שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון שלח את שופטי בג"ץ להר-הרצל
  ראש הממשלה הבהיר כי גדר ההפרדה תקיף גם את גוש-עציון: "אני לא רוצה לראות קרוואן אחד בגוש מחוץ לגדר. אם שופטי בג"ץ ישאלו למה - תישלחו אותם לקבר האחים של חללי הגוש"

  "בפעם הבאה, אם ישאלו אתכם שופטי בג"ץ על השיקולים שהביאו אתכם לכלול את כל יישובי גוש עציון בתוך הגדר – אני מציע לכם לשלוח אותם להר-הרצל לקבר האחים של חללי הגוש, שנרצחו על-ידי המון ערבי במלחמת השחרור. הביקור של השופטים בהר-הרצל יסייע לכם להבין את ההחלטה שלנו".

   

  כך, לפי "ידיעות אחרונות", אמר אתמול (יום ד') ראש הממשלה, אריאל שרון, לראשי מערכת הביטחון והמשפט, בדיון מיוחד שערך על תוואי הגדר המתוקן.

   

  בעקבות פסיקת בג"ץ, שהתווה את "עיקרון המידתיות" בין צרכי הביטחון לצרכי האוכלוסייה הפלסטינית, מתקרבת הגדר לקו הירוק. אולם במהלך הדיון, שעסק בעיקרו בתוואי הגדר הדרומי, הבהיר ראש הממשלה כי שלושת גושי ההתיישבות הגדולים בגדה - אריאל, מעלה-אדומים וגוש-עציון - יישארו בתוך תוואי הגדר העתידי.

   

  דני תירזה, ראש פרוייקט "קשת צבעים" בפיקוד מרכז, ציין באוזני המשתתפים בדיון כי העבודות באזור אריאל נמשכות, למרות שאחד הקטעים נמצא בהליכים משפטיים ועוכב בצו ביניים.

   

  שרון הבהיר כי למרות שלא התקיים דיון של ממש על אריאל, ברור שהיא נכללת בתחום הגדר, כפי שסוכם בהחלטת הממשלה. בעניין גוש-עציון, סוכם שהתוואי

  יישאר עקרונית כפי שהוא, תוך תיקונים נקודתיים שיתחשבו בקרקעות פלסטינים.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, אמר בדיון: "צריך להסתכל על הגדר כפרויקט לאומי, לכבד את בג"ץ, ובמקביל להאיץ את התהליכים המשפטיים, על מנת לחזור לעבודות בשטח בהקדם האפשרי, כי הגדר היא מרכיב בטחון משמעותי".

    

  באשר לגוש-עציון, אמר מופז: "על גדר הביטחון להקיף אותה גם מהצד המזרחי, בגדר היקפית מורחבת". בהתייחסו לראש-העין, אמר: "לדעתי הגדר צריכה להיות מרוחקת מרחק של כ-2 ק"מ מהיישוב, שזהו המרחק המינימלי הנחוץ כדי לתת ביטחון".

   

  מופז הצהיר כי הוא מעוניין להופיע בפני השופטים ולהעלות לפניהם נימוקים שונים ממה שעלו עד כה בנוגע לסיבות שמערכת הביטחון ממקמת את הגדר בשטחים פלסטינים. ראש המועצה לביטחון לאומי, גיורא איילנד, טען שהנימוקים שהעלו נציגי הפרקליטות היו "כושלים", והציע לחזור לבג"ץ ולטעון כי "הגדר נועדה להגן על ישראלים – ולא על ישראל".

   

  "אם כך", ענה היועץ המשפטי לממשלה מזוז, אם אתה רוצה להגן על כל הישראלים בשטחים – אז תזיז את הגדר מזרחה כך שלא יישאר ישראלי אחד מחוץ לגדר ותשתלט על מרבית שטחי הגדה".

   

  גם ראש השב"כ, אבי דיכטר, דיבר בעד הזזת הגדר באופן שיקיף את רוב ההתנחלויות, כדי להעניק ביטחון מרבי לישראלים שחיים ביהודה ושומרון. כשהגיע הדיון לתוואי באזור גוש-עציון התערב שרון נחרצות ושלל כל הצעה לשינוי מהותי בתוואי. "אני לא מוכן שאפילו קרוואן אחד בגוש עציון יישאר מחוץ לגדר הביטחון", אמר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  שילכו לבתי העלמין. שרון
  צילום: איי פי
  צילום: אחיה ראב"ד
  מוכן להופיע בפני השופטים. מופז
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: חיים הורנשטיין
  עיקרון המידתיות. השופט אהרון ברק
  צילום: חיים הורנשטיין
  מומלצים