שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ניר פפאי

  חוק החופים

  והנה עוד דבר, שבשנים האחרונות נחשב כמעט לא-בר-ביצוע: החוק להגנת חופי הארץ, ולהכרה בהם כמשאב טבעי, המיועד לשימושנו, הציבור הלא-קבלני. החוק הזה נידון במשך חמש-שנים-ארוכות, עד שהגיע סוף סוף לאישורו בכנסת, לפני כמה שבועות. ואנחנו מאחלים מזל טוב מקרב לב לאבא של החוק הזה בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי. ערב טוב.

   

  לאחרונה אושר בכנסת חוק החופים אשר נידון במשך 5 שנים עד לאישורו. במסגרת החקיקה מוכר לראשונה חוף הים כולו כמשאב טבעי המיועד לציבור שיש להגן עליו. בחקיקה, מתייחסים לראשונה לרצועה שאורכה 300 מטרים מפני הים. משמע, מעבר לרצועת החול הסמוכה לפני המים, מכיר החוק שיש ערך בשמירה על מצוק הכורכר וסביבת הים.

   

  החוק מגן על החופים ע"י הגבלת מספר גורמים מזיקים:

  הגבלת הבניה- בניה לאורך החוף היא אחד האיומים המשמעותיים ביותר. עד היום נאסרה בניה

  ברצועה שאורכה 100 מטרים מהים. על אף האיסור ניתנו התרים מיוחדים וקמו בנינים לאורך החוף. החוק מגביל את הבניה ל- 300 מטרים מהים. כל חריגה מהטווח נדרשת לאישור מוועדה שבין יושביה יש נציגות מכובדת ל"ירוקים".

  זכות מעבר דרך החוף- לראשונה מעוגנת בחוק זכות המעבר דרך החוף לכל דורש. משמע, חל איסור לתחום לעצמו חלקת חוף אלא באישורי הוועדה.

  בנוסף, הוגדרו בחוק אמצעי ענישה למי שפוגע בחוף. מדובר בקנסות גבוהים ומאסר עד 6 חודשים לכל מי שפוגע במערכת האקולוגית: חולות, מצוקים, בע"ח, צמחים וכו'. בנוסף החוק מגדיר שההיטל על הפוגעים לסביבה ייועד למימון הגנת הסביבה.

   

  הפגיעות הבולטות בחופי הארץ הן המבנים שמוקמים לאורך הים: מרינות שאורכן 800 מ' אשר חוסמות את תנועת החולות ומצמצמות את רצועת החול. בניה חומתית ומנוכרת של בתי עשירים כמו מגדלי חוף הכרמל, בנין sea and sun, וכפר הים באולגה שחלקם חורגים מהתקנים ומתקרבים לים יותר מהמותר. בניית המבנים הנ"ל אושרה באוזלת יד ללא מאבק משמעותי מצד הארגונים הירוקים.

   

  גם היום מתוכננת בניה מאסיבית לאורך הים. חוק החופים לא אוסר את הבניה אך הוא מגביל אותה. למשל, כל השטח הפתוח שבין ת"א להרצליה עתיד להיבנות. חוק החופים עתיד להפוך את הבניה הזו לבניה המתחשבת בסביבה, מרוחקת מהים ומהמצוק.

  *כאמור, חוק החופים נידון בוועדות במשך 5 שנים. יש המון בעלי אינטרסים ש"נלחמים" על החוף. ביניהם צה"ל, רשויות נמלים, רשויות מקומיות, אנשי נדל"ן וכו. בשנות ה-90 החלו לבנות לאורך חופי הארץ פרוייקטים נדל"ניים מאסיביים. לארגוני הסביבה לקח זמן להתעשת, להבין את האיום על הים ולפעול בנידון. כיום, בשורה של מדינות מערביות יש חוקי חופים.

   

  ניר פפאי, רכז חופים וים בחברה להגנת הטבע התארח בתכנית מספר 148

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  ניר פפאי
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  בנייה חופשית
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  או חוף חופשי
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים