שתף קטע נבחר

לשכת שרון למצגר: אל תלך למערת המכפלה, זה פוליטי

משרד ראש הממשלה פנה לרב הראשי בדרישה שיימנע מהשתתפות בעצרת המסורתית: "מדובר בעצרת פוליטית לכל דבר" . בלשכת הרב הראשי הגיבו בתדהמה: "בהשתתפותו אין הבעה פוליטית, אלא הבעת כאב וזעקה"

לשכת ראש הממשלה דורשת מהרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר, שלא ישתתף בעצרת התפילה המסורתית במערת המכפלה ביום רביעי בשבוע הבא, בשל אופייה הפוליטי. את העצרת מארגנים מחדשי היישוב היהודי בחברון, מנהלת מערת המכפלה, מדרשת חברון והמועצה הדתית קריית ארבע.

 

אתמול (יום ב') שיגר עו"ד אייל ינון, סגן בכיר ליועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, מכתב ליועץ המשפטי של הרבנות הראשית, בו הוא טוען כי "לדעתנו, ועמדה זו מקובלת גם על לשכת היועץ המשפטי לממשלה, על הרב הראשי להימנע מהשתתפות בעצרת".

 

"מדובר בעצרת פוליטית לכל דבר, המבקשת להביע מחאה בסוגיה הנתונה במחלוקת ציבורית קשה, וגם אם יינשאו בעצרת תפילות אין בכך לשנות את אופייה הפוליטי של העצרת", כותב עו"ד ינון. "בהקשר זה יש לזכור, כי בנוסף לכהונתו הממלכתית כנשיא מועצת הרבנות הראשית, מכהן הרב מצגר כדיין בבית הדין הרבני הגדול, וכנושא משרה שיפוטית בוודאי שנאסר עליו להשתתף בעצרת כזו".

 

בלשכת הרב מצגר קיבלו בתדהמה את המכתב ולפי שעה מתכוונים להגיע בכל זאת לעצרת. ראש לשכתו של הרב, מאיר רוזנטל, שיגר מכתב תגובה בו הוא כותב: "באתי לקבל את חוות הדעת של מר אייל ינון, המנסה לראות במעמד התפילה המתקיים מזה שנים במערת המכפלה ובנוסח התפילה הקבוע מדורי דורות כמעמד פוליטי. ידוע שעם ישראל בכל הזדמנות שיש לו מתפלל על מה שכואב או מציק לו ואין בכך הבעה פוליטית, אלא הבעת כאב וזעקה. בעצרת תפילה זו לא יאמרו כל נאומים אלא תפילה בלבד וכתפילות עם ישראל מדי יום ביומו".

 

רוזנטל אמר הבוקר ל-ynet כי הרב השתתף גם בשנים קודמות בתפילה זו. "אין ולא מוזכר נושא ההתנתקות וגם אם בעיתונות פורסם כאילו מדובר בעצרת "להצלת יישובי גוש קטיף וצפון השומרון" שהרי מדי יום נופלים שם עשרות קסאמים והתפילה היא כדי שהקדוש ברוך הוא ישמור עליהם", הוסיף.

 

הרב גלעד קריב, מהמרכז לפלורליזם יהודי, בירך על הצעד בו נקט משרד ראש הממשלה ואמר כי "רבני ישראל חייבים להבין שהם אינם ניצבים מעל לחוק. ככל עובד ציבור אחר, גם הם מחויבים לשרת את כל קהליו של הציבור היהודי בישראל ולא להפוך לסוכניה המתלהמים של משנה פוליטית מסוימת".

 

הוא הוסיף כי "לרבנים עומדת כמובן הזכות להוביל הפגנות ומחאות אולם בטרם יעשו כך עליהם לוותר על משרתם הציבורית והטבותיה". קריב מביע תקווה שהאיסור שהוטל על הרב הראשי מסמל שינוי כיוון במדיניות היועץ המשפטי לממשלה "שעד עתה סרב לנקוט צעדים מעשיים ומשמעתיים, לעצירת התופעה הלא ראויה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב שנשלח למצגר
צילום: דן בלילטי
תפילה או מחאה פוליטית? הרב מצגר. צילום: דן בלילטי
צילום: דן בלילטי
מערת המכפלה
צילום: לע"מ
מומלצים