שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  וייסגלס עדכן את האמריקנים על תוואי הגדר
  בעקבות שינוי עקרונות בניית גדר ההפרדה, יצאה משלחת ישראלית לוושינגטון, לעדכן את האמריקנים. בפגישות עם רייס ופאוול הבהירו וייסגלס ובכירים נוספים כי התוואי החדש מאזן בין האינטרסים הביטחוניים להומניטריים. בניו יורק נערכים לפתיחת עצרת האו"ם שבה עלולה לעלות הצעה אנטי- ישראלית בגלל הגדר

  משלחת בכירים ישראלית, בראשות דב וייסגלס, הציגה הלילה (יום ד') בפני בכירי הממשל האמריקני את עקרונות הקמת תוואי הגדר החדש של גדר ההפרדה, לאור פסיקת בג"ץ. הישראלים הדגישו בפגישות כי מדובר בעקרונות בלבד ולא בתוואי המתוקן במלואו.

   

  בפגישות עם יועצת הנשיא לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס ומזכיר המדינה, קולין פאוול, הוצגה סקירה מעמיקה של מצב ההתנתקות, לוחות זמנים, החלטת הקבינט והתקדמות החקיקה בכנסת. לאמריקנים נאמר כי תוכנית הנסיגה מעזה ומארבע התנחלויות בצפון הגדה, תוצג לקריאה ראשונה בכנסת לקראת סוף חודש אוקטובר או תחילת חודש נובמבר.

   

  בגלל הקירבה למערכת הבחירות לנשיאות, העדיפו האמריקנים לשמור על פרופיל נמוך. הם הקשיבו לצוות הישראלי, שכלל את אל"מ במיל' דני תירזה, ראש מנהל הגדר בפיקוד מרכז ומלכיאל בלאס, המשנה ליועץ המשפטי, שהצטרף כדי להשיב לשאלות האמריקנים לגבי החלטת בג"ץ.

   

  הצוות הישראלי הבהיר כי התוואי החדש מאזן בין הצורך הביטחוני לבין ההיבט ההומניטרי וכי מעט מאוד פלסטינים יישארו "לכודים" ממערב לגדר.

   

  חוששים מקביעת תנאים בשטח

   

  "זה היה מפגש במסגרת הדיאלוג הקבוע והמתמשך וההדוק שיש לנו עם האמריקנים", אמר השגריר בוושינגטון דני איילון, שהשתתף בפגישות. הפגישות היו קצרות יחסית, באווירה של ערב בחירות. המשך התהליך יהיה בעבודה משותפת בישראל בין השגריר דן קרצר ובין אנשי מערכת הביטחון כדי לקבוע את קו הבנייה ונתונים סופיים לגבי המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים.

   

  לאמריקנים אין בעיה עם בנייה בתוך ההתנחלויות. "הדאגה שלנו היא לגבי תוואי הגדר, תפיסת קרקעות וקביעת תנאים בשטח שיכתיבו מראש את תוצאות המשא ומתן", אמר דובר משרד החוץ האמריקני, ריצ'רד באוצ'ר, בתדרוך היומי.

   

  בניו-יורק מקיים צוות המשלחת הישראלית לאו"ם, בראשות השריר דני גילרמן, שיחות רקע עם משלחות אחרות, בכדי להסביר את השינויים שמבצעת ישראל

  מבצעת בעקבות החלטת בג"ץ. הנציג הפלסטיני, נאסר אל קידווה, עדיין לא הודיע האם יגיש הצעה אנטי ישראלית בנושא לעצרת הכללית של האו"ם, שתיפתח ביום שלישי הבא, בהשתתפות מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, ראשי מדינות ושרי חוץ מכל העולם. את ישראל ייצג שר החוץ, סילבן שלום, שצפוי להגיע בתחילת השבוע לניו יורק ולנאום בעצרת ביום חמישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  גדר ההפרדה. בעקבות הבג"ץ (ארכיון)
  צילום: איי פי
  וייסגלס עדכן את רייס לגבי התוואי
  מומלצים