שתף קטע נבחר

ועדת הפנים: מח"ש מגבה אלימות שוטרים

הוועדה קוראת להקים ועדת חקירה בנושא אלימות השוטרים וליזום תיקונים בחוק שימנעו חקירת שוטרים על ידי חבריהם. יו"ר הוועדה, ח"כ שטרן: רוב התלונות נגד שוטרים נסגרות. יש להדיח שוטרים שהורשעו. משרד המשפטים מגיב: לקרוא לפרק את מח"ש על סמך נתונים חלקיים ושגויים, הוא מעשה מיותר, לא אחראי ולא ראוי

חברי ועדת הפנים של הכנסת מתחו היום (ד') ביקורת נוקבת על המחלקת לחקירת שוטרים במשרד המשפטים, וטענו כי בהתנהלות המחלקה רווח הנוהג של עדויות שקר, בידוי ראיות וחיפוי הדדי, שתורם לחיפוי על עבירות אלימות של שוטרים נגד אזרחים.

 

חברי הוועדה, ובראשם היו"ר ח"כ יורי שטרן, החליטו בתום הדיון פה אחד לפנות ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, על מנת שיורה על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא אלימות שוטרים נגד אזרחי המדינה. כמו כן החליטו חברי הוועדה ליזום פנייה לשר המשפטים יוסף (טומי) לפיד בדרישה לבצע רפורמה מיידית במחלקה, ולתקן את החוק באופן שימנע משוטרים לחקור את חבריהם במקרה של תלונה.

 

מנתונים שהגישו נציגי מח"ש בדיון עולה כי בשנת 2004 נפתחו 1,531 חקירות נגד שוטרים על שימוש בכח, אך מתוכם נפתחו רק 58 הליכים פליליים נגד שוטרים.

 

"רוב התלונות נגד שוטרים נסגרות", אמר ח"כ שטרן. "יש להדיח שוטרים שהורשעו, להורידם בדרגה ולהפסיק את הנוהג של עדויות שקר, בידוי ראיות וחיפוי הדדי. מח"ש נותנת חיפוי וגיבוי לאלימות השוטרים. לא נרפה עד שיוכח כי המשטרה מתקנת את דרכיה", הוסיף.

 

בדיון התברר עוד כי תיקים רבים הנדונים במחלקה באפיק המשמעתי, נסגרים על ידי המשטרה בטענה של חוסר עניין לציבור. חברי הוועדה החליטו להפנות דרישה לפתוח את כל התיקים הללו.

 

כמו כן למדו חברי הוועדה כי בכל מקרה של תלונה של אזרח נגד שוטר, קיים נוהל של "תלונה נגדית" במסגרתו נפתחת תלונה של השוטר נגד האזרח המתלונן. הוועדה החליטה כי יש לשנות את הנוהל הזה, לעצור את כל ההליכים שנפתחו נגד אזרחים ולבדוק מחדש את קבילות הראיות של השוטרים בתיקים האמורים.

 

נציגי המשטרה שנכחו בדיון יצאו מגדרם בניסיון להגן על כבודה של מח"ש, אך ללא הועיל. ניצב גבי גל, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, טען שנושא הפעלת הכוח נגד אזרחים עומד "בראש מעיינה של המשטרה". ניצב גל גילה כי יעמוד בראש "פורום משמעת ארצי" שהוקם לאחרונה במשטרה, במטרה לטפל בסוגיית משמעת השוטרים.

 

ניצב משנה רונית קמינסקי, ראש מחלקת משמעת במשטרה, טענה כי "המסר המוטמע היום לשוטרים הוא חד משמעי - אלימות היא בלתי נסבלת".

 

משרד המשפטים: ח"כ שטרן התבסס על נתונים שגויים

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מדברי ח"כ יורי שטרן עולה תמונה של הסקת מסקנות שגויה על דרך תיפקודה ויכולותיה של מח"ש, וזאת בהסתמך על פרטים ונתונים חלקיים, במקרה הטוב.

 

"מח"ש מנהלת אלפי חקירות מדי שנה וככל שמתגבשות ראיות לביצוע עבירות פליליות - מוגשים כתבי אישום פליליים. העדויות שהובאו בפני הוועדה אמנם קשות, וחלק מהמקרים נמצאים עדיין בחקירת מח"ש, אך אין זה רציני לנסות ולהסיק מתוך אותם מקרים בודדים על עבודתה של המחלקה, שמתבצעת ללא משוא פנים ובמקצועיות רבה".

 

עוד נמסר ממשרד המשפטים: "מח"ש מקפידה לחתור למיצוי מלא ככל שניתן של החקירות המתנהלות על-ידה, ואכן שיעור מיצוי החקירה עומד על כ-60%, שהוא שיעור גבוה למדי ביחס ליחידות חקירה בארץ ובעולם. לקרוא לפרק את מח"ש על סמך נתונים חלקיים ושגויים ואי הבנת תפקידה, יכולותיה ומגבלות סמכותה, וזאת תוך הכפשתם של עשרות עובדי ציבור נאמנים ומסורים – הוא מעשה מיותר, לא אחראי ולא ראוי". 


פורסם לראשונה 08/09/2004 14:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
להקים ועדת חקירה. פינוי מתנחלים (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: גבי מנשה
"יש להדיח שוטרים שהורשעו". שטרן (ארכיון)
צילום: גבי מנשה
מומלצים