שתף קטע נבחר

רוסיה: מנהיג המורדים הצ'צ'ני הוביל את מתקפת הטרור

שאמיל בסאייב, מנהיג המורדים, הוא שעומד בראש מתקפת הטרור בבית הספר בבסלאן, בה נהרגו כ-400 בני אדם. כך דיווח שר החוץ הרוסי. מוקדם יותר דווח, כי בין 10 גופות החוטפים שזוהו אין ערבים. השלטונות מסרו כי החוליה כללה לפחות 10 ערבים, בניסיון להראות שמדובר בטרור בינלאומי ולא באירוע מקומי. פוטין הסכים להקים ועדת חקירה פנימית

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הודיע הערב (יום ו') כי מי שהוביל את מתקפת הטרור בבית הספר בצפון אוסטיה היה מנהיג המורדים הצ'צ'נים שאמיל בסאייב. 

 

לברוב הוסיף: "אני יודע בוודאות שבסאייב ניהל ישירות את המבצע". הוא אמר את הדברים בערוץ הטלוויזיה הערבי, "אל ג'זירה". עד כה לא השמיעו הרוסים האשמות ברורות כלפי הצ'צ'נים וההערכות היו כי הרוסים תולים בגורמי טרור בינלאומיים את המעורבות בפיגוע.

 

מוקדם יותר דווח, כי מתוך 30 גופות הטרוריסטים שנלקחו מזירת הטבח בבית הספר בבסלאן שברוסיה זוהו עד כה רק עשר, וביניהן לא היה אף ערבי. את הדיווח מסרו גורמים רשמיים בצפון אוסטיה לסוכנות הידיעות איי.פי. אך שר החוץ הוסיף, כי המידע לפיו היו ערבים בין החוטפים אושרר.

 

מבין עשר הגופות שזוהו, שש הן של צ'צ'נים וארבע האחרות הן של אזרחי הרפובליקה השכנה אינגושטיה.

 

פרטים אלה עומדים בניגוד לדברים שאמרו גורמי ביטחון רוסיים והנשיא ולדימיר פוטין עצמו במשך השבוע האחרון, ולפיהם בין הטרוריסטים שביצעו את הפעולה היו 10 מתנדבים ערבים.

 

פרשנים העריכו שמטרת ההתבטאויות הללו של פוטין ואנשיו הייתה לשוות לפעולה הטראגית אופי בינלאומי, בהתאם לשאיפתו של הנשיא הרוסי להראות לעולם שהטרור ממנו סובלת רוסיה לאחרונה הוא חלק ממתקפת הטרור הגלובאלית, בדיוק כמו הטרור בספרד, באינדונזיה ובמקומות אחרים.

 

הפרשנים ציינו שברוסיה היה חשש שזיהוי החוטפים כצ'צנים או אינגושטים, יעורר שאיפות נקם מצד תושבי הרפובליקות השכנות ועלול להצית תבערה עקובה מדם בקווקז. במיוחד חששו ברוסיה מהתלקחות מחודשת של המלחמה בין תושבי הרפובליקה הקטנה אלניה, שבה התרחשה הדרמה ושרוב תושביה נוצרים, לבין המוסלמים מאינגושטיה - מלחמה המתנהלת על אש קטנה עוד מאז תקופת גורבצ'וב.

 

בתוך כך הבית העליון של הפרלמנט הרוסי יקים ועדה שתחקור את אירועי הדמים בבסלאן, כך הודיע יושב-הראש סרגיי מירונוב. על פי ההודעה הרשמית שנמסרה בנושא, הנשיא פוטין הסכים להצעתו של מירונוב בנושא.

 

על אף שהבית העליון נתון ברובו תחת שליטתו של פוטין, אפשר שוועדה שכזו תהיה עצמאית באופן יחסי ותשקף ביקורת ציבורית אמיתית על התנהלות השלטונות במשבר.

 

בצילומים מפגישתו עם מירונוב נשמע פוטין אומר: "אנו מעוניינים מאוד בקבלת התמונה המלאה והאמיתית על האירועים הטראגיים הקשורים בלקיחת בני הערובה".

 

השבוע, בפגישה עם עיתונאים מערביים, דחה פוטין בתוקף כל חקירה פומבית בנושא אך אמר שתהיה חקירה פנימית.


פורסם לראשונה 10/09/2004 15:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
באסייב. "פיקד על המתקפה"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אחד החוטפים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
עצרת הזדהות עם קורבנות הפיגוע
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
שלטי הקברים הטריים
צילום: איי פי
מומלצים