שתף קטע נבחר

הדרך לבית הלבן עוברת בברוקלין

היהודים בניו יורק וקליפורניה יצביעו ברובם לקרי. במטה בוש מבינים זאת היטב. לפיכך סימנו אנשי הנשיא מטרה מדוייקת הרבה יותר: היהודים האורתודוקסים במדינות המתנדנדות כמו אוהיו ומישיגן, שהם דתיים ושמרנים כמוהו ובעיקר חרדים לביטחון ישראל. מה עושים? הולכים לרב

הסימן הראשון היה בוועידה הרפובליקנית בניו יורק בתחילת החודש. בין האורחים שישבו על במת הכבוד ב"מדיסון סקוור גארדן" הייתה גם הרבנית החרדית אסתר יונגרייס.

 

סימן נוסף היה ביקור שערכו שני סנטורים רפובליקנים במרכז ג'וזף טננבאום בברוקלין במהלך ימי הוועידה. השניים, סנטור ריק סנטורום, שמרן דתי מפנסילבניה, וסנטור נורם קולמן, יהודי ממינסוטה, נפגשו שם עם מספר רבנים בכירים, הרחק מעיני ואוזני העיתונאים.

 

אלו לא היו נסיונות של מטה הבחירות של הנשיא בוש לגרוף קולות בקרב יהודי ניו יורק. הקרב שם אבוד מבחינתו. גם אם רוב יהודי ניו יורק יצביעו לבוש (תסריט דמיוני למדי), רוב המצביעים במדינה הזו תומכים בקרי והוא צפוי לנצח שם בהליכה. היעד אם כן, אינו כיבוש ניו יורק אלא פגיעה במטרה קטנה הרבה יותר, אך בעלת משמעות מכרעת. 

 

המרדף אחר הבוחרים בכלל, והיהודים בפרט, הפך בבחירות הנוכחיות להרבה יותר מתוחכם. מטות המפלגות הגיעו למסקנה שיש בקרב היהודים מעט מאוד מתלבטים, והם החליטו להתמקד באיתורם.

 

במטה בוש למשל, הגיעו למסקנה שאין להם סיכוי להגיע ללב הציבור היהודי בארה"ב. מרבית היהודים בארה"ב, 75 אחוז על פי סקר עדכני, יצביעו עבור המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי.

 

רוב היהודים האמריקנים סבורים שהמלחמה בעיראק היתה מיותרת, ובמקרה הטוב נוהלה בשלומיאליות. הם מתנגדים למדיניות בוש בנושא ההפלות, זכויות ההומואים, נשיאת נשק ושורה של נושאים כלכלים וחברתיים. חלק מהם גם אינו משוכנע שבוש הוא הדבר הטוב ביותר לישראל.

 

אבל מטה בוש מתמקד בימים אלה בציבור יהודי מאוד מסויים: בקהילה החרדית ובמה שמכונה כאן אורתודוקסים מודרנים. האורתודוקסים תומכים ברובם בהתנחלויות ומתייחסים לבוש - בצדק או שלא בצדק - כנשיא האוהד ביותר את ישראל בהיסטוריה האמריקנית.

 

הם גם אוהבים את גישתו הדתית של בוש, מתנגדים כמוהו לזכות של נשים לבצע הפלה ולמתן שיוויון זכויות להומוסקסואלים ולסביות. 60 אחוז מהם הצביעו בבחירות הקודמות עבור אל גור וג'ו ליברמן. לא הפעם.

 

מחפש בנרות

 

בוש קיבל בבחירות הקודמות 19 אחוז מקולות היהודים. הפעם הוא מקווה להגיע ל-25 אחוז, אולי לגרד את ה-30. לפיכך מחפש מטה בוש בנרות את חמשת האחוזים מקרב היהודים שעשויים להביא לו את הנצחון במדינות המתנדנדות - בדטרויט, בפילדלפיה ובקליבלנד למשל. מנהל מטה הבחירות של בוש, קן מלמן, יהודי שגדל בבית כשר, יודע בדיוק איפה למצוא אותם.

 

המספרים אינם גדולים. בפלורידה למשל יש 750 אלף יהודים. מתוכם מונים האורתודוקסים רק כ-50 אלף. אבל איך מגיעים אליהם?

 

המפתח נמצא בין המאפיות ובתי הכנסת של ברוקלין. שם יוצאים לאור העיתונים המופצים לקהילות החרדיות ברחבי ארה"ב, ומשם ניתן ליצור את הקשר עם היהודים החרדים במדינות מתנדנדות כמו מישיגן, אוהיו ופנסילבניה. לשם בדיוק מכוונים המאמצים של בוש.

 

קן מלמן ואנשיו בוחנים בימים אלה את הסקרים ומחפשים בין היהודים את אלה שישראל והמלחמה בטרור הם הנושאים החשובים ביותר עבורם. הם הקלף המנצח.

 

את מלחמת השכנוע הם משאירים בידיהם של פוליטיקאים כמו הציר אריק קנטור מווירג'יניה, חבר בית הנבחרים היהודי הרפובליקני היחידי. הוא מתרוצץ בין אוהיו, פלורידה ואריזונה בחיפוש אחר הקול היהודי האבוד.

 

הוא לא מתעצל. אם צריך הוא יגיע גם לבית הכנסת האורתודוקסי בית ישראל במיאמי ביץ', שמרבית מ-250 המתפללים שבו הצביעו לפני ארבע שנים גור-ליברמן. הפעם הם יצביעו בוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
דתיים, שמרנים וחרדים לביטחון ישראל. הקלף המנצח של בוש
צילום: מאיר אזולאי
צילום: רויטרס
האורתודוקסים מאמינים שבוש הוא הדבר הטוב ביותר לישראל. בוש ושרון (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים