שתף קטע נבחר

שרון לאורלב: יש הסתה סביב השולחן הזה

השר זבולון אורלב מהמפד"ל הביע תהייה בעקבות מותה של תפארת טרטנר מגוש קטיף. אורלב אמר שיש מתיישבים שסבורים שצה"ל עושה לעצמו חיים קלים מול ירי הפצמ"רים כדי שיימשך הלחץ על המתנחלים לקראת ביצוע ההתנתקות. הוא הדגיש שזו אינה עמדתו. ראש הממשלה זעם: "יש כאן הסתה סביב השולחן, זו מחשבה שבאה ממוחות חולניים"

בסימן ההתנתקות: ישיבת הממשלה השבועית הבוקר (יום א') נפתחה תחת הרושם הקשה של מות תפארת טרטנר מנווה דקלים בסוף השבוע, מפגיעת פצצת מרגמה בביתה, וההאשמות שנשמעו בקרב המתנחלים נגד ראש הממשלה שרון וצה"ל.

 

השר זבולון אורלב מהמפד"ל הפנה שאלה לשר הביטחון, שאול מופז, במהלך סקירה שנשא: "האם צה"ל עושה די בתגובה לירי הפצמ"רים?". אורלב הסביר לשרי הממשלה הנדהמים: "ישנם קולות בקרב המתישבים הסבורים שצה"ל לא עושה די, אולי כדי להקשות על חיי המתישבים לקראת הפינוי הצפוי". הוא הבהיר שזו אינה עמדתו.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, זעם על הדברים, ומיהר להגיב: "המחשבה שאנחנו לא מבצעים פעילות נגד הטרור כדי להכביד על המתיישבים - זו הסתה שמגיעה גם מהשולחן הזה. זו מחשבה שבאה ממוחות חולניים. ברור שכשתיפתח אש - צריך להגיב בצורה החריפה והתקיפה ביותר. מה שנעשה לא חרג ממה שצריך היה להיעשות. אין פשרה עם הטרור".

 

שרון הוסיף: "צריך להגביר את פעילותנו נגד ארגוני הטרור, נוכח הנסיונות הבלתי פוסקים לבצע פיגועים ונוכח המצב שאין אנו רואים כל יוזמה של הרשות נגד אירועי הטרור. לכן המאבק חייב להמשך בכל עוצמתו. נתתי את ההנחיה ואני חוזר עליה: צריך להגביר את המאבק בטרור, ואין פשרה איתו.

 

גם השר מופז הגיב בחריפות על הטענה לפיה צה"ל איננו פועל מספיק. "נתתי הנחייה חד משמעית לצה"ל ולכוחות הביטחון לעשות כל שנדרש למען ביטחון המתיישבים, ללא קשר להתנתקות. אין חיסכון בשום מאמץ – לא בכוח אדם ולא בתקציב. הפעילות מתבצעת בכל האמצעים 24 שעות ביממה".

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, מתח ביקורת על הרס עשרות הבתים בחאן יונס: "אני רוצה להביע דאגה על כך... לא היתה על כך החלטת ממשלה והריסה של עשרות בתים היא פעולה שאין לה הצדקה. היא גם מעוררת הדים קשים בעולם".

 

שר הביטחון מופז התייחס להרס הבתים, ואמר שבסך הכל נהרסו 21 בתים נטושים בעלי זיקה ישירה לטרור. "הבתים אינם נהרסים בהחלטה של מפקדים בשטח, אלא בעקבות הוכחות שפעילות הטרור מתבצעת מתוכם, ויש להחלטות גיבוי משפטי", הדגיש.

 

בהתייחסו לאירוע במורג אמר מופז: "כל מי שקושר את ההתנתקות להחרפת המצב ברצועה, טועה ועושה הקשר לא נכון. פעילות הטרור נמשכת באזור זה תקופה ארוכה, עם עליות ומורדות, וכיום היא ממונפת על-ידי ארגוני הטרור לאור ההתנתקות. הנחיתי את צה"ל לבצע תחקיר מהיר ומעמיק לצורך הפקת לקחים. אנו ממתינים לתחקיר, אך מן התחקיר הראשוני עולה כי אין קשר בין ההתנתקות להחרפת המצב".

 

שר החוץ, סילבן שלום, אמר בישיבת הממשלה בהתייחסו לסוריה: "הסורים ממשיכים לתת חסות לטרור. החלטתם להוציא 3,000 חיילים משטח לבנון היא צעד קוסמטי הנובע מהלחץ של ארצות הברית כתוצאה מהקריאה להוציא את הכוחות הסורים מלבנון". שלום אמר כי לצערו, האיחוד האירופי מתכוון לחתום בימים הקרובים עם סוריה על הסכם לשיתוף פעולה כלכלי, "וזהו גזר ללא מקל".

 

ההסתה בעלייה?

 

בהמשך לדבריו של ראש הממשלה שרון על ההסתה: קודם לכן הלילה פירסמה תנועת "שלום עכשיו" נתונים בהתאם ל"מדד הסתת הימין" שלה, לפיהם בארבעת החודשים האחרונים נרשמו 18 מקרים של גילויי הסתה בתקשורת, בממוצע של מקרה הסתה בשבוע.

 

אמש צוירו בירושלים כתובות נאצה נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, וכמו כן צויר "לוח מטרות", ועליו שמותיהם של שרון, נתניהו והנשיא קצב. עדיין לא ברור מי צייר את הכתובות ולאיזה צד במפה הפוליטית הוא שייך.

 

ראש הממשלה שרון הבהיר היום: "ההסתה לא תרתיע אותי". שרון אמר את הדברים בעקבות דברי השר לפיד שהתייחס לקריאות נגד שרון בתקופה האחרונה: "אני מדבר בשם כל חברי הממשלה. אנו מגנים בשאט נפש את ההסתה המזוויעה, הקיצונית והבלתי נסבלת. כולנו מחזקים את ידי ראש הממשלה". שרון ביקש להודות ללפיד על דבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. זעם
צילום: איי אף פי
אורלב. רמז
צילום: גיל יוחנן
ההסתה בעלייה? המטרות שצוירו בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים