שתף קטע נבחר

עזרא: דברי מטר נלוזים; מזוז יכריע האם לחקור

בעקבות המכתב, שנחשף ב-ynet, בו השוותה פעילת הימין נדיה מטר את הפינוי הצפוי לגירוש יהודים בשואה וקבעה שראש מינהלת ההתנתקות הוא "גירסה מודרנית ליודנראט", אומר ל-ynet השר עזרא: "ועדה בראשות היועץ המשפטי תכריע אם היתה חריגה". השר לנדאו, שכיהן בעבר כשר לביטחון פנים: "ההתבטאות של מטר מזיקה, אך אין להעמידה לדין"

"ההתבטאות של פעילת הימין נדיה מטר היא בדיוק מהסוג שצריך לבדוק עם היועץ המשפטי לממשלה, אם אין בכך משום שימוש נלוז ונורא במושגים שאיננו רוצים לזכור מן העבר". כך אמר היום (ב') ממלא מקום השר לבטחון פנים, גדעון עזרא. זאת בתגובה לפרסום ב-ynet על המכתב ששלחה מטר לראש מינהלת ההתנתקות.  

 

השר עזרא אמר ל-ynet כי יבדוק עם אנשיו אם קיבלו את הדיווח. "אם אומנם היתה פה חריגה - אנו ננהג כלפי האמירה הזאת כפי שיש לנהוג לגבי כל אמירה החורגת מהנהוג במשטר דמוקרטי. אני אישית חושב שכאן זה חורג, אך מי שמוסמך לקבוע זו ועדה בראשות היועץ המשפטי לממשלה. אני אפנה את הדברים למזוז, שיורה אם לפתוח בחקירה נגד מטר. אם יוחלט שאכן זו חריגה, תיפתח חקירה".

 

מאוחר יותר נפגש עזרא עם ראשי מועצת יש"ע כדי לדון בתוכנית ההתנתקות. השר התייחס למכתב ששלחה יו"ר תנועת נשים בירוק, נדיה מטר, ליונתן בשיא, ואמר: "המכתב הזה לא מקובל עלי. הוא נמסר לבדיקה ליועץ המשפטי לממשלה. אני רואה בחומרה רבה שכך הם מתבטאים".

 

יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, התייחס אף הוא למכתבה של מטר ואמר: "אני מגנה את המכתב, אך מצד שני, הוא

צמח על רקע דורסנות של ראש הממשלה בהליכים הדמוקרטיים. אני קורא לראש הממשלה לחזור לעם, ועל-ידי כך להשאיר את הוויכוח במישור הלגיטימי והרלוונטי". לדבריו, "האחריות כולה שייכת לראש הממשלה, שבמעשיו ואופן התנהלותו הוביל אותנו למצב נפיץ. אני קורא לראש הממשלה: תחזור אל העם, אם במשאל או בבחירות".

 

ב-ynet נחשף כי ראש מינהלת ההתנתקות ישלח בקרוב מכתב למיועדים לפינוי בהתנתקות. במכתב ליונתן בשיא, השוותה פעילת הימין נדיה מטר את מכתב הפינוי להודעת הגירוש ליהודים בתקופת השואה. מטר אף צירפה את מסמך הגירוש ליהודי ברלין וקובעת: "אתה גירסה הרבה יותר נוראה ליודנראט".

 

לנדאו: לא כל דבר שחושבים צריך להגיד

 

גם השר עוזי לנדאו, ממובילי ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות, מתח ביקורת על ההתבטאות של מטר. "ההתבטאויות מסייעות למתנגדי ההתנתקות - לא כל דבר שחושבים צריך להגיד".

 

לדבריו, "אין מקום להתבטאויות חריפות וקשות, ודאי לא לכאלה שמעלות את השואה, גם אם זה מה שאנשים חושבים. הדבר הזה מזיק למאבק הלגיטימי והדמוקרטי שאנו מנהלים, והוא מסייע בנסיון שנעשה כרגע על ידי חוגים בחצר רה"מ להכפיש לבזות ולבצע דה לגיטימציה לכל מי שמתנגדים להתנתקות".

 

הוא הוסיף: "יש מסע מאורגן ושיטתי לבצע דמוניזציה של המתנגדים להתנתקות, לכן התבטאויות כמו של מטר מזיקות למאבק הצודק והלגיטימי שלנו. צריך להזהר ביותר מביטויים שיכולים להעלות את המתיחויות ביחסים בין אנשים לדרגת אלימות. החשש האמיתי העיקרי שלי שזה פשוט ישמש כלי נשק בידי מי שמנסים לפגוע במאבק שלנו".

 

לדברי לנדאו, בשיא איננו הכתובת, הכתובת לביקורת היא רה"מ: 

"את הביקורת העיקרית יש להפנות לדרגים המחליטים בתחום המדיני. אין להשתמש בביטויים הלקוחים מהעולם הנורא של השואה ולעשות השוואה".

 

לנדאו מתנגד להגדרת התבטאויות בימין כהסתה משתוללת, וטוען "מדובר בהתבטאות מזיקה שלא מצדיקה העמדה לדין:

 

"אני מציע לא לעשות שימוש בביטוי הסתה משתוללת. ישנם ביטוים שהם קשים אך ניתן לומר אותם במדינה דמוקרטית. הקושי שלי הוא דווקא ממסרים של יועצי רה"מ שמנסים לשתק את הדיון הציבורי באמצעות האשמת המתנגדים להתנתקות בהסתה. משמעות הסתה היא אמירת דברים שתוצאתם יכולה להוביל לנקיטת אלימות. לומר שכל דבר יכול להוביל לזה זה מרחיק לכת. אינני חושב שצריך להעמיד על התבטאות שכזאת לדין, אך אני בהחלט חושב שהיא מזיקה".

 

השר נתן שרנסקי הגיב על דבריה של נדיה מטר ב ynet: "מכתבך בוטה ומסוכן". במכתב ששיגר הבוקר לנדיה מטר כתב שרנסקי: "כמי שנאבק באנטישמיות הארסית בתקשורת האירופית ובקמפוסים בארה"ב וכמי שמתנגד לתוכנית ההתנתקות אינני יכול שלא להוקיע את מכתבך הבוטה והמסוכן אל יונתן בשיא. ההשוואה שעשית בין מדינת ישראל לשלטון הנאצי היא עיוות המציאות עד כדי אבסורד".

 

"לא הייתי משתמש בהשוואה זו"

 

"ההיסטוריה האמיתית שקרתה לנו זה דבר עובדתי, לא מופרך. אם להשוות את מנהלת ההתנתקות ליודנרט ולנאצים או לא, אני מזווית ראייה שלי ותחושותיי שלי חש את הכי גרוע ערב יום כיפור. אני לא שופט אף אחד,

אני לא הייתי משתמש בהשוואה הזו", כך אמר הבוקר ל-ynet ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני.

 

לדבריו, "מכתבו של בשיא הוא חרפה למדינת ישראל, ולא לי לשפוט מה תחושתה של מטר. אין כל ספק שתחושתנו שאותה מינהלת גירוש שרוצה לגרש אותנו מבתינו, ההרגשה שלנו בשטח היא שמישהו רוצה בכוח להוציא אנשים שהקימו לפני עשרות שנים את בתיהם ולהיות פליטים במדינתנו. הופכים אותי לפליט לגיטימי בארצי העצמאית וזה בעקבות קפריזה של ראש הממשלה".

 

איציק: אין בימין אהבה

 

יושבת ראש סיעת מפלגת העבודה, דליה איציק, אמרה בתגובה לדברי פעילת הימין נדיה מטר כי "השימוש החוזר שעושים הקיצוניים בימין בשואת העם היהודי, וההשוואה המסלידה בין החלטת הממשלה לבין מעשי הנאצים, מעידים שאין בהם אהבה ואסור לתת להם לנצח. אני קוראת לרה"מ להתעלם מהם ומדברהם ולהמשיך בתהליך ההתנתקות".

 

בעקבות המכתב אומרת חברת הכנסת יולי תמיר (עבודה): "אם מטר וחבריה ימשיכו בהסתה, מוטלת על היועץ המשפטי לממשלה החובה להגביל את חופש הביטוי שלהם, ולעשות כל הדרוש למנוע את הרצח הבא". 

 

בתגובה למכתב ששלחה מטר לבשיא, אומרים ב"שלום עכשיו": "אנחנו מזמינים את נדיה מטר לסיור ביד ושם על מנת שתלמד ותבין מה עוללו הנאצים ליהודים". "ההשוואה למציאות היום היא דבר מקומם ובזוי ועליה להתנצל בפני העם היהודי כולו על זילות המושג שואה", נאמר בהודעת התנועה. 

 

מוסד "יד ושם" קרא בעקבות מכתבה של פעילת הימין, נדיה מטר, "להימנע בכל תוקף משימוש במושגים וביטויים הלקוחים מהשואה במסגרת ויכוחים פוליטיים". 

 

יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, אמר כי "ההשוואה שעשתה מטר מעוותת את העובדות ההיסטוריות וגורמת לזילות זיכרון השואה". 

 

לא תיפתח חקירה נגד הרב דיין

 

ובתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז ופרקליט המדינה, ערן שנדר החליטו היום שלא לפתוח בחקירה נגד הרב יוסף דיין מפסגות שאמר בשבוע שעבר כי הוא מוכן להטיל קללת פולסא דנורא על אריאל שרון וכי הוא מייחל למותו. בפרקליטות הוחלט כי אין מקום לפתוח בחקירה אולם גורמים משפטיים מדגישים היום כי ההחלטה התקבלה על אף שדבריו של דיין "מעוררים חלחלה וגועל", כדברי הגורמים.

 

ההחלטה שלא לפתוח בחקירה נובעת מכך שעל פי סעיף ההסתה לאלימות לא נמצאה בדבריו של דיין וודאות קרובה למעשה אלימות. בפרקליטות ימשיכו לעקוב מקרוב אחר התבטאויות דומות בקרב אנשי הימין הקיצוניים ומדגישים כי במקרים המתאימים יפתחו חקירות ויועמדו אנשים לדין.


פורסם לראשונה 20/09/2004 10:50

 

בהכנת הידיעה השתתפה טל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
עזרא. "שימוש נלוז"
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: גלי תיבון
מטר. "היתה חריגה"
צילום: גלי תיבון
צילום: תומריקו
לנדאו. לא להעמיד לדין
צילום: תומריקו
שרנסקי. המכתב בוטה ומסוכן
צילום: זום 77
ליברמן. שרון הוביל למצב נפיץ
מומלצים