שתף קטע נבחר

כנס התנועה האיסלאמית: לא לשתוק על העוולות לאחינו בגדה

רבבות הגיעו לכנס השנתי של התנועה האיסלאמית באום אל-פאחם. השנה נערך הכנס בסימן שחרור האסירים הביטחוניים בישראל ובצל איומים של הימין הקיצוני לפגוע במסגד אל-אקצה. השייח ראאד סלאח כתב מן הכלא לנוכחים וקרא להם לא לשתוק על העוולות בגדה. השייח חטיב קרא לשביתה כללית לציון אירועי אוקטובר לאור "המשך מדיניות ההרג"

תחת הכותרת "חירות לכל האסירים" הגיעו אמש (יום ו') כ-50 אלף משתתפים לכנס "מהרגא'ן אל-אקצה" של התנועה האיסלאמית.

 

הכנס נערך זו השנה התשיעית באום אל-פאחם, בהשתתפות עשרות אלפי אנשים מהמגזר הערבי ברחבי הארץ, בהם המופתי של ירושלים, השייח' עקרמה סברי, דובר הכנסייה האורתודוקסית, עתאללה חנא וראשי רשויות ערביות.

 

בין הנואמים בכנס: בכירי התנועה האיסלאמית ובראשם ממלא מקום ראש הפלג הצפוני, השייח כאמל חטיב, שאמר בנאום שחתם את הכנס: "אפילו ראש השב"כ אומר היום את מה שאנחנו אומרים כבר שנים - מסגד אל-אקצה בסכנה".

 

התנועה אספה בכנס תרומות למען מסגד אל-אקצה בתוך תקווה להכפיל את הסכום שנאסף בשנה שעברה - 350 אלף שקלים  - למרות המצב הכלכלי הקשה.

 

במכתב שהוקרא בכנס ונכתב על ידי השייח ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית העצור זה למעלה משנה וחצי בכלא על עבירות ביטחוניות, הוא פנה לבאי הכנס וביקש מהם "להוסיף ולהתפלל למען אל אקצה". סלאח קרא לכל האחים המוסלמים בעולם "שלא לשתוק על העוולות שנעשות לאחים בגדה ובמקומות אחרים בעולם. הסבלנות תביא בסוף את הניצחון", אמר השייח סלאח.

 

מאמינים בחפותו של סלאח

 

השייח כמאל חטיב, ממלא מקומו של יושב ראש הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית אמר בכנס כי התנועה לא תסכים לכל עסקת טיעון. "אנו מאמינים בחפותו של השייח ראאד סלאח. נעשה הכל כדי שיצא מהכלא אך רק כשהוא חף מפשע".

 

בכנס נשא דברים גם דובר התנועה, השייח האשם עבד אל רחמן, שבחר לשאת נאום פייסני, וקרא מחד לשלום ומנגד ביקש להזהיר את השלטונות בישראל מפני הקיצוניים בקרבם. "ראש הממשלה שרון, מי שאמר לך שהתנועה האיסלאמית היא סכנה אסטרטגית - טועה. גם אם אנחנו נהיה הרוב במדינה, לא תהיה לכם היהודים כל בעיה. האסטרטגיה שלנו היא להישאר כאן, ופנינו לשלום".

 

הכנס נערך גם בצל האיומים של הימין הקיצוני לפגוע במסגד אל-אקצה - איומים מהם הזהיר השר היוצא לביטחון פנים, צחי הנגבי, אותו הספיק בינתיים להחליף השר גדעון עזרא.

 

השייח חטיב נשא בנאומו דברים חריפים יותר. הוא חזר על דברים שאמר השייח עבד אל רחמן, וציין כי גם הנגבי וגם ראש השב"כ, אבי דיכטר, שבים ואומרים כי ישנם קיצונים במגזר היהודי המבקשים לפגוע באל אקצה: "הם היום מצדיקים את מה שאנו אומרים במשך שנים". לדבריו, מאז אירועי אוקטובר נהרגו 30 צעירים ערבים ישראלים. "המדינה ממשיכה במדיניות ההרג, אף אחד לא יישם את המלצות ועדת אור".

  

הוא גם קרא למגזר הערבי לקיים שביתה כללית ביום השנה הרביעי המציין את פרוץ אירועי אוקטובר.

 

לאורך כביש ואדי ערה השתרכו כבר בשעות הערב המוקדמות עומסי תנועה כבדים. המשטרה נערכה בכוחות גדולים על מנת לשמור על הסדר באזור. ניידות משטרה הוצבו בצמתים: מגידו, אום אל-פאחם, ורד וברקאי.

 

בתחילת החודש שעבר נערך האירוע השני בחשיבותו שמארגנת התנועה האיסלאמית - פסטיבל "ילדי אל-אקצה", המתקיים מדי שנה בירושלים.

 

האישומים: העביר מיליונים לחמאס

 

את שני הכנסים, כאמור, מארגנת מדי שנה התנועה האיסלאמית בישראל בעוד מנהיג הפלג הצפוני של התנועה, השייח ראאד סלאח עצור.

 

סלאח נעצר ב-13 במאי 2003 במסגרת מבצע "עבודת נמלים", במהלכו נעצרו עוד 14 מבכירי התנועה האיסלאמית בחשד כי תחת מסווה של סיוע הומניטרי העבירה התנועה מיליונים לפעילי חמאס בארץ ובחו"ל ובכך סייעה לפעילות טרור. למעצרים קדמו שנתיים במהלכן נאספו ראיות כנגד השייח וחבריו, ביניהן ציתותים ללמעלה ממאה אלף שיחות טלפון שבהן נשמע השייח משוחח עם מנהיגי דת בארץ ובעולם, ובהם מנהיגים שבחלקם נקשר שמם לפעילות ותמיכה בטרור.

 

בסיום גל המעצרים הגדול נותרו בידי כוחות הביטחון חמישה עצורים וכנגדם הוגש לבית המשפט המחוזי כתב אישום באשמת מגע עם סוכן זר, חברות בארגונים שהוצאו מחוץ לחוק, הלבנת הון ועוד.

  

ברחוב הערבי שרר זעם: פעילים איימו כי הדבר יוביל לרעידת אדמה ולשבר ואף השוו את הימים לתקופה שקדמה לפרוץ אירועי אוקטובר, אולם לבסוף נרגעו הרוחות. לאחרונה דווח כי הפרקליטות מנהלת עם עורכי דינו של סלאח מגעים לעסקת טיעון בתיק. משפטם של עצורי התנועה האיסלאמית יתחדש ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי בחיפה.


פורסם לראשונה 10/09/2004 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
מסגד אל אקצה. איומים?
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: זום 77
סלאח. קרא לא לשתוק
צילום: זום 77
צילום: שאול גולן
הזהיר לפני שעזב. הנגבי
צילום: שאול גולן
צילום: שאול גולן
חטיב. נמשכת מדיניות ההרג
צילום: שאול גולן
מומלצים