שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אפילו מדענים טועים

  בדיקות חוזרות חושפת טעויות בתחום הניתוחים הסטטיסטיים

  מתוך תכנית 153 - טעויות במדע:

   

  מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Nature חושף טעויות בניתוחים סטטיסטיים בספרות המדעית, וקורא להגברת הערנות של חוקרים ועורכי כתבי עת.

   

  שני סטטיסטיקאים מאוניברסיטת גירונה שבספרד, בדקו מאמרים שהתפרסמו בשני כתבי עת חשובים – המגזין Nature, וה- British medical journal.

  החוקרים השתמשו בנתונים הגולמיים, וחישבו מחדש את ערך P. ערך זה הוא המצביע על שונות סטטיסטית, כלומר, האם קיים הבדל מובהק בין הקבוצה המקבלת טיפול, לקבוצת הביקורת.

  בכעשירית מהמקרים שנבדקו, נמצא ערך P שונה מזה שפורסם במאמר המקורי. טעויות קטנות יותר (כמו עיגול לא מדויק) נמצאו ב- 38% מהמאמרים ב- nature, וב- 25% מהמאמרים ב- British medical journal. במקרה אחד נמצא כי הבדל שתואר במאמר המקורי כמובהק, איננו כזה.

   

  הסטטיסטיקאים טוענים כי למרות שמדובר בטעויות קטנות, ההשלכות שלהן עשויות להיות בעלות משקל. בנוסף, הטעויות, קטנות ככל שיהיו, פוגעות באמינות המחקר ומסקנותיו.

  עורכי המגזינים Nature ו- British medical journal הגיבו ואמרו כי יבדקו את את נהלי העריכה ובדיקת הנתונים. בנוסף, הציעו לפרסם תוצאות גולמיות של מחקרים, ולאפשר לציבור הקוראים לבדוק את אמינות הניתוח הסטטיסטי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  הסתברות וסטטיסטיקה
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  גם מדעים מדויקים
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  אינם חסינים בפני טעויות אנוש
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים