שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סולימאן חוזר; ומה נשתנה? ערפאת התחזק
  בביקורו האחרון הקציב מפקד המודיעין המצרי חודשיים לפלסטינים כדי ליישם את הרפורמות והיום יגיע לקבל עדכונים. מקור פלסטיני: מה שנשתנה הוא התחזקות ערפאת על חשבון אלה שקראו לרפורמות. ל-ynet נודע: למרות שהמפקד בפועל של מנגנון הביטחון המסכל ברצועה הוא ראשיד אבו שבאכ, חתם ערפאת על צו נשיאותי שבו מינה רשמית לתפקיד את סולימן מוטלאק, מראשי הביטחון המסכל ברצועה

  המגעים המדיניים מתחדשים: יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, וצמרת ההנהגה הפלסטינית ייפגשו היום (ב') עם מפקד המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, שיגיע למוקטעה ברמאללה עם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט.

   

  הפגישה תעסוק ברפורמות הביטחוניות ברשות ובמצב ברצועה לקראת תוכנית ההתנתקות.

   

  בביקורו האחרון ברשות הקציב סולימאן לפלסטינים זמן של חודשיים כדי להשלים את הרפורמות הביטחוניות וביקור זה נועד לקבל מהפלסטינים עדכונים על הצעדים שנקטו עד כה.

   

  האם הרפורמות בוצעו?

   

  מקור פלסטיני אומר ל-ynet כי ההערכה היא שהמצרים סבורים ש"על הנייר" ביצע ערפאת את השינויים בסבב המינויים האחרון שביצע במערכת הביטחונית, בעיקר ברצועה, כאשר רשמית הוא איחד את 13 מנגנוני הביטחון הפלסטינים לשלושה.

   

  על רקע הפגישה, הוכרז ברשות על תהליך של בחירות כאשר בימים אלה ממש מתנהל הרישום של הציבור הפלסטיני בספר הבוחרים, רישום שיימשך כחמישה שבועות לקראת הכנת בחירות לרשויות המקומיות ברשות, בחירות שעצם קיומן מוטל עדיין בספק רב לנוכח המצב בשטח.

   

  יחד עם זאת אומר המקור כי המצרים לא יסתפקו במה שיוצג להם על הנייר ויבקשו לשמוע ולראות מה השתנה בשטח.

   

  מה נשתנה? ערפאת התחזק

   

  למעשה, אומר המקור ברשות, כי הדבר המרכזי שהשתנה בשטח הוא התחזקותו של ערפאת ברצועה על חשבון אלה שקראו לשינויים מפליגים במערכת הביטחונית הפלסטינית בכלל וברצועה בפרט.

   

  ערפאת, אומר המקור, מוכיח כי השינויים חייבים להיעשות בהסכמתו וכי אנשי המפתח ממשיכים להיות האנשים שלו. ערפאת התפייס עם מוחמד דחלאן ונעשים מאמצים לפיוס בינו לבין אבו מאזן.

   

  גם מפקדי מנגנונים נוספים קיבלו את מרותו המוחלטת של ערפאת וההתנגדות הגדולה שגרר מינויו של מוסא ערפאת למפקד הביטחון הכללי ברצועה דעכה.

   

  ל-ynet נודע כי שעה שהמפקד בפועל של מנגנון הביטחון המסכל ברצועה הוא ראשיד אבו שבאכ, סגנו לשעבר של דחלאן ומנאמניו, חתם ערפאת על צו נשיאותי שבו מינה רשמית לתפקיד את סולימן מוטלאק מראשי הביטחון המסכל ברצועה.

   

  מוטלאק לא מכהן בפועל בתפקיד אולם עצם נוכחותו מביאה לכך שלא כל הביטחון המסכל יתגייס בבוא היום למחאה נגד ערפאת.

   

  המקור אומר כי המצרים יבינו כי רק איש אחד ממשיך להיות הכתובת לשינויים ברצועה, והוא יו"ר הרשות, יאסר ערפאת. במצב הזה הם יידרשו להגיע להבנות עם המנהיג הפלסטיני.

   

  נושא נוסף שינסו לקדם המצרים הוא הדיאלוג הפנים פלסטיני בין הפלגים, נושא שהמצרים פועלים לקדם כאשר ברקע הפיגוע בבאר שבע שאותו ביצע החמאס, ומעיב על מאמצי מצרים לשכנע את הפלגים הפלסטינים להגיע להפסקת אש לקראת ההתנתקות.

   

  מקור פלסטיני אומר ל-ynet כי יש צורך לשתף יותר את סוריה במגעים בין הפלגים ובנעשה בשטח בכלל כדי שסוריה תפעיל את השפעתה על הארגונים הפלסטינים בכיוון של הפסקת הפיגועים. "כל עוד אין שיתוף פעולה עם הסורים לא ברור כיצד יצליח הדיאלוג הפנים פלסטיני", אומר המקור.

   

  ל-ynet נודע כי שני הבכירים המצרים יבקרו בישראל כבר בתחילת השבוע הבא כדי לעדכן את ראש הממשלה שרון ובכירי ממשלתו בהתפתחויות המגעים מול הפלסטינים כדי לעמוד על התקדמות תוכנית ההתנתקות מן הרצועה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ערפאת. ביצע סוף סוף רפורמות?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  סולימאן. חוזר
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  סוריה. "לשלב במגעים"
  צילום: איי פי
  מומלצים