שתף קטע נבחר

הליכוד מציג: כנס תמיכה בהנגבי והמינויים הפוליטיים

מאות חברי ליכוד, חברי מרכז וכמה חברי כנסת הגיעו לביתו של פעיל בליכוד כדי להביע תמיכה בהנגבי ולמתוח ביקורת קשה על מה שכינו "הדו פרצופיות של המערכת והתקשורת". רבים מהם העדיפו לתקוף את מפלגת העבודה על מינויים מהעבר והנגבי עצמו אמר: "על דבר אחד לא אביע חרטה: על כך שהאמנתי, אני מאמין ואאמין שחברי תנועתנו רשאים לשרת את ישראל על פי כישוריהם, לא פחות מכל אחד אחר"

מי שהעלה בדעתו כי פרשת המינויים הפוליטיים במשרד לאיכות הסביבה תפגע בקריירה הפוליטית של השר צחי הנגבי בליכוד או בכלל, צריך היה להגיע אמש (יום א') לכנס שנערך בפתח תקוה, לכבוד הנגבי, "הקדוש המעונה" החדש של מרכז הליכוד.

 

כ-300 חברי ליכוד, חלקם חברי מרכז, וכמה חברי כנסת, הגיעו אל ביתו של בכיר סניף פתח תקוה, לוי שטרית, כדי להביע את תמיכתם הפומבית בהנגבי, במינויים שביצע ובהתנהלותו בכלל, וכדי למתוח ביקורת חריפה על מה שכינו "הדו פרצופיות של המערכת והתקשורת" בכל הקשור ליחס שלהם כלפי אנשי ליכוד ומעשיהם במשרדי הממשלה.

 

הנגבי התקבל על ידי מאות הפעילים במחיאות כפיים, ובמשך דקות ארוכות ניסה לפלס את דרכו אל שולחן הנשיאות, כאשר רבים מתעקשים לחבקו, לנשקו או סתם ללחוץ לו את היד. ללא ספק, התחושה היתה שפרשת המינויים העלתה את קרנו של הנגבי בשמי הפוליטיקה הפנים-מפלגתית, והוא הפך לאהוד אף יותר משהיה קודם בקרב חברי המרכז.

 

התומכים: מוסר כפול כלפי אנשי הליכוד 

 

שורת הנואמים היתה ארוכה למדי, כאשר הבולטים היו חברי הכנסת רוני בראון, גילה גמליאל, סגן השר מיכאל רצון, וכמובן, חתן השמחה, הנגבי עצמו. בראון, בפרץ של חברות אמר: "השר הנגבי לא לבד. לא רק הוא עומד במתקפה. כולנו עומדים - כל חברי הליכוד וכל שרי הליכוד. כולנו צריכים להיות חזקים ולתמוך בהנגבי, מתוך תקווה, אמונה וביטחון מוחלט שהצדק ייצא לאור. אסור להתווכח עם דו"ח מבקר המדינה, אבל צריך להסביר מדוע אין מקום לחקירה פלילית".

 

בראון גם תקף בחריפות את אנשי מפלגת העבודה ואמר: "היו דו"חות גם בעבר, ושלא ינסו לצבוע את הדו"ח הזה בצבעים שאינם לו. כשפרס היה שר אוצר, סגנו היה מר נקי, יוסי ביילין, ומבקר המדינה מצא אצלו קלסר שהיה רשום עליו 'קלסר פוליטי'. גם הם מינו מפקחים במס הכנסה. והיו עוד דו"חות, ואני לא רוצה לפרט את הדו"חות על פואד ועל אפרים סנה, כי זה לא אומר כלום. זה אומר רק שיש מוסר כפול כלפי אנשי הליכוד".

 

בראון חזה כי הנגבי יזכה בפריימריס הבאים בליכוד במספר גדול בהרבה קולות ממה שקיבל בעבר. "עד עכשיו הוא קיבל 1,700 קולות במרכז, כי אוהבים אותו, ולא בגלל איזה מינוי של חצי פקידה. החקירה תיגמר, לא ייצא ממנה כלום והוא יחזור למשרד לביטחון פנים, ויקבל 2,500 קולות בפריימריס".

 

ח"כ גמליאל תקפה גם היא את מפלגת העבודה: "מנסים לבוא ולחנך את הליכוד ולהסביר למה אסור לבצע מינויים פוליטיים. אבל מבחינתי אין מושג כזה, מינוי פוליטי, ואסור לפסול מישהו כי הוא עוסק בעשייה פוליטית. אם המצב הנוכחי יימשך, יצטרכו לעשות בדיקה רטרואקטיבית ולבדוק את המינויים של מפא"י ושמעון פרס ימצא עצמו מאחורי סורג ובריח על כל המינויים שלו מהעבר".

 

סגן השר רצון אמר להנגבי: "אנחנו מתייצבים כאן, כאחד: לך בדרכך ותצליח".

 

הנגבי: הצדק ינצח

 

הנגבי חתם את סבב הדוברים בנאום ארוך, בו ניסה להסביר את המינויים שביצע במשרד לאיכות הסביבה, אולם שמר על כבוד מערכות השלטון. "לא תהיה פה שום מלה נגד המוסדות המופקדים על אכיפת החוק ונגד מוסד מבקר המדינה, גם כשיש דברים שמטרידים אותנו", אמר בפתח הדברים. "מטרידים אותנו האפליות, המגמתיות, הצביעות, הציניות. אנחנו כבר התרגלנו, למרות שאסור להתרגל לדברים כאלה. אבל בהיסטוריה שלי, הצדק תמיד ניצח. אין לי ספק שגם כאן האמת תנצח".

 

לאחר מכן עבר הנגבי להסברים על פועלו ואמר: "כל אחד מאיתנו צריך לבקש סליחה ביום כיפור על מה שהוא עשה. גם אני אבקש סליחה, אבל על דבר אחד לא אביע חרטה: על כך שהאמנתי, אני מאמין ואאמין שחברי תנועתנו רשאים לשרת את ישראל על פי כישוריהם, לא פחות מכל אחד אחר. מי שיכול להיות ראש ממשלה או שר ביטחון, יכול גם להיות ממונה על אכיפת פסולת מסוכנת לא פחות מכל אחד אחר".

 

הנגבי אמר עוד כי בניגוד לפרסומים, הוא לא מינה 80 אנשים במשרד לאיכות הסביבה אלא "עשרות בודדות", שמונו על פי כישוריהם. לדבריו, "אני לא ראיתי בתקנון שירות המדינה שום איזכור לכך שאסור למנות אדם עם זיקה פוליטית".

 

כשסיים להסביר את חלקו, עבר הנגבי גם הוא למתקפה על אנשי העבודה, אולם אמר כי מעולם לא פגע במינוי פוליטי של מי שקדם לו במשרד. "הייתי חבר בכמה ממשלות", אמר, "והחלפתי במשרדים את אנשי מפלגת העבודה. כל פעם באו ואמרו לי על המינויים של אנשי העבודה. הדפתי את הדיבורים האלה, כי אדם הוא לא פסולת. אמרתי ששיערה מראשו של אף עובד לא תזוז רק משום שיש לו גם דעות פוליטיות. אנחנו רואים עד היום את המינויים ברשות הדואר, במשרד התחבורה ובמשרד הבינוי והשיכון. אלה מינויים שנעשו ברגל גסה, אחרי שפיטרו אנשי חירות. זרקו אותם לכלבים דרך פקסים, במאות. כך עשו גם ברשות שדות התעופה, ובמשרדים ממשלתיים. עשו רשימות חיסול, סיכול ממוקד".

 

באשר למינויים שלו אמר הנגבי: "כל המינויים שלי היו נקיים ומקצועיים, ולא פוליטיים. אין לי שמץ של ספק שבסוף יתברר שלא נמצא כל פגם במינויים האלה. אני בטוח שהצדק ייצא לאור, אבל לא קל לעבור את התקופה הזו. העובדה שיש קרקע איתנה מאפשרת לי להחזיק מעמד".

 

בסיום דבריו הודיע הנגבי רשמית על כוונתו להתמודד על תפקיד יו"ר מרכז הליכוד, וזכה לתשואות מהקהל.


פורסם לראשונה 19/09/2004 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
הפרשה העלתה את קרנו בליכוד. הנגבי
צילום: אבי כהן
צילום: אלכס קולומויסקי
אין מקום לחקירה פלילית. בראון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
אם יבדקו רטרואקטיבית, פרס ייכנס לכלא. גמליאל
צילום: אתר הכנסת
מומלצים