שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אלון מלכיאור

  התיכון לחינוך סביבתי בשדה בוקר

  התיכון לחינוך סביבתי במדרשת בן גוריון שבשדה בוקר הוא בית הספר הסביבתי הראשון בארץ. זהו תיכון עיוני המשלב תוכנית לימודים מיוחדת ללימודי סביבה. הלימודים בבית הספר משולבים בהמון פעילויות בשטח וטיולים.

   

  הלימודים בבית הספר:

  בעבר, התיכון הסביבתי היה בית הספר היחיד שבו לימדו סביבה ובחינת הבגרות בנושא הייתה פנימית. היום, עם עליית המודעות

  הסביבתית נפתחו מגמות ללימודי סביבה בבתי ספר ברחבי הארץ ומשרד החינוך כותב בחינת בגרות במקצוע.

  תלמידי התיכון יוצאים לסדנאות רבות בשטח שבמהלכן לומדים על מאפיינים שונים באזורים בארץ. בסדנאות לומדים לנתח את החי והצומח בשטח, ולנתח את היחסים בין המינים במקום מוגדר. בנוסף מרבים לעסוק במקומו של האדם בסביבה הטבעית ולומדים את ההשפעה שלו על הסביבה.

  במסגרת לימודי הסביבה כל התלמידים מחויבים להכין עבודת אקוטופ שבה מנתחים תא שטח ולומדים את המערכת האקולוגית בו. מכיוון שהסביבה הטבעית בה נמצא בית הספר עשירה בחי וצומח, נושאי האקוטופים הם מגוונים ביניהם עבודות על יעלים, נשרים, מקווי מים במדבר וכו'.

  התיכון נמצא במדרשת בן גוריון. במדרשה נמצא גם המכון לחקר המדבר של אוניברסיטת בן גוריון והמרצים במכון מלווים את תלמידי בית הספר בחלק מעבודות הגמר.

  כחלק ממשימות המחויבות האישית, יוצאים תלמידים בתיכון לימים בשטח עם הפקחים של רשות שמורות הטבע והגנים. הם מסייעים לפקחים בעבודתם, לומדים ומנקים את שמורות הטבע.

   

  רוב תלמידי בית הספר חיים יחד בפנימייה אליה מגיע נוער חובב טיולים וטבע מכל רחבי הארץ. הפנימייה היא חלק בלתי נפרד מבית הספר וחלק גדול מהטיולים נערכים במסגרתה. כל הטיולים שנערכים במסגרת התיכון הם טיולים מאתגרים הכוללים לינה בשטח, חלקם טיולים נודדים. במסגרת ההוויה ה"טיילית" בתיכון, תלמידי התיכון יכולים לצאת לבדם לטייל. זהו בית הספר היחיד בארץ שלתלמידיו יש אישור לטייל לבד ושבו מוגדר יום עבור טיול.

   

  בבית הספר התפתחו מסורות שנוגעות לסביבה. הטקס שפותח את שנת הלימודים הוא טקס זריחה שנודע באזור כולו. כל תלמידי התיכון צועדים באמצע הלילה אל אחד ההרים בסביבה ומקבלים שם את הזריחה בריקודים ופעלולים פירוטכניים. בנוסף, בכל חג פורים מארגנים עדלאידע בית ספרית מרשימה שכולה עשויה חומרים ממוחזרים.

   

  אלון מלכיאור, מנהל הפנימייה בתיכון לחינוך סביבתי במדרשת בן גוריון בשדה בוקר התארח בתכנית מספר 148.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  אלון מלכיאור, עפרה נובופלנסקי, עודד קליק
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  התיכון לחינוך סביבתי
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  לומדים לאהוב את הטבע
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים