שתף קטע נבחר

לפיד מעריך: בחירות לקראת הקיץ

יו"ר שינוי היה שמח לצרף את העבודה, אבל חי בשלום גם עם הקואליציה הנוכחית. בחירות בפתח? הוא מוכן: "מול האנרכיה בעבודה והפאנטים בליכוד - יבואו אלינו". ומה עם אהוד ברק? "הניסיון שלי איתו מאוד מעצב, המהפכה האזרחית שלו החזיקה שלושה ימים". בינתיים, מקורבי שרון כבר לא ממהרים לאיים בבחירות: "אפשר למנוע את זה, הרי הסיעה החדשה לא תהיה נוחה יותר"

"בהחלט קיימת סבירות שהבחירות יהיו כבר ב-2005. אני לא אקדם את זה, אבל אנחנו מוכנים. מבלי להתחייב על כך, אני מעריך שזה יקרה לקראת הקיץ". 

 

בתום סיבוב ארוך וחסר כל תוצאה של מו"מ קואליציוני, יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, שב מחופשה בשוויץ ושש אליי קרב. הוא משוכנע שבבחירות הקרובות מספר המנדטים לא יירד, ואולי אף יעלה. שלא כמו בכירי העבודה, הוא מסרב לקרוא מפורשות לבחירות, ובעצם די נוח לו עם הקואליציה הנוכחית.

  

אחרי כל הזעזועים שעברה המערכת הפוליטית בקיץ, הקואליציה לא השתנתה, ועל פי מקורבי ראש הממשלה, גם לא תשתנה בזמן הקרוב. לפיד לא מופתע. "עם כל היוזמות", הוא אומר, "אמרתי לשרון עוד לפני פתיחת המו"מ לא לגעת בקואליציה. אז עשינו סיבוב גדול - וחזרנו לאותה נקודה. חששתי שלא ייצא כלום מזה. הייתי שמח מאוד אילו הייתה קמה קואליציה עם העבודה, אך הערכתי נכון את הפנאטיות של הימין בליכוד".

 

במו"מ עצמו, אומר יו"ר שינוי בשיחה עם ynet, המפלגה הקריבה קורבנות, כאשר הסכימה לשבת עם יהדות התורה. "זה היה רעיון שחיפש את הטיימינג שלו - ומצא. עשינו את זה כדי לעזור לשרון להציל את הממשלה, לתת סיכוי לכלכלה ולהתנתקות, אבל גם כדי להרחיב את האג'נדה, שלא יגידו שאנחנו מפלגה של נושא אחד בלבד. בכל מקרה, לא ויתרנו על סדר היום שלנו בנושאי דת ומדינה. נילחם בכל הכוח על שינוי חוק טל וברית הזוגיות, אבל אנחנו מביאים קשת רחבה".

 

קשת רחבה או לא, במערכת הפוליטית לא כולם בטוחים ששינוי תוכל לשחזר את ההישג של 15 מנדטים. אבל לפיד אופטימי. "שינוי נמצאת במצב הכי טוב מכל המפלגות. אתה מסתכל על הליכוד ורואה פיצול טוטאלי. בעבודה? אנרכיה. מנגד, יש לך מפלגה שצועדת בקו שקבעה לעצמה. זה ימצא ביטוי בבחירות. אנשים שמאוכזבים מחוסר המנהיגות מחד והקיצוניות מאידך יבואו אלינו".

 

לפיד מעריך, אמנם, שיהיו בחירות כבר בשנה הבאה, והוא בטוח שכוחה של מפלגתו רק יעלה. עם זאת, הוא נמנע מליפול לתוך מלכודות, ולפי שעה, אי אפשר להוציא ממנו הצהרה לפיה הוא רואה עצמו מועמד לראשות הממשלה. "השאלה הזו מאוד מחמיאה", הוא אומר בחיוך, "אבל אני אחכה עם זה. הרי ברגע שאני אומר שאני לא פוסל את זה, זה כאילו אני מודיע שאני הולך לעשות את זה".


בהתייחס לשאלה האם שינוי תפרוש מהקואליציה במקרה של בחירות, אמר לפיד כי "לא נפרוש בהפגנתיות כדי לרוץ כאופוזיציה, אבל נתנהג בהתאם למציאות של בחירות".מודעה  
 

  

ומה באשר לאפשרות לקאמבק הכי מתוקשר בתולדות המדינה - אהוד ברק? "הניסיון שלי איתו הוא מאוד מעצב", אומר לפיד. "הצרה הגדולה שלו היא שהלך על הסדר האזרחי, אשר החזיק מעמד בדיוק שלושה ימים. ההבטחות שהוא נתן ולא קיים לשינוי. זה לא מעודד. אם עד עכשיו אין פיזור כוחות בעבודה, הוא רק יוסיף לפיזור הכוחות".

 

לקראת מימוש תוכנית ההתנתקות, שר המשפטים שומע את הקולות בימין הקיצוני - ומודאג. "אני מאוד מקווה שהם לא יתפתו לאלימות. בכל מקרה, עליי הם לא מאיימים. ברור שיהיו קרבות קשים בכנסת ובבג"ץ, יש לפנינו עוד תהליך חקיקה שוודאי לא יהיה קל. קבעתי פגישה עם ראשי יש"ע לפי בקשתם, אבל הם ביטלו אותה".  

 

"בחירות עכשיו? בשביל מה?"

 

בעוד שלפיד, כמו רבים במערכת הפוליטית, כבר מריחים את הבחירות, בסביבתו של ראש הממשלה, שם נהגו בחודשים האחרונים לאיים בהליכה לבוחר אם לא תוקם ממשלת אחדות, דווקא מנסים הפעם לצנן את ההתהלבות, ומתכוונים לעשות כל מאמץ כדי לדחות את הקץ.

 

"לשם מה בחירות טובות לנו עכשיו?", תוהה אחד ממקורביו של שרון. "הרי אם נעשה מאמץ גדול, אפשר לא להגיע לבחירות ב-2005. צריך לעבוד על זה קשה, וראש הממשלה עושה זאת. בחירות עכשיו לא טובות, משום שסיעת הליכוד החדשה לא תהיה נוחה יותר מבחינת שרון, והם לא יעזרו לו במהלכים המדיניים".  

 

גם בנושא ההתנתקות ניתן לשמוע נימה מסוייגת יותר, לעומת הנחישות שהפגין ראש הממשלה עצמו בתקופה האחרונה. כך, למשל, אומרים גורמים בסביבת שרון כי תהליך חקיקת חוק הפיצויים תהיה כנראה ארוכה ומורכבת מאוד. "צריך לזכור שמדובר בחקיקה, אשר כוללת פיצויים והעברת אנשים ממקום למקום. חייבים גם לקחת בחשבון את המציאות. אם כל יום יתפוצץ פה אוטובוס, גם אם לראש הממשלה הזה יש המון רצון טוב - יש לו בעיה. נצטרך לבחון כל הזמן את השטח ולפעול לפי המצב שנוצר".   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
"אמרתי לו, אל תיגע בקואליציה". לפיד ושרון
צילום: עמית שאבי
צילום: צביקה טישלר
ניסיון מעצב. ברק
צילום: צביקה טישלר
צילום: צביקה טישלר
אנרכיה בעבודה. פרס
צילום: צביקה טישלר
צילום: תומריקו
פנאטיות בליכוד. הוועידה
צילום: תומריקו
מומלצים