שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החיידק השורד

  נשבר שיא ההישרדות של בקטריות בחום

  מתוך תכנית 152 - הישרדות:

   

  קבוצת חוקרים מאוניברסיטת מסצ'וסטס זיהתה חיידק המסוגל לחיות ולהתרבות בטמפרטורה של 121 מעלות צלסיוס. בכך נשבר השיא הקודם של השרדות בחום,

  שעמד על 113 מעלות. החיידק הקשוח, המכונה בינתיים "זן 121", התגלה בפתחו של זרם מים חם, בחלקו הצפון-מזרחי של האוקיינוס השקט. הגורם המגביל את יכולתם של יצורים לחיות בטמפרטורות גבוהות הוא החלבונים, החיוניים לתפקודו התקין של כל יצור חי. החלבונים עוברים שינויים מבניים בטמפרטורות גבוהות, ומאבדים את פעילותם. לכן החוקרים מתכננים לבדוק בעתיד, את המנגנונים המאפשרים לחלבונים של החיידק העמיד לשרוד בטמפרטורות גבוהות כל כך. בנוסף לכך, התגלית יכולה לסייע בפתרון שאלות הנוגעות לתחילת החיים על פני כדור הארץ, וכמה עמוק מתחת לפני האדמה ניתן למצוא יצורים חיים.

  חיידקים השורדים תנאים קשים נקראים בשם הכללי "אקסטרימופילים". כך למשל, החיידק דיינוקוקוס רדיודורנס, מסוגל לשרוד רמת קרינה גבוהה פי שלושת אלפים מזו שתהרוג בן אדם. בים המוות חיות אוכלוסיות חיידקים שהסתגלו לריכוזי המלח הגבוהים, ובאנטרקטיקה נמצאים חיידקים אוהבי קור. ההישרדות של חיידקים בתנאים קיצוניים שכאלה מעוררת תקווה שיום אחד ניתן יהיה למצוא אותם גם על כוכבים אחרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מהי הטמפרטורה המקסימלית
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  בה יכולים חיידקים לחיות
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  אם לא תראו איך תדעו?
  באדיבות "חדשות המדע" ערוץ 8
  מומלצים