שתף קטע נבחר

לפיד: לא נשב בשקט מול ההסתה

שר המשפטים מזהיר מקריאות רבנים ומתנחלים לשימוש באלימות כדי למנוע פינוי ומודיע: "לא נישאר בשקט כשההסתה הופכת לאיום מוחשי שיש בו יסודות של המרדה". ח"כ אלדד בתגובה: להעמיד לדין את ראש הממשלה כי הוא קרא לחיילים לסרב פקודה כשהיה באופוזיציה. אתמול חתמו כ-200 פעילי ימין על עצומה הקוראת לכוחות הביטחון שלא להשתתף בפינוי

שר המשפטים יוסף לפיד אומר היום (ו') כי הקריאות והאיומים של רבנים או מתנחלים לשימוש באלימות כדי למנוע פינוי של התנחלויות הן סכנה לשלום המדינה ולשלטון החוק.

 

השר לפיד הוסיף כי "מערכת המשפט לא תוכל להישאר בשקט כאשר ההסתה הופכת לאיום מוחשי שיש בו יסודות של המרדה ושל איום לשימוש בכוח נגד זרועות הביטחון. אני יכול להבין לזעמם של חוגים שההתנחלויות הן בנפשם אך הזעם הזה חייב למצוא ביטוי במסגרת הכללים הדמוקרטים ובמסגרת החוק". לדבריו, "לא ייתכן שבשם אהבת המולדת יסיתו למלחמת אחים".

 

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה לדברי השר לפיד: "אני מציע לך להעמיד לדין את ראש הממשלה כי הוא זה שקרא לחיילים לסרב פקודה בעת עקירת יישובים כשהיה באופוזיציה. המפתח למניעת מלחמת אחים נמצא בידי שרון. אם נמנע מעקירת יישובים נצליח למנוע מלחמת אחים".

 

וילן: להזהיר את חותמי גילוי הדעת

 

חבר הכנסת אבשלום וילן (יחד) ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להזהיר את חותמי העצומה הקוראת לכוחות הביטחון לסרב להשתתף בפינוי התנחלויות. לדבריו, "התבטאויות אלה, כמו גם דבריו של חגי בן ארצי המשווים בין המפנים לנאצים, מהווים עבירה של המרדה. אם יימשכו, הדבר יחייב פתיחת חקירה פלילית נגדם". 

 

אתמול פורסם העצומה בעיתון הציוני-דתי "בשבע", ובו קוראים נציגי תנועות ימין לחיילי צה"ל ולשוטרים "להאזין לקול מצפונם הלאומי והאנושי", ולא להשתתף בפעולות פינוי היישובים, אותם הם מגדירים פשע נגד האנושות, פשע לאומי ופעולה בלתי חוקית בעליל.

  

על גילוי הדעת חתומים 185 אישים, בהם אביו ובני משפחתו של שר האוצר בנימין נתניהו, שמתכוון להצביע השבוע בקבינט בעד הצעת חוק הפיצויים. בנוסף חתומים גם אנשי מדע, אסירי ציון, קצינים בכירים במילואים ואישי ציבורי כגון הח"כ לשעבר מיכאל קליינר, אורי אליצור, מנהל לשכת רה"מ לשעבר ולוחם יחידת 101 מאיר הר ציון. 

 

במודעה נכתב בין היתר, כי "נוכח כוונת של ממשלת שרון להרוס יישובים בארץ ישראל ולמוסרם לידי אויב, לעקור את תושביהם ולגרשם באלימות, אנו מצהירים שהגירוש והעקירה הם פשע לאומי ופשע נגד האנושות, גילוי של עריצות, רשעות ושרירות לב, המכוון לשלול את זכותם של יהודים, באשר הם יהודים לחיות בארצם.  

 

"אנו קובעים שצבא הגנה לישראל נועד להגנה מפני אויב ולא לפעולות נגד אזרחים יהודים. צה"ל הוא צבא העם ולא צבא של קבוצה פוליטית", לשון המודעה.

  

"לפיכך", קוראים החותמים, "לפקידים שיצטוו להכין את התשתית לטיהור האתני של יהודים ממולדתם, וכן לכל הקצינים, החיילים והשוטרים, להאזין לקול מצפונם הלאומי והאנושי, ושלא להשתתף במעשים שיכתימו אותם, ואשר עליהם הם עתידים להצטער כל ימיהם".  

 

עוד הם קוראים לממשלת ישראל "שלא לתת לצה"ל ולמשטרה את הפקודה הזאת, הבלתי חוקית בעליל, שאסור לתת אותה ואסור לבצעה, ולמנוע בכך קרע בלתי הפיך בעם ובצבא". 

 

החתומים גם פונים אל "הקורבנות המיועדים של הגירוש: לא לשתף פעולה עם מכונת הגירוש, לא לקחת פיצויים, להתנגד בפועל לעקירה, אך מבלי לפגוע בבני עמם, אף שבאו להחריב את בית חייהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. לא נישאר בשקט
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גבי מנשה
אלדד. ששרון יועמד לדין
צילום: גבי מנשה
צילום: זום 77
אליצור. גילוי דעת
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
פינוי מאחז. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים