שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אבחון פסיכולוגי: גם בכף היד
  פסיכולוג ישראלי מצא כי מבנה ומירקם העור בכף היד מצביעים על מבנה האישיות. תגלית זו הביאה אותו לפיתוח שיטת אבחון פסיכולוגי בכף יד, שעל פי מחקרים מדעיים מדוייקת יותר מכל איבחון פסיכולוגי. בימים אלה יצא לאור ספר המלמד כיצד לערוך אבחון פסיכולוגי הלכה למעשה באמצעות השיטה

  כבר שלושים שנה מנסה ד"ר ארנולד הולצמן לשכנע את העולם המדעי כי בכיסו ביצת זהב. נסיון רב שנים, ומחקר מדעי שערך, הוליד ספר חדש שהולך להיות הדבר הבא: הולצמן, פסיכולוג ישראלי-אמריקאי מתעקש כי בכף ידנו טמונים מבני האישיות והסתעפויות הנפש, ודי במבט פשוט כדי לאבחן בעיות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות.

   

  בספרו החדש "Psychodiagnostic Chirology" מזעזע הולצמן שלל תיאוריות פסיכולוגיות שנבנו משך עשרות שנים. הולצמן טוען כי אבחון פסיכולוגי באמצעות כף היד מדוייק יותר מכל מבחן פסיכולוגי שקיים, שכן תלאות הנפש כולן מוטמעות בכל מילימטר על כף היד.

   

  למרות שנועד לאנשי אקדמיה ופסיכולוגים קליניים, מושם בספר דגש על החוויות הקשות-טראומטיות שפוקדות את האדם, מהשלבים ההתפתחותיים הראשוניים ביותר כילד, המתבטאים בכף היד.

   

  מחקר שערכו חוקרי אוניברסיטת בר אילן בשיתוף בית החולים הפסיכיאטרי בנס ציונה, העלה כי שיטתו של הולצמן מגיעה לכדי דיוק של מעל 82 אחוז. גם מומחים באקדמיה, בארץ ובארצות הברית, ציינו כי שיטת האבחון עולה מבחינת דיוקה ומהימנותה על כל סדרת אבחונים פסיכולוגיים קונבנציונאליים המקובלים כיום.

   

  בשנת 1989 בדק המכון להלפתחות הילד והיחידה לנוירולוגיה פדיאטרית השייכים למרכז הרפואי בתל אביב את מידת דיוקה של שיטת הולצמן באיתור אוטיזם וליקויי למידה אצל ילדים בגיל הרך. הממצאים אישרו את דיוק השיטה, והם התפרסמו בכנס מדעי של המכונים להפתחות הילד בישראל שנה לאחר מכן.

   

  השיטה משחררת את הנבדק מהצורך לייצג את עצמו. לדברי הולצמן, מגיע המידע למטפל בצורה "נקייה" מהעיוותים שהם פועל יוצא של מצבי חרדה, מנגנוני הגנה, הכחשה, או הרצון לענות על ציפיות המאבחן. 

   

  אל פיתוח השיטה הייחודית, הגיע הולצמן דרך מדע ה"דרמטוגליפיקס". המדובר בתחום ברפואה הגנטית, המתאר מעל 80 בעיות ביולוגיות על פי מירקם העור שבכף היד ובכף הרגל. השיטה מיושמת בתחום הרפואה בלבד. "חשבתי שכדאי ליישם את התחום הזה לא רק ברפואה", מסביר הולצמן, "אלא גם במישור של מדעי ההתנהגות".

   

  הולצמן מסביר כי לאורך השנים, נותרות טעויות שמקורן בחוויות האם. טעויות אלה מותירות את רישומן כאמור, על כף היד, מקצה הציפורן ועד שורש היד. בספרו, מציג הולצמן למעלה מ-60 תסמונות מרכזיות באישיות, לצד ייצוגן על כף היד.

   

  הקווים למשל, על כף היד, מתארים לדידו של הולצמן את התהליכים הקוגניטיביים באישיותנו: "הם מסבירים איך אדם מטמיע וקולט את האינפורמציה", הוא מסביר, "עם השלכות לגבי האינטליגנציה. הם מצביעים על פוטנציאל למחשבה מופשטת. גם למבנה כף היד, ארוכה, צרה או מרובעת, לנוקשות ולגמישות כף היד יש משמעויות הקשורות לאישיות".

   

  כאמור, ספרו של הולצמן – Psychodiagnostic Chirology שראה אור במהדורה אנגלית בלבד בינתיים, כולל מידע רב על השיטה ומלמד כיצד לבצע הלכה למעשה את האבחון הפסיכולוגי. הוא מיועד אמנם לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, אולם גם הדיוטות עשויות למצוא בו עניין רב. הוא כולל מספר רב של תצלומי כף יד, ומבנה האישיות על פיהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  אבחון פסיכולוגי בכף היד. דיוק של 82 אחוז
  צילום: גבי מנשה
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים