שתף קטע נבחר

איתם על אורלב: "עצוב שיהודי נוהג כך ערב ראש השנה"

יו"ר המפד"ל משוכנע שמרכז המפלגה יישר עמו קו ויורה על פרישה מן הממשלה. ואם לא? "לא תמיד מסכימים עם ההנהגה, בסוף הם יבינו". את ה"היצמדות לכיסא" של אורלב הוא מתקשה להבין ("הוא פחד מבחירות, הם הזעיקו אותי"). ולדעתו, זה הזמן לעצור את ההתנתקות, "לפני שמתחילים לשחד בפיצויים את האנשים בבתי-הכנסת". ראיון

העימות במפד"ל מתלהט לקראת כינוס המרכז: שר הרווחה, זבולון אורלב, תקף בסוף-השבוע בחריפות את יו"ר המפלגה, אפי איתם. הוא הזהיר מפני "השתלטות עויינת" של פעילי כך, תקומה וגורמים קיצוניים בקרב המתנחלים על מרכז המפלגה, שיתכנס ביום שני.

 

"פעילים קיצוניים אלה מפעילים לחץ כבד וסחטנות על חברי המרכז כדי לתמוך בהצעת איתם לפרוש מן הממשלה", האשים אורלב. הוא קרא לחברי המרכז "למנוע את גניבת המפד"ל, לעמוד על דעותיהם ולא להיכנע לקיצוניים, שיבואו בהמוניהם לישיבת המרכז כדי להפוך את הצירים לבובות המשרתות את מטרותיהם באופן עיוור".

 

יריבו, איתם, לא נשאר חייב. "בזמן שראש הממשלה מתכנן לגרש אלפי יהודים מבתיהם, כולל מיישובים אותם בנתה הציונות הדתית, בזמן שיש בעיות כה קשות בכלכלה ובחברה, יש מי שמתעסק עם השמצות", כך אמר איתם ל-ynet. "עצוב לי שערב ראש השנה, כך נוהג יהודי", הוסיף.

 

באתי למפד"ל בידיים נקיות, ומוניתי ליו"ר משום שאורלב פחד להתמודד. הוא יכול היה להיות מנהיג המפד"ל, אבל הוא פחד שלא יספק את הסחורה בבחירות. אם הוא לא היה מביא אותי, לא הייתי בא. הם פנו אליי. וכך זה גם עכשיו, זה לא שהוא נהיה זבולון הגיבור. אותם הדברים שהיו נשארו".

 

"על פי מידת ההגינות הכי בסיסית", המשיך איתם, "צריך לתת לאדם לעבוד. מהרגע הראשון לקח אורלב לעצמו את תפקיד החתרן, תפקיד של מי שכל הזמן רק מנסה להפריע בעבודה. אני לקחתי אחריות, ועל גב ההצלחה הזאת הוא מנסה להדיח אותי, אחרי שפחד ללכת לבחירות. הוא מנסה להיבנות מזה, וזה נראה לי מוזר. אני לא עוסק במלחמות. מי שרוצה להחליף אותי זה הוא, והמצב שנוצר עצוב לי ערב ראש השנה".

 

"אני לא מבין מה קורה עם אורלב. הדיבור שלו על ויתורים, ההידבקות העקשנית לכיסא, הנכונות לשתף פעולה עם תוכנית מדינית איומה שכזאת ... חוץ מהרצון להמשיך להיות שר ולהחליף אותי אין שם כלום. לי אין בעיה שהוא יהיה היו"ר הבא, אם תבוא התמודדות והוא יזכה בה. אני אכבד את התוצאות. אבל כרגע, היצר אצלו יותר חזק מהשכל".

 

"תחשוב איך ייראו בתי-הכנסת"

 

ביום שני יתכנס מרכז המפלגה לבקשתו של איתם, כדי לדון בהצעתו להורות על פרישה מן הממשלה. המפד"ל, כידוע, מפוצלת עתה בין קואליציה לאופוזיציה. אורלב, שמכהן עדיין כשר, התחייב לפרוש "הרבה לפני שהבולדוזרים יעלו לשטח". בינתיים הוא מבקש "להמשיך ולתרום", לא רק בתחום המדיני - אלא גם ובעיקר בעשייה חברתית, במשרד הרווחה.  

 

אורלב הצליח לגבש הצעה נגדית לזו של איתם, ולגייס סביבה את כל חברי הסיעה, פרט ליו"ר כמובן. אם זו תתקבל במרכז, מצפה לאיתם אחת ההכרעות הקשות ביותר שנאלץ לקבל מאז נכנס לפוליטיקה: להמשיך ולעמוד בראשות מפלגה שלא מסכימה עם דרכו, או לפרוש ואולי להקים גוש פוליטי ימני חדש.

 

מדוע היה כה דחוף לכנס עתה את המרכז? "המהלך הזה נעשה בעקבות הלו"ז שהציג ראש הממשלה", מסביר איתם. "ברגע שמתחילים לחלק כסף, אנחנו נמצאים במדרון תלול ומסוכן, שאי אפשר לעצור אותו. תחשוב איך ייראו בתי-הכנסת, כשאנשים יסתכלו אחד על השני וישאלו: האם קיבלת כסף? חשוב מאוד שכרגע, כששרון לא יכול להכניס את העבודה בגלל החלטת מרכז הליכוד, והרוב של הממשלה תלוי בתמיכה של המפד"ל – נקום ונצא, או נביא להקפאת התוכנית. זה בדיוק הזמן, כי אחר כך הכל דברים של בדיעבד. זה הרגע שאפשר לומר לשרון לעצור".

 

"וייסגלס אמר, נקנה אותם"

 

ביום שלישי אמור הקבינט לדון במתן פיצוי למפונים. איתם, כצפוי, מתנגד למהלך. "זה דבר קשה מאוד. מדובר בהרבה אנשים עם בעיות כלכליות קשות. דב וייסגלס אמר לי, 'אין צורך לפנות, נקנה אותם. העיקר שיילכו בשקט'. ברגע שהמדינה מתחילה לשחד את האנשים, לשים מול הערכים שלהם הרבה כסף, והם לא יודעים מה יהיה עתידם – יהיה קשה עם התהליך הזה. לכן, כרגע, בידה של המפד"ל לעצור את זה.

 

"אני משוכנע שההצעה שלי תעבור, ואם כך, נעשה הכל כדי להפיל את שרון. בלי המפד"ל, שרון יתקשה להעביר את התקציב ולנהל את המדינה. הוא יצטרך להחליט מה הוא עושה: יכניס את העבודה או יילך לבחירות. בכל מקרה יהיה לו קשה מאוד. אם לא תתקבל הצעתי, כל עוד אני במפד"ל, אני מקבל את ההכרעות".

 

אתה באמת מרגיש שתוכל להמשיך לכהן כיו"ר במפלגה שלא מקבלת את דעתך, את דרכך?

 

"יש לא מעט פעמים שמפלגה לא מסכימה עם ההנהגה או המנהיג שלה. אני בטוח שננצח ביום שני. אם לא, נצטרך לחשוב מה יהיה הלאה. אבל בכל מקרה, בסוף הם יקבלו את דעתי ויפרשו. זה ייקח עוד חודש או חודשיים, אבל זה יקרה. המפד"ל יודעת שהיא לא תישאר בממשלה הזו".

 

אופציית הפרישה שלך מהמפד"ל עומדת על הפרק?

 

"המפלגה קראה לי ברגעים מאוד קשים שהיו לה, כשהסקרים בקושי העבירו אותה את אחוז החסימה. את זה יודעים כולם. זה שחמישה ח"כים מאוחדים כרגע לצורך העניין הזה, זה לא אומר דבר. זה לא אומר שהדברים יהיו כמו שהם רוצים.

 

"מרכז המפד"ל הוא אחראי ומנוסה, ומבין היטב שאם נרשום על עצמנו בטאבו של ההיסטוריה את ההתנתקות, וזה מה שעלול לקרות אם יחליטו להישאר, יהיה למפד"ל מאוד קשה בבחירות הבאות. אני מנסה בכל כוחי לפתוח את העיניים ואת האוזניים, ולא לעשות את חשבון השבוע האחרון, אלא את חשבון האמת לטווח ארוך, חשבון שבלעדיו אין אחוז חסימה.

 

"כרגע אני במפד"ל, ואני מנסה למנוע ממנה לעשות מה שנראה כשגיאה, גם מהותית וגם פוליטית. אני מקווה שביום שני אצליח. אם לא, נצטרך לעשות הערכת מצב ולראות מה עושים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
"היצר חזק מהשכל". איתם
צילום: חן מיקא
אתר הכנסת
"הוא גונב את המרכז". אורלב
אתר הכנסת
צילום: רוני שיצר
הציע לקנות אותם. ויסגלס
צילום: רוני שיצר
מומלצים