני חייב להיות רגיש לכאב של כל בני האדם. להישאר אדיש לרדיפה ולסבל בכל מקום שהוא, באפגניסטן או בקייב, פירושו להיעשות משתף פעולה עם המענה.

   

  אתם לא חייבים להיות יהודים אורתודוקסים כדי לענות על השאלות האלה. למעשה, אתם אפילו לא חייבים להיות יהודים. אתם חייבים להתייחס לאלוהים ולתורה ברצינות. זאת הסיבה שרבים מהנוצרים המאמינים מבינים את תפקידם של היהודים טוב יותר מיהודים חילונים. הם מאמינים באלוהים של היהודים, בתורה של היהודים, ובכך שהיהודים הם העם הנבחר.

  הגיע הזמן שהיהודים יאמינו בזה.

    

  • "בשביל יהודי, יהדות ואנושיות חייבים לבוא יחדיו." מאת אלי ויזל לקוח מתוך אני יהודי: הרהורים אישיים בהשראת מילותיו האחרונות של דניאל פרל © 2004 יהודה ורות פרל (woodstock, VT: jewish lights publishing). מחיר - 24.99$ +3.95$ לטיפול ומשלוח בארה"ב. ניתן להזמין ברשת באתר המצורף, בדואר, או להתקשר 800-962-4544. האישור ניתן מאת Jewish Lights Publishing, P.O. Box 237, Woodstock, VT 05091. הספר ניתן להשגה בחנויות ספרים מובחרות ברחבי העולם ומאתרי האינטרנט של אמזון וברנס & נובל.

   

  • כל התמלוגים של "אני יהודי" יוקדשו לתמיכה בעמותת דניאל פרל. מטרת העמותה לקדם הבנה בין-תרבותית באמצעות עיתונות, מוזיקה, וצורות תקשורת חדשניות.

   

   

  תרגם מאנגלית: אורי שגיא
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים